Ásó, kapa... – Legalább egy-két tőkét!

facebook megosztás

Nem csupán a kiskertekben kóstolhatják a családok, a piacokon is megjelent a hazai, ízletes magyar szőlő. A vásárlók szerint nincs túl nagy árkülönbség az import, leginkább az olasz és a magyar gyümölcs közt, de a termelők nem csupán a vásárlásra, hanem az ültetésre is buzdítják azokat, akiknek legalább egy talpalatnyi földjük van.

A környező hegyhátakon leginkább borszőlő ültetvényeket lehet találni, hellyel-közzel egy-egy tőke vagy egy-egy sor csemegeszőlő kap helyet. Ábrahám János sem kimondottan utóbbi termeléséről híres, hiszen a környékben elismert borász szakember. Pár évvel ezelőtt mégis kibővítette cserfői birtokát egy parcellával, ahová kimondottan csemegeszőlő fajtákat telepített.

– Az ültetvény létrehozását elsősorban az anyagiak indukálták, a csemegeszőlőt jobb áron lehet eladni, mindjárt pénzénél van az ember. Hamar visszajön a munka ára vagy az a kis pénz, amit kap érte a piacon az eladott szőlőért. A borkészítés persze teljesen más... – mondta elöljáróban Ábrahám János.

Az ültetvénye valóban nem túlzottan nagy, de annál szebb fürtök lógnak a tőkéken, egymással vetekedve akár túllépik az egy kilogrammos mértéket is. A fajták kiválasztásánál a gazda is szakember segítségét kérte, célja az volt, hogy folyamatosan mindig beérjen egy-egy sor, persze a szép nagy szemű, roppanós, lédús szőlőket választotta. Pár év elteltével már tanácsot is tud adni azoknak, akik legalább csak pár tőkét szeretnének a kertjükbe, családjuknak.

– Különleges fajtákat szerettem volna, a korai érésűtől egészen a késői fajtákig. 8-10 fajtám van, ami a helyi adottságok mellett - és persze a megfelelő gondozás sem elhanyagolható -  gyönyörűen teremnek. Kozma Pálné Muskotály ami az elsők között érik. Augusztus közepétől fogyasztható, muskotályos jellege miatt rendkívül kedvelt. Én sorban ültettem, érés szerint, az utolsó a Moldova, ami október közepén érik, ő egy kék szőlőfajta. Ez a kettő az eleje és a vége, de közte van egy közkedvelt, Árkádia névre hallgató szőlő, óriási fürtöket terem, óriási bogyókat nevel. De ilyen a Jupiter is, benne a nevében, szintén hatalmas bogyókkal örvendeztet meg. Aztán van még itt a Teréz, egy kimondottan ellenálló fajta, szép hosszú fürtjei vannak, a birtok túlsó felén lehet megtalálni Esztert és Évát - szoktam ezzel viccelődni -, hogy a szeretőimet. Egyikük egy korai kék szőlő,  kicsit madárkás megjelenésű, nem teljesedik ki minden szem rajta, másikuk nagyon hosszú fürtű, húsos, gusztusos, tetszetős fürtöket nevel – fogalmazott a kanizsai piacon jól ismert cserfői gazda.

Amit még elárult számunkra, illetve az érdeklődőknek: a csemegeszőlők mindegyike nagy zöldmunkát igényel, többet kell velük foglalkozni, mint a borszőlőkkel, kényesebbek is. A fajtakínálat pedig hatalmas, a hobbikertekbe lehet ültetni mag nélküli szőlőt, aszalni valót, a forma, alak, zamat kínálat határtalan. Lehet próbálkozni, kísérletezni, akár átoltani, Munka ugyan van a szőlővel, még a csemege fajtákkal is, de mint ahogy Ábrahám János fogalmazott: megéri a fáradtságot, a család pedig biztosan hálás lesz.

Vincze Adél

(Fotó: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.