Mindent megtesznek a villámárvizek ellen a kistelepülések, de sosem lehetnek nyugodtak

facebook megosztás

Lehetetlen teljesen felkészülni a felhőszakadásokra és villámárvizekre a környező települések polgármesterei szerint. Egy éve július 25-én, Surdon és Kisrécsén is jelentős károkat okozott a pár óra alatt lehullott, hatalmas mennyiségű csapadék. Az önkormányzatok bár mindent megtesznek, úgy gondolják: mégsem lehetnek maradéktalanul nyugodtak.

A tavalyi viharkár után a tó rendbetétele zajlik Surdon. Az egy évvel ezelőtti esemény nem csak a tavat tette tönkre, de a faluból nagyon sokan veszteséget szenvedtek a terményeikben, és munkagépeket is elöntött a víz.

Kanász János, a település polgármestere elmondta: az önkormányzatnak a mostani munkálatokkal az a célja, hogy végre biztonságban érezzék magukat a helyiek, ezen kívül turisztikailag is nagyon szép látványt fog nyújtani az elkészült tó és környéke.

– Mindent elkövet az önkormányzat azért, hogy nyugodt körülmények között legyenek az emberek, hogy biztosítva legyenek, hogy arról, hogy ami megtörtént, az még egyszer ne történhessen meg. Bízom benne, hogy nem is fog megtörténni, annak ellenére, hogy teljesen felkészülni lehetetlen a nagy árvizekre. Főleg, amilyen szeszélyes az időjárás, de nekünk, mint önkormányzatnak, mindent meg kell tennünk, ha lehet, akkor ilyen a jövőben ne forduljon elő – mondta el Kanász János, Surd polgármestere.

Tavaly július 25-én úszott az árban Kisrécse, a másfél méteres víz miatt egyáltalán nem lehetett közlekedni a településen.

Tóth Luciától, a község vezetőjétől megtudtuk: csak nemrég kapták meg az állami támogatást a javítási feladatokra, a szakemberek ezeket végzik. A polgármester szerint ők a megfelelő nagyságú, tiszta mederrel már előző évben is felkészültek voltak. Hozzátette: hiába van rendben Kisrécse szakasza, ha Nagyrécsétől kezdődően az árokba benőtt gaz és növényzet miatt nem tud elfolyni a víz.

– Attól félek, hogyha újra jön egy ilyen csapadékos időszak, akkor akármilyen munkákat elvégezhetünk, akármennyire kaszálhatjuk, mélyíthetjük a medret Duna nagyságúra is, ha nem tud elfolyni a végpontra, akkor mi nem vagyunk igazából védettek. Aki egyszer ezt átélte, hallotta a víz hangját, az erejét, abba utána már benne van a félelem. Minden egyes esőzéskor ott állok az ablak előtt és nézem, hogy vajon el tud-e folyni, ez még az a mennyiség – fogalmazott Tóth Lucia Krisztina, Kisrécse polgármestere.

Tóth Lucia attól fél, hogy ameddig a problémát a teljes szakaszon nem oldják meg, addig a völgyben fekvő kisrécseieknek minden nagyobb esőzéskor csak a remény marad.

K.V.

(Borítókép és fotó: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.