A hitélet hajdani emlékei és hagyományai Kiskanizsán című kötetben az elmúlt 300 év történetét gyűjtötték össze
A kiskanizsai hitéletet, a megélt küzdelmeket és áldozatvállalásokat foglalja össze a Bemegyek szent templomodba - A hitélet hajdani emlékei és hagyományai Kiskanizsán című kötet. A könyvet a Thúry György Múzeum és az Együtt Kiskanizsáért Egyesület közösen mutatta be az érdeklődőknek kedd este a Magyar Plakát Házban. Az esemény a kultúra napi programsorozat zárórendezvénye volt Nagykanizsán.
A múzeum és az egyesület kapcsolata hosszú évekre nyúlik vissza, nem ez volt az első kiadvány, amit együtt ismertethettek meg a közönséggel.
– Kunics Zsuzsa és Horváth Jánosné szerkesztette a kötetet. Horváth Jánosné Jucika a motorja ennek kötetnek, de tulajdonképpen Kiskanizsa hagyományőrző, hagyománytisztelő közössége nagyban hozzájárult ehhez a kötethez is. Az ő általuk adományozott fotók azok, amelyek megtalálhatók ebben a különleges kötetben – mondta el Száraz Csilla, a Thúry György Múzeum igazgatója.
A kötet több évtizedes munka eredménye, ahhoz, hogy létrejöhessen, hatalmas mennyiségű anyagot kellett feldolgozni és tematizálni – hangsúlyozta Kunics Zsuzsanna muzeológus, a mű egyik szerkesztője.
– Egy olyan nagyon fontos forrást, mint az eredeti fotográfia, abból 240-hez közelít a számuk, amit tartalmaz a kötet. Igaz, hogy a fotók egy részét Hohl Zoltán és Makrai Márton készítette, ami mai felvétel, a templomról, az egyesületi zászlóról, a templom egyes részleteiről, de a nagy részük az 1920-as és 1960-as évek között készült, eredeti fotófelvétel. Tudjuk, hogy a fotóknak milyen fontos szerepük van egyre inkább, a 19. század második felétől kezdve – nyilatkozta Kunics Zsuzsanna, a Thúry György Múzeum történész-muzeológusa.
Horváth Jánosné, a könyv másik szerkesztője 20 év alatt, több ezer fotót gyűjtött össze, ezeket tartalmazza az alkotás. Úgy gondolja, a fotók nagyon fontos szerepet vállalnak abban, hogy az egyéni és a közösségi emlékezet megmaradjon. Az összeállításban továbbá 220 szemelvény olvasható a kiskanizsai hitéletről, valamint részletes fotóleírások és összekötő szövegek. A Sarlós Boldogasszony templom 150 éve áll a településrészen.
– Ha az 1872-es évre gondolunk, amikor már álltak a falak, akkor annak kerek évfordulója van, amit a templomunk meg is ünnepel. Ez külön öröm számomra, remélem, hogy a Sarlós Boldogasszony hívei is ugyanígy gondolják. Az elmúlt 300 év története tulajdonképpen, amit tartalmaz a könyv. A küzdelmekét, az áldozatvállalásokét és a megélt lelki életet – fogalmazott Horváth Jánosné, az Együtt Kiskanizsáért Egyesület elnöke.
A szerkesztőktől megtudtuk, hogy ezzel a könyvvel emlékeznek a szerzetes ferences atyákra, és az egyházmegyés papok munkáját is szeretnék vele megköszönni.
K.V.
(Képek: Kanizsa TV)