Fokozatosan, kis lépésekben már el lehet kezdeni a gyerekek ráhangolását az iskolakezdésre
Fokozatosan, kis lépésekben már el lehet kezdeni a gyerekek ráhangolását az iskolakezdésre. A megkérdezett szakemberek szerint az általános iskolás korosztálynál a biztonságukat szolgáló alapszabályok lefektetése, valamint a felnőttek iránti bizalom erősítése az, ami meghatározó lehet abban, hogy zökkenőmentesen induljon a tanév.
A jól megszokott, hosszú lazítás után nem könnyű egy másik szemléletre, komolyabb hozzáállásra váltaniuk a fiataloknak, ebben elsősorban a szüleik segíthetnek nekik – hangsúlyozta Tóth László. A bűnmegelőzési alosztályvezető azt tanácsolja, hogy már érdemes átbeszélni a gyerekekkel bizonyos közlekedési alapszabályokat, esetleg végigjárni velük közösen az iskolába vezető útvonalat. Továbbá a biztonságuk érdekében fontos tisztázni, hogy a tanórákat követően majd mennyi idő alatt és mikorra kell hazaérniük. A szakember szerint az, hogy az iskolás merje felnőttek vagy rendőrök segítségét kérni, ha bajban van vagy bizonytalan, kulcsfontosságú.
– Minden évben felmerülnek ilyen pletykák és hangoztatják, hogy gyerekeket visznek el vagy fekete autók jelennek meg. Továbbra is hangsúlyoznám, hogy ilyen Zala megyében nincsen, nem volt erre példa. Zala megye az ország egyik legbiztonságosabb megyéje. Nem kell attól tartanunk, hogy a gyermekeinket elragadják, elrabolják. Azért mindenféleképpen tegyük meg azokat az óvintézkedéseket, hogy mondjuk el a gyereknek, hogy idegenekkel ne álljon szóba. Ha úgy érzi, hogy veszélyben van, akkor viszont kérjen segítséget egy megbízhatónak látszó felnőttől – nyilatkozta Tóth László, a ZMRFK bűnmegelőzési alosztályvezetője.
Lugosi Alexandra klinikai szakpszichológus azt tapasztalta, hogy elsősorban a szülők azok, akik félnek az iskolakezdéstől, és ezt a gyerekeikre is kivetítik. Kiemelte: bár a vakációt követő időszak mindig megterhelő, először a felnőtteknek kell lelkileg ráhangolódniuk a változásokra, hogy a gyereküket is támogatni tudják. A szakértő szerint az a legfontosabb, hogy tudatosuljon a fiatalokban: az iskolai környezetben is biztonságban lesznek.
– A szülő biztosítsa arról a gyerekét, hogy bármikor számíthat rá. Tehát legyen meg a bizalom és egy picit próbáljuk meg a tanító néniket úgy beállítani, mintha ők szülők lennének, mert abban az időszakban, amikor ott tartózkodnak a gyerekek, akkor szülőként is üzemelnek a tanító nénik. Picit próbáljuk őket ránevelni, hogy hozzájuk is bizalommal tudnak fordulni, és ha bármi gond van, akkor tudnak tőlük segítséget kérni. Nyilván ez egy eléggé közhelyes dolog, de fel kell készíteni arra a gyerekeket, hogy mi nem tudunk ott lenni velük az iskolában – mondta Lugosi Alexandra klinikai szakpszichológus.
A pszichológus hozzátette: szerencsére a gyerekek többsége nem szorongással, inkább egészséges izgalommal várja az iskolakezdést és az ottani közösséget.
K.V.
(Képek: Kanizsa TV)