Javában készülnek az érettségire a kanizsai diákok
Még mindig érződik a Covid-hatása a végzős középiskolás osztályokon a megkérdezett pedagógusok szerint. 2023-tól ugyan több felsőoktatási szakhoz már nem kötelező az emelt szintű érettségi, a többletpontok miatt azonban most is sok diák él ezzel a lehetőséggel.
Nem csak a tanulás, de a közösségi élet terén is érezhető az idén végzős diákokon az online oktatás hatása. Az érettségi vizsga előtti utolsó hajrában sok lemaradást kell bepótolniuk a fiataloknak. A Piarista-iskolában a pedagógusok kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy a tanulóik a karantén okozta hátrányok ellenére is a lehető legfelkészültebbek legyenek a számokérés során.
– Ők is még megszenvedték ezt a Covid bezárást, 9. és 10. osztályban is még nagyrészt otthon tanultunk online, és az meglátszott a teljesítményükön is meg a felkészülésükön is. Próbáltuk bepótolni, és ez nagyrészt sikerült is. – emelte ki Fehér Katalin, a Parista-iskola tanára.
A fakultációk is nagyban segítik a diákokat, főleg az emelt szintű vizsgákra való felkészülésben. Horváth Sára ugyan tart az írásbelitől, de úgy véli, megfelelő szintű oktatást tudnak nekik biztosítani az intézményben.
– Úgy érzem, hogy a tanárok egész jól felkészítenek, főleg emelt szinten, én emelt történelem érettségit fogok tenni, és úgy gondolom, hogy a tanár úr mindent megtesz annak érdekében, hogy sikeres emelt szintű történelem érettségit írjunk – fogalmazott Horváth Sára, a Piarista-iskola diákja.
Könnyítést jelenthet, ha valaki a korábbi években előrehozott vizsgát tett idegen nyelvből vagy informatikából. Élt ezzel az opcióval Németh Bálint is, aki angolból már levizsgázott emelten. Egyrészt a többletpontok miatt választotta ezt, másrészt a megszerzett tudást egyetemi évei alatt is szeretné kamatoztatni.
– Én tavaly már megcsináltam angolból egy középszintet, és idén októberben egy emelt szintet, illetve még tavaly informatikából csináltam egy középszintű érettségit, mert ugye ezt viszem tovább ötödik tantárgyként. Szerintem sokkal nagyobb könnyedség ez nekem, hogy idén már nem kell velük bajlódnom, mert így több időm marad a három fő tantárgyra, a matematikára, a magyarra, meg a történelemre – vélekedett Németh Bálint piarista diák.
A technikumba járóknak még nehezebb a dolga, hiszen nekik a szakmai tárgyakból is vizsgázniuk kell. A Cserháti-iskolában már korán elkezdték a felkészülést a próbavizsgákkal. Péterváriné Kiss Sarolta intézményvezető elmondta, a szakmai végzettség megszerzése után is sokan mennek tovább a felsőoktatásba, akik a tanulmányi átlagukat sok esetben a szakmai vizsgák jó eredményével tudják kompenzálni.
– Mennek felsőoktatásba, kevesebben, mint a korábbi években, és emelt érettségit elsősorban azok tesznek, akik olyan felsőoktatási intézménybe mennek, amelyek az emelt érettségit megkövetelik. Ugye az idei évtől jó pár felsőoktatási intézmény nem követeli meg az emeltet, hanem elég a középszintű. Illetve azok mennek, akiknek a tanulmányi eredményük alapján esetleg a pontszámuk nincs meg, viszont szakmából jók, és ezzel szeretnének plusz pontot szerezi – mondta el Péterváriné Kiss Sarolta, a Cserháti Technikum intézményvezetője.
A tavaszi érettségi írásbelijei május 8-án kezdődnek a magyar nyelv és irodalom feladatlappal, míg a szóbelik június közepétől várnak a vizsgázókra.
SZ.F.
(Borítókép: Kanizsa TV)