30 éves az önkormányzatiság Magyarországon 20. rész – Szerettünk volna tenni a közösségért, egy szép új világért

facebook megosztás

Sajni József címzetes igazgató két választási ciklusban, 2002-2006-ig az SZDSZ színeiben és az MSZP támogatásával lett önkormányzati képviselő, míg 2010-14 között független jelöltként jutott be a közgyűlésbe.

 

- Múltidőző pedagógusként jó visszaemlékezni a 27 évig igazgatott zalaszentbalázsi és miklósfai iskolákban nagyszerű kollégákkal megvalósított szakmai munkán túli közösségi élményekre. Ennek az attitűdnek tudható be az, hogy mindkét helyen feladatot vállaltam választott képviselőként a közösségért az önkormányzatban – szögezte le elöljáróban az egykori városatya. – Tettem mindezt apám, Antall József regnálása alatti tapasztalatából eredő több intelme ellenére, melyek közül az egyik „Ennek a diktatúrához szokott népnek a demokrácia? – nem tud vele mit kezdeni, majd a politikai elit játékszere lesz.” Mindenki döntse el, hogy igaza lett-e.

Mindezek dacára anno én is, mint sokan mások szerettünk volna képességeink szerint elsősorban lokálpatriótaként tenni a szép új világért. Az említett falu független képviselőkből álló testületében ez egyszerűbb volt, hisz nem befolyásolta a helyi döntéseket a hovatartozás. Nem úgy, ahogy ezt Nagykanizsán megtapasztaltam 1999-ben, amikor 15 év után a miklósfai iskolába pályáztam és a vezetői megbízásom alkalmával a városi testületben a szakmaiság és politikai hovatartozás ütközött.

Így vágtam neki az intézmény csapatmunkával történő szakmai és tárgyi fejlesztésének, mely már a kezdeti időszakban sikeresnek bizonyult. Talán ezért is történhetett meg az, hogy a 2002-es önkormányzati választáson az SZDSZ felkérését elfogadva, az MSZP támogatását is élvezve jelentős szavazattöbbséggel bejutottam a Miklósfa-Erdész utca közti körzetből a közgyűlésbe, ahol megválasztottak az OKSB elnökének. Ebből lett javaslatomra OKISB, amivel az oktatás, a kultúra és sport mellé felvállaltuk a város ifjúságának ügyeit is – hangsúlyozta az egykori politikus.

A baloldali és liberális képviselők alkotta jelentős közgyűlési többség az általam felkészültnek és innovatívnak tartott Litter Nándor polgármesterrel jó irányú és megvalósítható fejlesztési koncepciót dolgozott ki és fogadott el. Különösen igaz volt ez a 2004-es EU-hoz való csatlakozásunkat követő városfejlesztési tervekre, melyek kisebb módosításokkal a következő több mint 10 évben realizálódtak.

Ebben a választási ciklusban jelentős fejlesztések valósultak meg a városban, melyek közül helyszűke miatt csak a körzetem legfontosabbjait említem, felsorolásszerűen:

 

Miklósfa városrészben

 

Központi fűtés, világítás korszerűsítés, parkoló építés az iskolában; tetőcsere az óvodában; temető bekerítése, parkoló bővítése; hegyi utak felújítása, építése; 2 km járda és 400 m út aszfaltozása; parkerdő ivóvíz ellátása; sportöltöző felújítása, mellé büfé kialakítása; térrendezés, építés a Bem József és az Iskola utca között; üdvözlő és információs táblák kihelyezése; a Közművelődési és Városszépítő Egyesület évi 2 millió forintos támogatása; kerékpárút építése a Miklósfa és Erdész utca között; Szt. Miklós szobrának elkészítése; falunapok szervezése kulturális, sportprogramokkal, főzőversennyel, sztárvendégekkel;

 

Ligetvárostól az Erdész utcáig

 

Gyűjtőutak építése a bérlakások között; óvoda és bérlakások felújítása; óvoda megtartása; sportpálya és játszótér kialakítása, parkosítás; útfelújítások a Sörgyár és Erdész utcákban; közösségi programok szervezése.

 

Nagyon jó visszaemlékezni erre az időszakra, de jött 2006 - Öszöd és odalett az őszöd – játszhatnék a szavakkal, hisz mindennek nem lett folytatása, jómagam is pár szavazattal alulmaradtam az októberi választáson és bármennyi volt a tett, a hála nem politikai kategória. Legalábbis akkor nem volt az.

A következő, 2010-es választáson egyedüli függetlenként újra bizalmat kaptam a választóktól – folytatta a történetét Sajni József. – Mondhatnám, fenn voltam a pályán, de ritkán rúghattam labdába. A többségi frakció egyik képviselőjének kijelentése, mely szerint „annyian vagyunk, hogy azt csinálunk, amit akarunk” – volt jellemző az önkormányzat működésére.

Eredményekről is beszámolhatok, hisz ebben a ciklusban a településrészen több beruházás is megvalósult:

 

Műfüves pálya az iskolában; óvodabővítés és felújítás; útfelújítás; orvosi és gyermekorvosi rendelők felújítása. A negatív tapasztalatok ellenére sokak bíztatására függetlenként ismét indultam a 2014-es választáson, de az általam kezdeményezett összefogás meghiúsulása és egyéb okok miatt a fideszes jelölt lett a befutó. A 2019-es választáson a megvalósult összefogás (ÉVE) prominensei felkértek az indulásra, de ezt a jelentős nyerési esély lehetőségével sem vállaltam.

Tíz éve nyugdíjasként a kerekezés és kertészkedés a hobbim, azóta vezetője vagyok a helyi nyugdíjas klubnak, mely a közösségért tenni akarásomnak pozitív élményekkel teli terepe.

Emellett megrögzött demokrataként figyelemmel kísérem az országunk és a településünk történéseit egy élhetőbb ország és fiatalokat megtartani képes, fejlődésre ítélt Nagykanizsa reményében – összegezte gondolatait a címzetes igazgató.

 

Bakonyi Erzsébet

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.