A fűtés veszélyei

facebook megosztás

Zala megyében pár nap leforgása alatt több szénmonoxiddal kapcsolatos riasztás érkezett a katasztrófavédelemhez. Az érintett településeken, mint Lentiben, Zalaegerszegen, Zalalövőn, de Nagykanizsán is kimutatták a hivatásos tűzoltók a CO veszélyt, illetve a mérges gázt az adott ingatlanokban. 

Az esetek zömében a szén-monoxid jelző hívta fel a figyelmet a bajra. Lentiben és Zalalövőnösszesen három embert kellett kórházba szállítani mérgezés gyanújával, Nagykanizsán pedig egy olyan ingatlanhoz mentek ki már negyedik alkalommal a kollégák, ahol egy gáztűzhely okozott problémát. Itt is kimutatták a CO jelenlétét, a gázszolgáltató pedig kizárta az eszközt a további használatból. A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság arra kéri az embereket, hogy fűtési szezonban legyen minden ingatlanban egy szénmonoxid érzékelő készülék. 

Miért veszélyes a szén-monoxid?

A CO a tökéletlen égés terméke, és nagyon kis mértékben is már mérgező. Az is fokozza a veszélyét, hogy színtelen, szagtalan gáz, így az érzékszerveinkkel lehetetlen észlelni. A kezdeti tünetek lehetnek a fejfájás, hányinger, azonban a szervezetünk nem mindig képes időben reagálni, a késői felismerés pedig tragédiához is vezethet. 

A lakás légterébe a kéményen vagy a tüzelőberendezésen keresztül kerül az ingatlanokba. Ha nem megfelelő a kémény működése, akkor az égéstermék visszajön a lakásba akár a füsttel együtt is.

– Az elmúlt időben tipikus példa a fürdőszobai átfolyós vízmelegítőkből közvetlenül is a lakótérbe juthat a szénmonoxid. Azt fontos megemlíteni, hogy a nyílt égésterű és kéménybe nem kötött, valamint a nyílt égésterű és kéménybe kötött gázkészülékek működésük során mindig az adott helyiségnek a levegőjét használják, ezért nagyon fontos, hogy ezeknek a készülékeknek folyamatos levegőutánpótlásáról gondoskodjunk. Az elmúlt időszakban több házon és felújításon is észrevehettük, hogy a régi fa nyílászárókat lecserélték modern, műanyagokra. Azonban sokan elfeledkeznek arról, hogy ezzel sokkal kevesebb levegő áramlik egy adott helyiségbe, ezért a balesetek elkerülése érdekében mindig biztosítanunk kell az adott helyiségben a levegőutánpótlást. Nem elég a szellőztetés, egy résszellőzőt be kell szereltetni az ablakba vagy ajtóba, hogy folyamatosan menjen be a levegő – nyilatkozta Kósi Zsolt, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. 

Azonban nem csak a fűtési szezonban veszélyes a szén-monoxid. Biztonságunk érdekében érdemes időközönként felülvizsgáltatni szakemberekkel a gázkészülékeket, kályhákat és kazánokat, adott esetben a kéményeket. Manapság a boltokban megtalálhatóak szén-monoxid érzékelő készülékek, így aki még nem rendelkezik ilyen szerkezettel, érdemes beruházni. Érdemes azonban arra is figyelni, hogy milyen eszközzel próbájuk védeni az életünket.  

Kósi Zsolt lapunknak azt is elmondta, hogy a katasztrófavédelem honlapján megtalálható azoknak a készülékeknek a listája, melyek jó minőségű érzékelők, illetve azok is, amelyek a korábbi próbákon, teszteken megbuktak. 

Hogyan jelez a készülék, ha érzékeli a szén-monoxid jelenlétét?

A készülék hangosan, fényt kibocsájtva érzékelteti a lakókkal, ha szén-monoxid van a lakás levegőjében. Ebben az esetben célszerű azonnal ajtót és ablakokat nyitni, hogy friss levegő jöjjön be az adott helyiségbe. A katasztrófavédelem munkatársai szerint több száz állampolgárnak az életét mentették meg ezek az érzékelők. Fontos megemlíteni, hogy a fűtőeszközöktől célszerű 1-1,5 méteres, fejmagasságba rakni.  

A szakértők óva intenek az olyan téves információktól, hogy a kiskedvencek tudják érzékelni a mérges gáz jelenlétét. 

Gerencsér Dóra

(Borítókép és fotó: Horváth Zoltán)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.