Hívogató gyülekezetből felkereső gyülekezetté válni

facebook megosztás

A Nagykanizsai Református Egyházközség helyileg Zala megyében van. Ez a térség felöleli Zala megye 25 %-át, és ez a 25 % egyházilag Somogy megyéhez tartozik. 2021. január 1-től 6 évig Hella Ferenc lelkész a Somogyi Református Egyházmegye esperese.

Templomjáró sorozatunkban Hella Ferenc, a templom történetét felidézve elmondta:

– Már 1544-ben a kanizsai várban is találunk papot Szeremlényi Mihály személyében, és később 1599-ben egy evangélikus lelkészt.

Városunkban született az 1580-as évek elején, protestáns családban a Dunántúli Református Egyházkerület második püspöke, Kanizsai Pálfi János. A korabeli feljegyzésekből kiderül, hogy Nagykanizsán a törökök ideje alatt a reformátusok egyházközséget nem alkottak, hanem nagy valószínűséggel valamelyik szomszédos gyülekezethez tartoztak. 1887-től a református gyülekezet is elkezdhette önálló életét. Egy zavaros világban az előttünk jártak fel tudták ismerni azt a megrendíthetetlen alapot, amire lehetett építeni életet, családot, gyülekezeti közösséget, nemzetet és hazát – mondja az esperes, majd így folytatja:

– Isten vezetését kérve kerestük és keressük a lehetőségét annak, hogy minél több embert el tudjunk érni. Útjára indultak a gyülekezeti réteg alkalmak, ahol nagy örömmel találkoznak a résztvevők; az istentiszteleti közösség, a csütörtök délelőtt és délután megszervezett bibliaórák, a Csillagfény kórus próbái és fellépései, vagy a rendszeres ifjúsági alkalom. Az esztendő kiemelkedő programjai közé tartozik a családos, több generációs tábor, mely közel száz embernek fontos feltöltődési lehetőség. Gyülekezetünkben mindig fontos volt a diakónia, így az esztendő során is, de különösen az adventi időszakban több jótékonysági akciót indítunk útjára. Tizenkét iskolában közel száz csoportban végezzük százhatvan gyermek hittanoktatását, valamint jelen vagyunk a településen működő javítóintézetben.

Szolgálatunk során nagy figyelmet fordítunk a szórványban élők lelkigondozására is. Havonta tartunk istentiszteletet Letenyén és Murarátkán. Nagykanizsáról járunk Galambokra, ahová 18-19 település tartozik, Kanizsához pedig közel 50. A városban 1700 körüli a reformátusok száma.

– Amikor 12 esztendővel ezelőtt Nagykanizsára kerültem, elkezdődött egyfajta szemléletváltás a gyülekezetben. Jobban kinyitottuk a templomot a város felé. Egyre több hittel kapcsolatos rendezvényünk, programunk lett. Koncertekre, előadásokra vártuk a város lakosságát.

Az elmúlt esztendőben 2020. szeptember 1-től indult útjára a Nagykanizsai Kiscsillag Református Óvoda, mely jelenleg egy csoportban (30 fő) működik. Az óvoda épülete, mely 3 csoport, 75 gyermek befogadására lesz alkalmas, várhatóan a nyár közepére készül el – utal a fejlődésre, a jövőre Hella Ferenc. –

A templom 1934-ben épült Vécsey Barnabás tervei alapján. A férőhelyek száma 200 fő körül van, mely a gyülekezeti teremmel együtt 300-ra bővíthető.

Az elmúlt 11 évben nagyon sok felújítást végeztünk az épületen kívül-belül. Egy égető feladatot jelent a templom fűtésének a rekonstrukciója, ami az elkövetkező időszakban egy pályázati forrásnak köszönhetően meg fog valósulni. Ez azt jelenti, hogy a templom padjai alatt a melegvizet egy napelemrendszer látja majd el árammal. Ezen kívül 4 klímaberendezés kerül elhelyezésre, ami a légtérben lévő levegőt átmelegíti. A következő lépésben – mivel az online rendszerre rákényszerültünk a koronavírus miatt –, a meglévő hangtechnikát fejleszteni kell néhány technikai segédeszközzel, mely által jobb minőségű lesz az istentiszteletek közvetítése.

Egy élő, fejlődő, növekvő gyülekezet vagyunk – fogalmazott az esperes-lelkész. – Jó megélni, hogy hétről-hétre keresik a közösségünket, és szívesen csatlakoznának hozzánk.

Bakonyi Erzsébet

Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. május 21-én megjelent számában olvasható.

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.