Egyedi év volt, amit egy még parázsabb hangulatú követ – Közgyűlési sorok
A december 16-ai soros ülés előtt elhamarkodottan azt írtuk, az év utolsó közgyűlése következik. Nem így lett, ránk cáfoltak a képviselők. 21-én tartottak még egy soron kívüli tanácskozást, ráadásul advent ide vagy oda, a két találkozás közötti időben robbant a bérlakásbomba, ami alapos Facebook csatározásba bocsájtotta a feleket.
Kronológiailag haladva lássuk előbb a soros ülés főbb történéseit. Az előzetes várakozásoknak megfelelően heves vitát hozott a tanácsnoki beszámoló, a Médiaház támogatása, a kormányhivatali levél, az Aréna beszerzési listája és a Mindenki Sportpályájának napirendje is szép hosszúra sikeredett.
Az ülésen kiderült: a személyzeti bejáratnál nincs lift és a kosárlabda-szövetség is több hiányosságra mutatott rá a Kanizsa Arénában. A közgyűlés elé behozott listán ugyanakkor szerepelt LED televízió, több hűtő és hangtechnika.
Balogh László polgármester és Bizzer András alpolgármester is azon a véleményen volt, hogy az összeállított lista jó, és a döntés elhúzásával csak a meg lévő forrást kockáztatja az ÉVE.
Gondi Zoltán is szót kért az ügyben, ő hozta fel a hiányzó kosárpalánkot, és azt, hogy egy ilyen lista összeállítása előtt nem ártott volna a sportszövetségek szakvéleményét megvárni. Fodor Csaba is a fontossági sorrend felállításának hiányára világított rá, míg Schauta Marcell a média problémájára, miszerint a vendégszektor és a hazaiak közötti elválasztó fal zavarja a kilátást, ráadásul a közvetítőállás így használhatatlan. Horváth Jácint az alpolgármesternek címezte felszólalást, mondván megint azzal fenyegetnek, amivel az 588 millió forint kapcsán is, ha nem döntenek, elveszik a pénz. Szerinte a kérdés az, akarnak-e kosármeccset rendezni? Ha igen, palánkot kell venni. A napirend halasztását először Fodor Csaba említette. Szabó Szilárd, a Fidesz-frakció vezetőjének felszólalásában már érződött, közelednek az álláspontok. Ő azt emelte ki, priorizálni kell a 101 milliós listán, ezért úgy látja, mind a két félnek igaza van.
A döntés előtt szünetet kért a polgármester, majd megszavazták, hogy öt nappal később, a soron kívüli tanácskozáson döntenek az eszközökről.
Mielőtt rátérnénk a Médiaház pontjára, beszéljenek kicsit a számok. Cégünk 2016-ban és 2017-ben is 142 000 000 forint támogatást kapott az önkormányzattól. Ez az összeg 2021-ben 98 911 000 forint volt. Erre próbált rávilágítani Horváth Jácint is, az ÉVE frakcióvezető-helyettese hangsúlyozta: hiába a korábbi éveknél jóval takarékosabb gazdálkodás, ha sokkal kevesebb támogatást kap a Médiaház a polgármester és az alpolgármester által összeállított költségvetésből.
Balogh László ezzel szemben azzal érvelt, hogy a kiosztott ügyvezetői jutalom, és Tar Mihály megemelt fizetésének bértömege szinte teljesen fedezné azt a 7 millió forintot, amit most az ügyvezető kért. Bizzer András alpolgármester kiemelte: ez egy gyorssegély, amit nyilvánvalóan oda kell adni, mert azt nem lehet megengedni, hogy egy önkormányzati cégnél ne kapjanak időben fizetést. Kritikaként megjegyezte, Tar Mihálynak előbb kellett volna jeleznie, hogy ekkora a baj.
A felvetésre reflektált Horváth Jácint. Szerinte a Médiaház ügyvezetője bármilyen döntést hozott volna, mindenképpen kritikákat kap a Fidesz-frakció oldaláról. Nyilván Tar Mihály is reménykedett abban, hogy elég lesz az a pénz. Nem lett, de Horváth szerint ez a vita a „van rajta sapka, nincs rajta sapka” tipikus esete. A Médiaház vezetője elmondta: a szeptemberi mérleg még pluszt mutatott, az év végi sem lenne mínuszos, ha a korábbi évekkel egyenlő szintű támogatást megkapta volna a cég. Hozzátette: a pénz a Médiaházban van, a munkatársak bérében, járulékaiban és az egyéb működési költségekben, nem vett belőle autót magának.
Bár a támogatás megítélését a Fidesz-frakció tagjai sem vitatták, végül meg nem szavazták: 8 igent 0 nemet és 7 tartózkodást hozott a voksolás.
Hasonló volt a forgatókönyv a Mindenki kapcsán, mint az Aréna beszerzési listájánál, azaz hosszú tanácskozás, végül egyhangúlag meghozott döntés. Az előterjesztő Gondi Zoltán volt.
A Fidesz-frakció oldaláról legaktívabban Szabó Szilárd csatlakozott be ebbe a napirendbe, hiszen szerinte a képviselők közül ő töltötte a legtöbb időt a Mindenkin. Hiányolta az egyeztetést Gondi Zoltán részéről, valamint szerinte jobb megoldás lenne a salakos pálya karbantartása helyett egy rekortán kiépítése. Ezt Schauta Marcell és Gondi Zoltán is cáfolta: erre nem alkalmas a Mindenki, ráadásul most kizárólag az atlétikai elemek felújításáról van szó, ahhoz mért összegből. Ez egyébként mintegy 30 millió forint. Gondi hozzátette: rekortán kiépítésére a Bányász-sportcentrum lehet alkalmas, Bodó László még a Sétakertet is felvetette. Radics Bálint örült az előterjesztésnek, hiszen az atlétika minden sport alapja, ráadásul szerepelt benne, hogy megvizsgálták a rekortán lehetőségét. Emlékeztetett: az Aktív Magyarország program részeként van mód pályázni a futópályára. Szabó Szilárd erre kötött rá: Gondi Zoltánnak fel kellett volna keresnie Radics Bálintot a pályázati források kapcsán. Az utolsó felszólalásban Gondi válaszolt: meg fogja tenni.
Szintén igazolta a papírformát a tanácsnoki beszámoló, a legtöbb személyeskedő megjegyzés ezen napirend alatt hangzott el. A polgármester szerint a tanácsnokok túlterjeszkedtek a hatáskörükön, reflektációjában Berta Krisztián kiemelte: a rendszerre a törvény jogot biztosít, Sopronban is élnek vele. Az egész helyzetet szerinte a Fidesz szándékosan akarja politikai csatába vinni. Ez meg is történt. Szabó Szilárd bekezdett: a busás tanácsnoki fizetésért elvárt volna lényegesen több javaslatot az érintettektől. Ráadásul a leadott dokumentum szerinte csak arról szólt, hogy „neve legyen a gyereknek”. Fodor Csaba vizsgálatra küldené Szabó Szilárdot, mint fogalmazott: keressen fel egy látszerészt a Fő utcában, akkor jól fog látni. Az ÉVE-frakció vezetője szerint nem igaz, hogy a tanácsnokok ne hoznának be felvetéseket. Kiemelte: erre a rendszerre azért volt szükség, mert a polgármester senkit nem tartott megfelelő partnernek az ÉVE részéről. Felelevenítette a polgármester pandémia alatt hozott első döntését, miszerint visszahívta a tanácsnokokat és kinevezte alpolgármesternek Bizzer Andrást. A fizetés hánytorgatását rossz dumának titulálta, szerinte inkább azzal kéne foglalkozni, hogy Balogh László 1 milliós fizetést kap, plusz költségtérítést, utóbbit Bizzer András is megkapja, holott Fodor szerint semmi mást nem csinálnak, mint pénteken meghívják Cseresnyés Pétert egy kávéra, hogy „órákat bent csöcsörésszenek a hivatalban". A fizetések kapcsán Horváth Jácint is szót kért. Úgy látta, a fideszes városatyák szándékosan nem a tárgyról beszélnek, hanem Cseresnyés Péter szépen kiosztotta a lapokat, hogy kinek mit kell eljátszania, s ezt a színészi produkciót jól megoldották a képviselők.
A kormányhivatal levelének ügyében a vita arról ment, hogy az Aréna vagyonkezelési szerződése kapcsán hozott döntés jogsértő volt-e - a Fidesz-frakció szerint igen, avagy nem a döntés volt jogszerűtlen, csupán az ülést vezette szabálytalanul Balogh László - az ÉVE szerint ez történt. Fodor Csaba ismét előhúzta a Cseresnyés kártyát: elhiszi, hogy erről beszélgetett Balogh László annyit a közgyűlés előtt Cseresnyés Péterrel, hogy egy tank benzin kifogyott a hivatali Skodában, de szerinte kár belemennie a polgármesternek politikai vitába. Balogh László jelezte, ez a kérdés más színtéren - feltételezhetően a Facebookon - folytatódni fog.
Zárt ülésen tárgyalták a felek a református egyházközség bérlakás igényét, mégis az utóbbi hetek egyik legnagyobb virtuális adok-kapokja alakult ki a kérvényből. Az ügy bejött a 21-ei soron kívüli ülésre is. Fodor Csaba tett egy javaslatot, miszerint ne tárgyaljanak a pontról, hiszen a legutóbb meghozott döntés él. Megjegyezte azt is, hogy gusztustalan bejegyzést tett ki a polgármester a Facebookra, s egy hasonlóan gusztustalan cikk jelent meg a Zalai Hírlapban ezen ügy kapcsán. Kitért a HACSuNK-ra, és arra, hogy Hella Ferenc vezetésével zárták ki az akciócsoportból a város önkormányzatát. Balogh László megjegyezte, 4 ÉVE-képviselővel is egyeztetett, Gábris és Károlyi úr jelezték, támogatnák ezt a pontot, ketten pedig úgy nyilatkoztak, ha később visszajön a szemelvény, támogatni fogják. Károlyi Attila azt hangsúlyozta, amennyiben azt akarják, hogy béke legyen az Olajfák hegyén, akkor megjegyzések helyett hozzák vissza ezt a pontot legközelebb.
A pontról nem tárgyaltak, Fodor Csaba ügyrendi javaslatát 8 igennel fogadták el.
Egyszerűbben ment át az Aréna beszerzési listája, amivel kapcsolatban sikerült konszenzusra jutni, és a vízelvezetési projekt kapcsán is elfogadta Balogh László Horváth Jácint azon felvetését, hogy kérjék a részletes indoklását annak, miért is drágult a tervezés 6 millió forintot pár hónap alatt.
Az ülés után Horváth Jácint értékelte kérésünkre a közgyűlési évet.
– Nagy szívfájdalmunk, hogy a kormány elvonásai miatt saját pénzből nem tudunk utakat, járdákat felújítani. Ha ad a kormány akkor van, de még azt is meg akarja mondani, hogy pontosan melyik utcára költhetünk, de ha nem ad, akkor pedig egyáltalán nincs forrásunk. Ezzel kiszolgáltatja az önkormányzatokat. Én nem látom, hogy sokkal könnyebb lenne 2022. Nyakunkon egy választási kampány, számítunk arra, hogy az első negyedévben parázs hangulat lesz a közgyűléseken, mind a két oldal nehéz szituációk elé fog állni. Sokan úgy érzik, mi csak veszekszünk, de közben haladnak az ügyek. Remélem, a 19-es udvart végre sikerült elindítani, csakúgy, mint a Kórház utcai telket. Ezt a munkát mi folytatni fogjuk, és a többi, általunk megígért ügyben is megyünk előre. Amennyiben új kormány lesz, az én oldalamról azt tudom mondani, vissza fogja kapni az önkormányzat a szabad forrásokat, vissza lesz állítva az önkormányzatiság.
Balogh Lászlót is megkerestük az évértékelő kapcsán. Lapzártánkig azonban nem kaptunk választ a polgármestertől.
Mikó- Baráth György
Fotó: Horváth Zoltán
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021.december 27-én megjelent számában olvasható.