Kíváncsiak voltunk egymás munkájára

facebook megosztás

Kanizsa 1984-ben kezdte az együttműködést a stájer Gleisdorf várossal. A nagyon jó hírű gleisdorfi zeneiskola zenekara magyarországi koncertet tervezett, de az általuk kiválasztott város nem fogadta az együttest, Nagykanizsa viszont igen.

Az Úttörőházban megszervezett koncert olyan sikeres volt, hogy az osztrák vendégek még abban az évben egy kiállítást is hoztak a HSMK-ba. Ettől kezdve folyamatos volt a kapcsolat a két város között – elevenítette fel a testvérvárosi kapcsolat kialakulását Gleisdorffal Gerencsér Tibor külkapcsolati referens, majd hozzáfűzte:

– A nyolcvanas években Magyarországon a testvérvárosi kapcsolatokat az Elnöki Tanács engedélyezte. A kérelmet valószínűleg elutasították volna, ezért Nagykanizsa nem is kért ilyen engedélyt, de több területen megkezdte az együttműködést, mely a rendszerváltás után kiszélesedett. A kanizsai ifjúsági labdarúgók Vlaszák Géza vezetésével évente részt vettek a gleisdorfiak által szervezett tornán, rendszeres volt a zeneiskolák kapcsolata, a Kőrösi Általános Iskola és a gleisdorfi II. Számú Felső Tagozatos Iskola diákjai egy-egy hétre elutaztak egymáshoz. Az ifjúsági programok területén a Zsigmondy-Széchenyi Szakképző Iskola a gleisdorfi kulturális szakemberek által szervezett programokon vett részt. A művészeti csoportok vendégszereplései mellett több szakmai tapasztalatcserére is sor került, rendszeresen hívták a kanizsai szakembereket a napenergia hasznosításának lehetőségeit bemutató európai hírű „Solar” konferenciára.

Kanizsa lakosságának 1989-ben mutatkozott be Gleisdorf az egész HSMK-t elfoglaló kiállítással. Az osztrákok láthatták a Kanizsa Fotóklub kiállítását, és a Kanizsa TV is forgatott filmet Gleisdorfban. A kilencvenes évek elején a rendszerváltás gazdaságát tanulmányozó többnapos konferenciát szervezett Nagykanizsán a Stájer Földrajztanárok Szövetsége. A legerősebb kapcsolat azonban a képzőművészek között alakult ki. Az ezredforduló óta minden évben jönnek a Nemzetközi Ludvig Művésztelepre a gleisdorfi képzőművészek, és több tucat közös kiállítást szerveztek egymás országában.

Glesdorf város ajándéka a Kálvin téren 2005-ben átadott ivókút. 2006 szeptemberében közvetlenül Brüsszelbe benyújtott pályázat támogatta az Osztrák Napok rendezvénysorozatát, ahol egyebek mellett környezetvédelmi konferenciát is szerveztünk – újságolta a közös programokat Gerencsér Tibor.

Osztrák partnereink a több mint két évtizede példaszerűen működő, de írásbeli dokumentumok nélküli „vadházasság” után jelezték, hogy szívesen megerősítenék kapcsolatunkat írásban is. A testvérvárosi oklevél aláírására 2008-ban került sor. A gleisdorfi aláírás időpontját osztrák partnereink a tanácsháza felújítását követő ünnepélyes átadáshoz időzítették. A kapcsolatok intenzitása azonban az elmúlt évtizedben csökkent.

Nem csak a diákok, hanem a két tantestület is tartotta a kapcsolatot

A Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola gleisdorfi kapcsolatait Kókainé Hámorszki Éva, a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola korábbi igazgatója elevenítette fel, aki a kapcsolattartásban, a programok szervezésében a kezdetektől részt vett. Magyartanárként és drámapedagógusként a színjátszást, a kommunikációs gyakorlatokat a szívén viselte.

– 1989 óta (az akkor még Andrejka Jenő Utcai Általános Iskola) ápolt kapcsolatot a gleisdorfi Europahauptschule középiskolával. A kapcsolat elindítása Dezső Ferenc, akkori igazgató nevéhez fűződik. Ő támaszkodva az agilis tantestületre, létrehozta az iskola Idegennyelvi Alapítványát, melynek segítségével több száz gyerek jutott ki Ausztriába. A gleisdorfi iskolával egyre szorosabbá vált az együttműködés. A kapcsolatépítést folytatta a következő igazgató, Vizeli József is. Számos közös programot, rendezvényt szerveztünk. Ezek megvalósítását nem csak az alapítvány támogatta, hanem amikor már lehetséges volt, pályáztunk az önkormányzat által meghirdetett Testvérvárosi Alapra is. Ebben nagy munkát vállalt 1997-től Bíró Györgyné szabadidő-szervező is.

A programok közül a teljesség igénye nélkül csak néhányat emelek ki – folytatta Kókainé Hámorszki Éva. – Egy hétig a gleisdorfi szülők láttak vendégül egy hetedik osztályt, akik ott jártak iskolába. Majd ennek a folytatása volt, amikor kanizsai szülők látták vendégül az osztrák gyerekeket. Ezek a tanulók a Kőrösiben tanultak egy hétig. Ezen kívül sor került színjátszó találkozóra Gleisdorfban, ahol németül és angolul adtak elő rövid jeleneteket a diákok. Bázakerettyén az iskolánk szervezett projektnapokat, ahol képzőművészettel és kommunikációs gyakorlatokkal foglalkoztunk. A programokon keresztül a két intézmény tanulói a német- és angol nyelvet együtt gyakorolhatták. Ebben nagy segítségünkre voltak a nyelvtanárok, különösen Dornbach Borbála, Heckenast Márta és dr. Nagy Józsefné.

Természetesen nem csak a diákok tartották a kapcsolatot, hanem a két tantestület is. Közös kirándulásokat, túrázásokat szerveztünk. Mi megismertük Gleisdorfot és környékét, az osztrák kollégák pedig a Dunántúlt. Mivel kíváncsiak voltunk egymás munkájára, ezért szakmai konferenciákat is tartottunk.

A kapcsolat 2012 után kezdett ellaposodni. A programokat aktívan támogató igazgató és a nevelők is nyugdíjba vonultak, de a több mint húszéves kapcsolat nagyon sok gyereknek és felnőttnek adott maradandó élményt.

Bakonyi Erzsébet

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.