Kóbor ebek a városban – Tüzeléskor fokozottan figyeljünk állatainkra!
Nagy gondot okozhat, ha gazdátlan állatot látunk kóborolni lakóhelyünk környékén. Legutóbb olvasóink hívták fel a figyelmet, hogy a Kodály, Liszt és Bartók utca környékén egy közepes termetű, fekete kutya csavarog éjjel-nappal a házak között, és nem tudnak vele mit kezdeni. Az elmúlt héten ezért utánajártunk a csavargó kutyának.
– Március 10-én raktak fel képet először a közösségi oldalra a kutyáról, amit a Bartók Béla utcánál fotóztak azzal a céllal, hátha jelentkezik a jogos tulajdonosa a négylábúnak. Azóta már a Kodály és a Liszt Ferenc utca környékén is megjelent, de a gazda nem került elő. Nem tartunk tőle, mert nagyon fél az emberektől, ellenben a kutyákkal nagyon barátkozó. Sokan sétáltatnak itt kutyát, és majdnem mindhez odaszaladna, de az ember közelsége visszatartja. Több helyen is szóltunk (a menhelynek, Dr. Károlyi Attilának, a jegyzőnek és a közterület-felügyletnek is), hogy fogják be az ebet, de nem sikerült még hálóval sem. Páran próbálnak neki ételt kirakni. Állítólag a menhelytől csapdát is helyeztek ki, de én azt nem láttam sehol. Szegényt sajnáljuk is, hogy magányosan szaladgál körbe-körbe. Biztos, hogy van, aki mérges rá, de a többség sajnálja az állatot, ezért szeretnénk megoldást találni – mesélte Herczeg Zoltán, aki a környéken lakik.
A körzet önkormányzati képviselőjét is megkérdeztük az üggyel kapcsolatban.
– Pár nappal ezelőtt megkeresett egy választóm a körzetből, aki állatvédő is egyben – kezdte Károlyi Attila (ÉVE). – Azt mondták, hogy a környékbeli lakók veszélyeztetve vannak az állat miatt, és kérték, segítsek nekik mint a körzet önkormányzati képviselője. Keresték az illetékes befogókat, de süket fülekre leltek. Ennek nem nagyon akartam hitelt adni, rögtön fel is hívtam a menhelyet, ahol közölték, hogy napok óta járnak a területre, be akarják fogni, de ez eddig még nem sikerült. Ezt követően értesítettem a közterület felügyelet vezetőjét, hogy próbáljanak segíteni, és dolgozzanak össze a menhellyel. Pár nap múlva érdeklődtem, de nem történt változás. Van ugyanis egy szurkolótábora az ebnek. Ez annyit jelent, hogy etetik. Ha ezt nem tennék, az állat már lehet, hogy odébb állt volna – mondta a képviselő.
– Van, hogy naponta háromszor megyünk ki – szögezte le Skanecz Tamás, az Élettér Állat- és Természetvédő Egyesület telepvezetője. Általában úgy próbáljuk meg befogni a csellengő állatokat, hogy kimegyünk, és megkíséreljük feltenni a pórázt az eb nyakába. Ezt követően próbálkozunk a barátkozással, akár táppal is. Ilyenkor, ha a tápot megenné, nyugtatószert is kaphatna, úgy a közelébe lehetne férkőzni. Ha így sem működik, akkor van egy csapdánk, amit élvefogó csapdának hívunk. Jelen esetben ezt is kitettük, de eredménytelenül. Tüzelő szukával is próbáltuk elkapni, és fúvócsöves altató is létezik. Egyik kísérlet sem sikerült. Mi addig megyünk, míg el nem fogjuk. Egy 10 kiló körüli fekete, kan kutyáról van szó egyébként, és a tüzelő szukákat keresi. Ilyenkor nem az a segítség, ha mindenki be akarja fogni a kutyát és etetik. Hiába tűnik jó ötletnek. Sajnos ezzel épp az ellenkezőjét érjük el, tovább kell hajtanunk az állatot. Ráadásul az etetéssel ennél jóval nagyobb lesz a probléma: rókákat, sakálokat és egyéb nem kívánatos vadakat vonzanak a helyére – hangsúlyozta a telepvezető.
A város több pontján etetnek okkal vagy ok nélkül állatokat, de ez felelőtlenség. A saját állatunkra figyeljünk oda, a kóbor jószágokat pedig fogadjuk be, vagy jelezzük a megfelelő szervnek, hogy befogják és a megfelelő helyre vigyék. A menhelyekről később örökbe fogadhatják a gazdátlan kutyákat, így adva esélyt, hogy megmeneküljenek a magányos vagy falkába verődött kóborlástól.
¤ ¤ ¤
Időközben Skanecz Tamás értesítette a szerkesztőséget, hogy a kóbor ebet pénteken sikerült végre befogni, azóta az eb a menhelyen van karanténban, ahol két hétig megfigyelik. A menhely vezetője elmondta, hogy Chip nem volt benne, de várják a gazdi jelentkezését. Hozzátette: ha bárki céltalanul bolyongó állatot lát, értesítse a menhelyet, de semmiképp se próbálják meg befogni vagy etetni az állatot. Ezzel ugyanis jóval nagyobb bajt okozhatunk, mint gondolnánk.
Hajnes Rita
Fotó: Horváth Zoltán
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. április 9-én megjelent számában olvasható.