„…a művészi felelősség mindig a legfontosabb volt számomra”

facebook megosztás

Névadójára emlékezik a Farkas Ferenc Énekegyüttes.  A világhírű zeneszerző 115 éve született és 20 éve hunyt el. Ennek apropóján Baráth Yvette, az énekegyüttes vezetője osztja meg emlékező gondolatait olvasóinkkal.

A városhoz való kötődését így írta le visszaemlékezésében a neves zeneszerző: „Nagykanizsán születtem, de mivel öt éves koromban elköltöztünk innen, csak halvány emlékeim vannak a városról, azokról is inkább az egykori fényképek nyomán. Hatvanadik születésnapom alkalmával ünnepi koncertet rendeztek, ekkor látogattam el ismét Nagykanizsára, majd hamarosan még egyszer, amikor a város díszpolgárává választottak. Ekkor tekintettem meg szülőházamat a Vörösmarty utcában. Tulajdonképpen a véletlennek köszönhető, hogy életem ebben a városban kezdődött: édesapám katonatiszt volt, akit akkor éppen oda helyeztek.”

– Farkas Ferenc születésének és halálának kettős jubileumára már szeptemberben elkezdtünk készülni egy a „Mester” műveiből álló programmal – jelezte az együttes vezetője.

– Mindig fontos volt számunkra és egyben fantasztikus lehetőség is, hogy mi a művein keresztül nyerhettünk bepillantást a zeneszerző különleges és egyedi, ugyanakkor nagyon emberi világába. Kórusunk, mely Szivárvány Énekegyüttesként vált ismertté 17 év után határozta el, hogy felveszi városunk híres zeneszerzőjének, Farkas Ferencnek a nevét. A „Mester” halála után nem sokkal, 2008-ban Magyarországon elsők között kértünk erre engedélyt Farkas Andrástól, a zeneszerző fiától, aki nagy örömmel fogadta kérésünket. Ekkorra már számos Farkas művet énekeltünk, sőt a második CD lemezünk címadó darabja is az ő egyik különleges műve lett (Tavasz, Nyár, Ősz, Tél), mely méltón prezentálja a zeneszerző és a költészet szoros kapcsolatát – fogalmazott az együttesvezető.

– Fejlődésünkben fontos helyet foglalnak el a szerző darabjai. Hatalmas utat jártunk be az egyszerűbb, dallamos művektől a Requiem-jéig, mely egy kései alkotás. A katartikus élményt nyújtó gyászmise részletei adják a gerincét a harmadik lemezünknek (In memoriam), mely emlékezés a Mesterre. Idős korában egy baráti beszélgetés alkalmával elmondta nekem: „Tudja Yvette, én már csak az emberi hangra, énekhangra komponálok. Úgy érzem, a vokális művekkel tudom a legjobban kifejezni az érzéseimet, gondolataimat.” Mélyen megérintett engem, mint énekest és kórusvezetőt – emlékezett vissza Baráth Yvette, majd kiemelte: bárhol járjunk itthon és a nagyvilágban, mindig éneklünk Farkas Ferenctől, ezzel is tisztelegve különleges munkássága, és emberi nagysága előtt.

Sajnos másként is emlékezetes lesz számunkra ez a mostani jubileum, hiszen a körülmények miatt a nyilvános koncertet fel kellett adni. Jött a következő gondolat, egy TV-s felvétel, melyet majd december 15-én, a zeneszerző születésnapján a városi televízió által minden kanizsai család hallhat. Sajnos ezt az elképzelést is át kellett alakítani, mivel már nem próbálhattunk és készülhettünk hétről-hétre. Jött az újabb ötlet, egy tv-s műsor a Farkas felvételeinkkel tarkítva, de a Covid helyzet miatt ez is csak egy későbbi időpontban készülhet el.

No, de még mindig nem adtuk fel, mert aki december 15-én bekapcsolja a Kanizsa TV-t, az hallhat Farkas Ferenc kórusmuzsikát a Farkas Ferenc Énekegyüttestől. Sőt „aktuális” előadásban is csendül fel mű, megörökítve a jelenlegi „kóruskarantén” állapotunkat – mondta a kórusvezető.

„A már megkezdett műveket szeretem minél előbb befejezni. Az az érzésem, hogy alapjában véve lusta vagyok, és éppen ezért akarok túl lenni egy-egy munkán. Idősebb koromban azonban már az is serkent, hogy minden nap a jó Isten ajándéka, és ami még az eszemben van, azt szeretném minél előbb leírni, természetesen anélkül, hogy összecsapnám, mert a művészi felelősség mindig a legfontosabb volt számomra. Más ugyanis nem tudja folytatni munkámat ugyanúgy, ahogy én tenném. (…) Jó jel, valaki nincs megelégedve a munkájával, mert az ellenkező eset kizárja a továbbfejlődést.” - írta Farkas Ferenc. A világhírű zeneszerző hozzáállása legyen példa számunkra is! – hangsúlyozta befejezésül Baráth Yvette.

Bakonyi Erzsébet

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.