30 éves a puchheimi testvérvárosi kapcsolatunk

facebook megosztás

A testvérvárosi kapcsolat kezdeteit Gerencsér Tibor, a Polgármesteri Hivatal akkori külkapcsolati referense osztotta meg lapunkkal.



– 1989 tavaszán a Münchennel határos bajor település, Puchheim vezetői arról döntöttek, hogy a szomszédjaikhoz hasonlóan ők is testvérvárosi kapcsolatot létesítenek európai településsel vagy településekkel. Először angol, francia vagy olasz partnerben gondolkodtak, végül Magyarország mellett döntöttek. Levélben megkerestek nyolc magyar települést, bemutatkoztak, és leírták, hogy

kapcsolatot szeretnének kiépíteni Magyarországon. Hat település fogadókésznek mutatkozott, egy küldöttség végiglátogatta őket. Hazaérkezés után egyhangúlag úgy döntöttek, hogy Nagykanizsával és Zalakarossal szeretnének kapcsolatot kialakítani.

Dr. Herbert Kränzlein polgármester és Zsoldos Ferenc tanácselnök-helyettes vezetésével delegációk utaztak a másik városba. Majd 1990 októberében, éppen a két német állam egyesülését követő napon már 37 fős csoport utazott Puchheimbe, ahol a kanizsai képző- és fotóművészek tárlata mellett a házigazdák megtekinthették a Kanizsa Táncegyüttes produkcióját is. Ez alkalommal véletlenül találkoztunk dr. Habsburg Ottóval, akit meghívtunk Nagykanizsára. Meghívásunkat elfogadta, többször is járt Nálunk. Örvendetes módon tudtuk úgy alakítani a kapcsolatokat, hogy a lakosság és a civil szervezetek már a kezdetekben élvezhették a kapcsolatok előnyeit. Ebben a német partnerek mindig segítőkészek voltak, sokszor kezdeményeztek is, számtalan alkalommal hívtak kulturális csoportot Puchheimbe. A testvérvárosi oklevelet 1991. májusában már dr. Kereskai István polgármester írta alá, az aláírási ünnepségre három autóbusznyi vendég érkezett Zalába, a vendégek többségét kérésükre, kapcsolatok kialakításának szándékával családoknál helyeztük el. A kapcsolatok tartósnak bizonyultak, nem egy házasság is született testvérvárosi partnerrel. Puchheimben a testvérvárosi kapcsolatok motorja a kezdetektől a Német- Magyar Egylet, melynek vezetője a magyar születésű Nágel Anna. Az egylet évente autóbuszos kirándulást szervez Magyarországra, és rendszeresen jelentős adományokat juttat zalai szociális szervezeteknek. Magyar oldalról Zalakaros mindig kitűnő partner volt a testvérvárosi kapcsolatok ápolásában, jól egészítette ki egymást a két magyar város.

Felejthetetlen élményeket szereztünk

A hivatalos testvérvárosi kapcsolat okiratba foglalásának ünnepsége a Kanizsa és a Karos Táncegyüttesek bemutatkozásával kezdődött – osztotta meg élményeit Vizeli Dezső, a Kanizsa Táncegyüttes vezetője.

– Számos meghívás és fellépés követte az elsőt. A legutóbbi látogatásunkra 2018-ban került sor. Ekkor München város nevezetességeit is megnézhettük, melyben Nágel Anna, a helyi Német- Magyar Egylet vezetője volt segítségünkre. Megtekintettük a Bajor főváros egyik legszebb látnivalóját, a Marienplatzt. Átsétáltunk a helyi piacon, ahol az árusok és a nézelődők sokasága, a portékák tömkelege bűvölt el bennünket. A nap utolsó állomása Hofbrauhaus volt. Felejthetetlen élményt nyújtott a 16. századi, három emeletes sörcsarnok a bajor étteremmel, a műsorokkal és vidám hangulatával.

Természetesen a helyi sörök kóstolása nélkül nem mehettünk tovább. Az esti vacsora elfogyasztására a szállásunk melletti görög étteremben volt lehetőség. Puchheimben mindössze három napot töltöttünk, de a város lakóinak vendégszeretete, a magyar kultúra iránti kíváncsiságuk együttesünk tagjait nagy- nagy örömmel töltötte el.

Kétévente váltották egymást a delegációk



Nágel Anna többek között felidézte: adománnyal támogatták a nagykanizsai GyIVI-t, de az egylet számára a legszebb, legmeghatóbb élményt 1995. április 4-e jelentette. Ekkor a Német – Magyar Egylet segítségével visszakerült városunkba az egyik nagykanizsai ezred csapatzászlaja, amelyet 1945-ben rejtettek el egy bajor falu templomában. A csapatzászlót, mely ma a Thúry György Múzeumban látható, nagyszabású ünnepség keretében adták át az Erzsébet téren. Felejthetetlen élményt nyújtott a 60 puchheimi részvevőnek 1996 augusztusában, a millecentenárium alkalmából szervezett, 1100 km-es nosztalgiavonatos utazás, amikor egy korabeli gőzmozdonnyal utaztuk körbe fél Magyarországot. 2005-ben 20 biciklista kerekezett el az osztrák városból Nagykanizsára, és itt született meg Puchheim és Finnország Salo városa közötti partnerkapcsolat kialakításának az ötlete. Kölcsönös és sajátságos találkozásokat jelentettek 10 éven keresztül az óvodai kapcsolatok az Attila óvodával. Ha Kanizsán járnak, minden alkalommal felkeresik a Thúry György Múzeumot, és ugyanígy többször ellátogattak a Halis István Városi Könyvtárba. Az osztrák partnereiket felkereste a könyvtár gólyalábas csapata is. Fellépésével többek között sikert aratott náluk az Orff Ütőegyüttes és a Nagykanizsai Fúvószenekar.

Kétévente váltották egymást a delegációk, de az októberi idelátogatásuk elmaradt. Úgyis mondhatnánk, a nemcsak baráti, hanem rokoni kapcsolat ápolását a koronavírus-járvány egy időre megszakította.

Bakonyi Erzsébet

(Fotó: archív)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.