Az árok most sem lett kisebb – Egymásnak feszülő oldalak, összesen 41 napirendben
Mielőtt bárki a beszámoló szerzőjének esne, jelzem, tudom, hogy volt a 41 téma között olyan, amelyet vita nélkül, teljes egyetértésben szavazott meg Nagykanizsa közgyűlése. Ezekre a témákra nem térünk ki, hiszen annyira magától értetődnek, hogy a lövészárok két oldala is képes megfeledkezni az egymásra lövöldözés kényszeréről. Ezek a jó napirendek, mert egy perc alatt véget is ér a megbeszélés.
Nem így történt azonban jó pár érzékeny téma megtárgyalása. Már az interpellációk előtt látszott, hogy a polgármester által tolmácsolt „város lakóinak” kérése ellenére nem lesz sokáig elásva az a bizonyos csatabárd. Azt nehéz lenne megfejteni, hogy melyik oldal lőtt először a másikra, de az sokszor érezhető, hogy a város első számúnak választott vezetője és a - saját maga által maga mellé emelt - kettes számú vezető gyakran folytatja azt a taktikát, hogy elküldi az ellenoldaliakat melegebb éghajlatra, majd megsértődik, hogy nem mennek velük focizni az udvarra. Persze érthető is, hiszen hiába az országot kormányzó párthoz való kötődés, ha még ezzel is Nagykanizsán kisebbségben van a képviselőcsoport.
Ez történt az ülésen
Az interpellációkat követően a Tulajdonosi Bizottság jogköreinek további növelése hozta az első vitát. A kormánypárti frakció a demokrácia megsértéseként illette az ÉVE javaslatát, de hiába érveltek, 8 igennel a napirend megkapta a szükséges szavazatokat.
Ezután Fodor Csaba, az ellenzéki többség frakcióvezetője köszönte meg a cégvezetők (köztük ezen sorok szerzőjének) munkáját. Ez a napirend sem ment simán, mert a jutalmak és béremelés összesítését Balogh László gyorsan elvégezte, majd jelezte, hogy ez sok pénz, amit az Arénára is lehetne fordítani. (Miért pont arra? - a szerző)
Ezután Bizzer András alpolgármester (az ÉVE szerint „Bizzer képviselő”) méltatta az előző érában bevett gyakorlatot, amikor bizonyos feladatok ellátásért prémiumot kaphattak a cégvezetők.
Horváth Jácint (ÉVE) vágott vissza, miszerint Bizzer András csúsztat, mivel a cégek a jutalmakra nem kapnak további önkormányzati támogatást, maguknak kell azt kigazdálkodni. Hosszas vita, melyben hazugsággal is vádolták egymást a felek, de a végén ismét nyolc szavazattal elfogadták a képviselők az eredeti javaslatot.
Kanizsa Aréna és annak az üzleti terve
Most végre született egy üzleti terv, melyről talán csak annyit érdemes megjegyezni, hogy egy hónap alatt 30-ról negyven millió forintra emelkedett az év végi, nagyjából hat heti működésre kért összeg. Ennek azonban számítások nem képezték alapját, így igazából nem lehet tudni, hogy mire is kell a pénz. A képviselők végül hosszas vita után úgy döntöttek, hogy az üzleti tervvel kapcsolatos döntés előkészítését a Tulajdonosi Bizottsághoz utalják, így a tervet nem fogadták el.
Szintén eltérően ítélték meg a Városfejlesztő Kft.-vel kapcsolatos napirendet a felek. Az előterjesztést a polgármester nem is javasolta elfogadni. Az ÉVE képviselőit ez a kérés nem hatotta meg, megszavazták az önkormányzati cég által kért kompenzációt.
Egy gyors kőkereszt építéshez kapcsolódó napirend elfogadása után ismét beállt a frontvonal.
Az M9-es autópálya nyomvonalának tervezett változtatása miatt korábban kérte a közgyűlési többség a polgármestert, hogy egyeztessen zalaegerszegi és kaposvári kollégájával, valamint kérje a területért felelős Navracsics Tibort egy kanizsai egyeztetésre. Ezekből a megyeszékhely első emberével történő találkozás valósult meg, a többi még várat magára. A napirendben aztán megelevenedett a múlt, ki és mit tett azért, hogy legyen, ki és hogyan engedte el a Nagykanizsát érintő nyomvonal terveit és még lehetne sorolni. Ezt a napirendet pár sorban leírni oly’ nehéz, hogy az érdeklődőknek azt javaslom, nézzék meg a Kanizsa Médiaház youtube oldalán felvételről. Ha nem is rövid időtöltés, de mindenképpen tanulságos.
Pár mondat a folytatásról
117 helyett mindössze 27 millió forint jut sporttámogatásra. Ezt minden sportegyesület és cég megérzi.
Ezt követően a régi piac területének rendezése volt a téma, amelyet egy hónap múlva újra tárgyal a testület.
Pár vita nélküli téma után jött a város egyik leglátványosabb kudarcaként értékelt befektetés: a kanizsabike.
Adjuk el a bicajokat
A száraz tények: a bekerülési költségek nélkül több mint 53 millió forint ráfordítás, nem egészen 600 ezer forint bevétel mellett. Ezt nehéz megmagyarázni még akkor is, ha a kormánypártiak szerint „ingyenpénzből” készült a rendszer és több más fejlesztés ebben a csomagban. A város egyes és kettes vezetője is kardoskodott amellett, hogy ez jó beruházás volt, bár a matekkal nehéz szembeszállni. 53 millió kiadás versus 600 ezer bevétel, öt év alatt. Bizzer András szerint nem kellene megszüntetni, hanem villanyos rollereket és bringákat kellene még a rendszerbe állítani, mert azzal biztos menne a bolt. Ezt a többség nem vette komolyan, és 8 igen, egy nem, hat tartózkodással bezárják az üzletet, amely hasznot nem sokat hozott.
… és itt most véget ér a beszámoló azzal, hogy az ülésen még voltak érdekes napirendek. Ilyen volt a Modern Városok programról szóló vita, valamint a házunk táját is érintő, az elmaradó Város Napját taglaló „beszélgetés”.
Ha valakit érdekelnek a részletek, akkor - ahogy fentebb már jeleztem - a cégünk youtube csatornáján megtalálja az ülés vágatlan felvételét.
Szeptember 10-én találkoznak legközelebb a képviselők, amikor ünnepi díszközgyűlést tartanak, ahol a város kitüntetettjei vehetik át munkásságuk elismerését.
Tar Mihály
Fotó: Horváth Zoltán
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. szeptember 3-án megjelent számában olvasható.