Testmozgás kicsiknek nagyoknak
A tanulásban is segíthet napi 15-20 perc mozgás – vallja Magyarné Szilárd Szandra, az Energy Life Mozgásközpont vezetője. Bár a vírushelyzet a fiatalok sportolási lehetőségeit sem könnyíti meg, de számos olyan otthoni körülmények között is kivitelezhető gyakorlat létezik, amely jó hatással van a növésben lévő gyerekek mentális és fizikai fejlődésére.
Minden korosztály számára fontos a folyamatos testmozgás, főként a jelenlegi korlátozott helyzetben. Magyarné Szilárd Szandra, az egyik kanizsai mozgásközpont vezetője elmondta, hogy kicsi gyerekek esetében a játékos, ügyességi gyakorlatokat érdemes választani, és fokozatosan kell haladni a könnyebb feladatoktól a nehezebbek felé. 14 éves kor felett viszont már komolyabb edzésprogramot javasol a szakértő. A saját testsúllyal végzett gyakorlatok például otthon, eszközök nélkül is elvégezhetők.
– Saját testével mindenki jól tud dolgozni és én úgy gondolom, hogy az egyik legegészségesebb is, ha azzal dolgozunk jókat. Futásoktól a szökdelésekig, az ugrásoktól a guggolásokig - azt általában a fiúk nem annyira szeretik -, de érdemes csinálni. Fekvőtámaszok és olyan helyzetekben végzett hasizom, illetve törzserő gyakorlatok, ami a gerincünket kíméli – nyilatkozta Magyarné Szilárd Szandra, az Energy Life Fitness és Rehabilitációs Mozgásközpont tulajdonosa.
A középiskolásoknak már hetek óta nincs hagyományos tanítás, így a testnevelésórákat is csak az online térben tarthatják meg a pedagógusok, de az interneten küldött gyakorlatsorok is nagyon hasznosak lehetnek a fiatalok számára.
– A testnevelő tanárom is szokott nekünk rendszeresen videókat küldeni, azok között is van mindenféle. Vannak nyújtóedzések, amiknek kifejezetten örülök, amikor egész délelőtt óráim vannak, és ott kel ülnöm a szobámban a gép előtt, utána nagyon jó egy kicsit átmozgatni magamat – mesélte Kovács Dóra, a Batthyány Lajos Gimnázium diákja.
Ma már számtalan edzésvideót találhatunk különböző felületeken. Ugyanakkor a szakértők arra figyelmeztetnek: mindig vegyük figyelembe a testi adottságainkat és a fizikai állapotunkat mielőtt kiválasztunk egy tréningtípust.
K.R.
(Képek: Kanizsa TV)