30 éves az önkormányzatiság Magyarországon 26. rész – Döntéseinknek akkor még nem láttuk a hosszú távú következményét…

facebook megosztás

Dr. Horváth Ágnes háziorvost az első önkormányzati ciklusban 1990-1994 között választották meg önkormányzati képviselőnek az SZDSZ támogatásával.

– Korábban nem politizáltam, az MDF és az SZDSZ keresett fel azzal a javaslattal, hogy induljak el egyéni képviselő-jelöltként az önkormányzati választáson. Akkor úgy éreztem, hogy az SZDSZ jobb választás lesz, és ezért döntöttem a Szabad Demokraták Szövetsége mellett. Ők adták a polgármestert is, dr. Kereskai István személyében – emlékezett a kezdetekre az egykori képviselőnő.

– Nagyon sajnálom, hogy a rendszerváltást követően nem történt meg az elszámoltatás, ami máig is kiható problémát jelent az ország számára. A másik lényeges kérdés, aminek a jelentőségét ennyi év után már látni lehet, az a privatizáció, vagy a reprivatizáció kérdésköre. Úgy érzem, a csehek vitték véghez ezt jól, mert ők reprivatizáltak, dolgozói részvényekkel oldották meg a magánkézbe adást, melynek az lett a pozitív következménye, hogy nem szűnt meg náluk annyi munkahely, mint nálunk, Magyarországon. Most már tudom, hogy jobban oda kellett volna figyelni a helyi cégekre, erőteljesebben kellett volna segíteni a helyi vállalkozásokat, illetve lehetőséget kellett volna teremteni újabbak betelepítésére – vélekedik Horváth Ágnes.

– A rendszerváltozás utáni első kormány nagyon nehéz helyzetbe került, hiszen gyakorlatilag mindent elölről kellett kezdeni. Fel kellett építeni az önkormányzatokat, kijelölni, elfogadtatni az elsődleges feladatokat. A közgyűlésben jó, konfliktusmentes kapcsolat alakult ki a testületi tagok és a frakciók között, gyakorlatilag meg tudtuk beszélni, oldani a felmerült gondokat, kötelezettségeket. A közgyűlési munka viszonylag kiegyensúlyozottan haladt, csak az volt a baj, hogy akkor még nem láttuk a döntéseink hosszú távú következményeit – hangsúlyozta az egykori képviselő.

– Az eredményekről szólva szerintem siker volt a Fidesz által is támogatott szelektív hulladékgyűjtés megtervezése, melyet elsőként vezetett be Kanizsa a megyei jogú városok között. Erre adtam a képviselői fizetésemet Németh László vállalkozóval együtt, hogy ezzel is segítsük a várost. A jól előkészített és eredményes pályázatoknak köszönhetően megkezdődött a kórházrekonstrukció, ezáltal jelentős fejlődésnek indulhatott az egészségügyi intézmény. Örültem, hogy a Hunyadi Általános Iskola épületét visszakapta régi tulajdonosa, a Piarista rend. Erre szavaztam én is a Jesch Ali bácsi képviselőtársammal. Jó döntésünknek tartom, hogy nem került bevezetésre az ingatlanadó, amit én is elleneztem a felszólalásomban annak érdekében, hogy minél kevesebb anyagi teher háruljon az egyedülállókra. Szerencsére ez nem változott meg azóta sem. Utólag visszagondolva nem volt szerencsés lépés az IKI átalakítása, előnyösebb lett volna, ha az ingatlankezelő megmarad abban a formában, ahogyan korábban működött, csak meg kellett volna reformálni.

Az orvosi ügyeletek mellett nem volt egyszerű számomra a testületi munka, ugyanakkor csalódást is okozott a közéleti szerepvállalás. A ciklus végén úgy gondoltam, nem folytatom tovább az SZDSZ-ben, és ilyen formában nem akartam indulni a következő választáson – összegezte gondolatait dr. Horváth Ágnes.

Bakonyi Erzsébet

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. szeptember 3-án megjelent számában olvasható.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.