Helyzetjelentés két közgyűlés között
Egy héten belül kétszer is tanácskozott Nagykanizsa képviselő-testülete. A soron kívüli ülések fő mozgatórugói a már hónapok óta húzódó 588 millió forintos kormányzati forrás felhasználása és a város költségvetési tervezetének első nehézségei voltak.
Balogh László közösségi oldala önmagában jól példázza, hogy az elmúlt fél év talán legnagyobb horderejű vitája az 588 milliós kompenzáció és annak el nem költése. Rendszeresen posztol a témában a polgármester, nemrégiben például ezt írta: „Vártak, időt húztak, míg a tavalyi támogatás idei támogatássá nem vált – nagyobb költségekkel. És az újabb kormányzati támogatások veszélybe sodrásával, hiszen a korábbit sem költöttük el…” Ahogy azt Balogh László is vizionálta, a Tulajdonosi Bizottság ülésén valóban hosszasan egyeztettek a résztvevők az 588 millió kapcsán. Mint kiderült, a fejlesztési sorra módosítást kell kérni, hiszen a megjelölt mintegy 20 beruházás közül végül két gyalogátkelőre és a víztorony felújítására lehet elegendő a forrás. Már ekkor, tehát a február 18-ai közgyűlés előtt két nappal felmerült az az opció is, hogy a módosítást nem fogja időben jóváhagyni a minisztérium, így még a kijelölt fejlesztések is veszélybe kerülhetnek.
Még van pénz
Mindezek tudatában nem volt túlságosan meglepő, hogy az azonnali soron kívüli ülésen, február 18-án végül nem született döntés a projektlistáról. Fodor Csaba terjesztette elő, hogy vegyék le a napirendet. Mint mondta: még aznap reggel is kaptak arról információkat, hogy gyakorlatilag nincs esély a minisztériumi válasz megérkezésére február 28-ig. Változtatni mindössze kétszer lehet, így hibázási lehetőség gyakorlatilag nincs, pláne annak tudatában, hogy a befejezési időpontot is el kell tolni egy évvel, tehát a végdátum 2023 decembere lesz. A napirend levételét a Fidesz-frakció is megszavazta. Az ÉVE oldaláról Fodor Csaba az ülés utáni interjúban elmondta: azt szeretnék, hogy ne csak három fejlesztés valósuljon meg – A listát legkésőbb március elejéig össze kell állítani, a beruházásokhoz fix számokat kell csatolnunk. Nyilvánvalóan még így is lesz benne kockázat, de ezt akkor is meg kell tennünk. Azokat rangsoroljuk előre, amelyeknél már a munkák előkészítettsége megfelelő, tehát engedélyekkel, tervekkel rendelkeznek – fogalmazott Fodor.
Veszélyben a vízellátás?
Várhatóan prioritás lesz a Víztorony felújítása. Cziráki László, a Vízmű igazgatója szerint, ha a torony kérdése nem oldódik meg, rendszeressé válhat a vízhiány Nagykanizsán. Az építőanyagárak emelkedése miatt azonban koránt sem biztos, hogy kormányzati ráemelés nélkül sikerül az 588 milliós projektlistára feltenni ezt a beruházást.
A múlt hét pénteki ülés óta közösségi oldalán még egyszer visszatért az 588 millióra Balogh László, ezúttal a szintén régóta húzódó energetikai pályázat kapcsán. „A víztorony felújítás annak az 588 millió forintos kormányzati támogatásnak a része, amelyen az ÉVE addig vitázott, hogy a felújítás tervezett költségei megduplázódtak, és mindazok az út- és járdafelújítások, melyek szintén a tervezet részei voltak, mind elhalasztódtak. És most az óvodáink, iskoláink energetikai korszerűsítésének 1,3 milliárd forintos kockáztatása. Mindezt azért, mert az ÉVE által kinevezett és felügyelt Városfejlesztő vezetése nem tudott egy közbeszerzést megfelelően kiírni.”
ÉVE: Az előző vezető hibázott!
2020. október 26-án adott nekünk interjút Horváth Jácint, az ÉVE frakcióvezető-helyettese az energetikai projekt ügyében. Akkor elmondta: a 2019-ben leváltott vezetés hibái miatt 40 millió forintot vissza kellett fizetnie a városnak, de ők új szakértőkkel dolgoztak, ennek köszönhető az 1.3 milliárdos projekt sikere. Azt már tudjuk, hogy mind a két oldal szerint hibázott a másik, de hogy mi lesz a beruházással, azt még homály fedi.
Csütörtök: célkeresztben a ’22-es költségvetés
A lapzártánk után véget érő, február 24-ei közgyűlés második pontja lesz a 2022-es költségvetés. Minden jel szerint maratoni vita várható. Még januárban jelentette be az ÉVE-frakció, hogy nem vesz részt a polgármester által kezdeményezett költségvetési egyeztetéseken Balogh László és Bizzer András kijelentései miatt. Ezt a döntést a polgármester többször is kritizálta a Facebook-oldalán. Időrendi sorrendben haladva – a teljesség igénye nélkül – jöjjön néhány poszt: „Fodor Csaba és Horváth Jácint levélben közölte, hogy az ÉVE-frakció ebben nem kíván részt venni. Érthető, hiszen felelősségről és munkáról van szó…” „A költségvetés elkészítésének feladatát és felelősségét ugyan átadták a polgármesternek, mert a közgyűlésen majd úgy is megszavazzák a kedvüknek megfelelő végleges változatot, de az előkészítést megelőzően már több mint 600 millió forintot előre lekötöttek 2022-re...” Ilyen online csörték után kell például fedezetet találni a megemelkedett villamosenergia-árak kigazdálkodásához az önkormányzati cégek számára, hiszen ehhez a költségvetési tervezet eredetileg nem nyújtott fedezetet.
Mikó-Baráth György
Fotó: Horváth Zoltán
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2022. február 25-én megjelent számában olvasható.