Történelmi múltja van Csáktornya és Nagykanizsa kapcsolatának

facebook megosztás

Csáktornya és Nagykanizsa közötti kapcsolatoknak történelmi múltja van, a közelség a XIX. század óta a gazdasági és kulturális kapcsolatok sokaságát eredményezte – kezdte mondandóját a testvérvárosi kapcsolataink kialakításáról Gerencsér Tibor, a Polgármesteri Hivatal akkori külkapcsolati referense.

– Csáktornya az első világháború előtt Kanizsa vonzáskörzetéhez tartozott – folytatta. A kapcsolatok csak a múlt század közepén - kényszerű politikai okok miatt - szüneteltek. A lakossági kapcsolatokat a múlt század hatvanas éveitől a bevásárló turizmus is erősítette. Már a rendszerváltás előtt is alakult ki szervezetszerű együttműködés, rendszeresen találkoztak a két város jogászai és a határőrök is. A Thúry-szakközépiskola és a Csáktornyai Közgazdasági és Idegenforgalmi Középiskola együttműködése 1999-ben kezdődött el. A Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara 2001-ben felvette a kapcsolatot a Muraköz Megyei Kamarával.

Az Európai Unió több határ menti együttműködést erősítő programot is finanszírozott, ezért Litter Nándor polgármester 2004-ben kezdeményezte a kapcsolatok hivatalos formában történő megerősítését. Csáktornya szívesen fogadta a kezdeményezést, a testvérvárosi oklevelet Branko Salamon polgármester 2005-ben írta alá.

A hivatalos kapcsolatok intenzívebbé váltak, több EU által támogatott fejlesztés, illetve program is megvalósult. Emellett az intézmények és civil szervezetek együttműködése is gyakoribbá vált. Kanizsai diákok évente részt vettek a csáktornyaiak által a Murán szervezett raftingon, gyakran láthattuk Kanizsán a csáktornyai Zrínyi Gárdát, kölcsönösen szerepeltek a művészeti együttesek, a Kanizsa Fotóklub is rendszeresen szervezett közös kiállítást a csáktornyaiakkal. A barátság természetes támasza a Horvát Nemzetiségi Önkormányzat

Sok minden történt eddig, de van még lehetőség előrelépésre. Örülnék például a turisztikai együttműködésnek, hiszen csak 50 km-re vagyunk egymástól: bizonyára szívesen jönne csáktornyai közönség a Város Napjára vagy más rendezvényre, de a kanizsaiaknak is kellemes meglepetés lenne nyáron a csáktornyai „Porcijunkulovo” fesztivál, ha hírt kapnának róla.

Tárgyilagos történelemoktatás volt a cél

A Thúry Szakközépiskola és a Csáktornyai Közgazdasági és Idegenforgalmi Középiskola szakmai együttműködése a tanárok és a diákok kapcsolatára épült – elevenítette fel a kezdeteket Cseke Zoltán címzetes igazgató. – Csáktornyáról rendszeresen átutaztak hozzánk a diákok a karácsonyi Thúry Vásárra. Remélem, ez a kapcsolat még él az iskolák között.

– Miután Kanizsán működött az Identitás Szabadegyetem, és tagjai lettünk az EU-nak, létrehoztunk egy történelmi konferenciát. Azt akartuk elérni, hogy a tárgyilagos történelemoktatás ne soviniszta politikai célokat szolgáljon semelyik ország részéről sem. A fő gondolat az volt, hogy együttműködésre képes generációk nőjenek föl, nem pedig egymást elutasító emberek kerüljenek ki a tanításból.

Félévente Szlovénia, Horvátország és Magyarország más-más helyszínein tartottunk konferenciát. Ezen alkalmakra kiválasztottunk a történelemből egy-egy kényesebb pontot, hogy a felnövekvő generáció a lehető legtárgyilagosabban legyen okítva mindhárom országban, és ne haraggal nézzenek egymásra, hanem fogadják el egymást együttműködő partnernek. A konferencia témái között szerepeltek a Zrínyiek, a Frangepánok, például IV. Béla hazatérését a tatárjárás után éppen a Frangepánok seregei biztosították annak idején. Szó volt Jellacsics seregéről is. A horvát bán a mi tudatunkban úgy él, ahogyan Petőfi Sándor megírta a Vén zászlótartó című versében. „Fut Bécs felé Jellacsics a gyáva Seregének seregünk nyomába”. Ők viszont nemzeti hősnek tartják. A tanácskozás témáit mindhárom nemzet résztvevői a rendelkezésre álló történelmi források alapján - a saját szemszögéből - feldolgozta, és utána közösen megvitattuk a beszélgetéseken.

Úgy tudom, miután kiléptem az iskolából nem folytatta senki a történelem konferencia megszervezését, miután az Identitás Szabadegyetemet se vitték tovább – összegezte Cseke Zoltán.

A horvát önkormányzat is bekapcsolódott Csáktornya kulturális életébe

Vargovics Józsefné, a Horvát Nemzetiségi Önkormányzat elnökhelyettese a csáktornyai kapcsolataikról megjegyezte, két jelentősebb rendezvény résztvevőiként a horvát önkormányzat is bekapcsolódott Csáktornya kulturális életébe. Szlovén, szlovák vendégekkel közösen felvonultak, és műsorral szerepeltek a Nemzetközi Farsangi Felvonuláson. A híres, „Porcijunkulovo” csáktornyai fesztiválon pedig az énekkaruk szerepelt.

Dunán innen, Murán túl

Csáktornya, Alsólendva, Nagykanizsa. A három ország, három város, három fotóklub közös tárlata a Dunán innen, Murán túl címet viselte 2014 októberében, a Magyar Plakát Házban megrendezett kiállításon. A Kanizsa Fotóklub több mint egy évtizedes barátságot ápol a két város fotóklubjaival.

Csáktornyai vendégek Kendlimajorban

A Kortárs Művészetpártoló Alapítvány és Nagykanizsa Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala négy alkalommal szervezett Testvérvárosi Művésztelepet Kendlimajorban, a Ludvig Nemzetközi Művésztelep műtermében. A szervezés koordinátora a hivatal részéről külkapcsolati referensként Gerencsér Tibor, a művésztelep házigazdája, művészeti vezetője Ludvig Zoltán festőművész volt. Az utolsó ilyen jellegű szervezés 2014. április 13 – 19. között került megrendezésre IV. Testvérvárosi Művésztelep néven. Erre a programra érkezett egy résztvevő Csáktornyáról. A záró kiállításra eljött a csáktornyai önkormányzat kulturális osztályának vezetője is.

Bakonyi Erzsébet

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.