A táblaügyről pró és kontra
Az utóbbi napokban több, a veszélyhelyzet alatt hozott polgármesteri döntés is heves vitákat váltott ki a kanizsai közéletben. Idesorolható a helyben gyártott, mosható maszkok nagyobb számban történő rendelése helyett az egyszer használatos, kínai védőeszközök vásárlása és a református óvoda beruházási költségeihez adott plusz támogatás is. A legnagyobb kommentháborút azonban a Zalaszántói Lokálpatrióta Egyesületnek megítélt juttatás és a trianoni békediktátum aláírásának százéves évfordulójára emlékező gránittábla tervezete váltotta ki.
Amennyiben a nyilvánosságra hozott tervek szerint valósítják meg az emléktáblát, akkor annak mérete 180 x 200 centiméter lesz, és a Magyar Hiszekegy három sora mellett a Magyar Királyság 1881 és 1920 közötti vármegyéinek címereit, valamint a Ferenc József királyi jelmondatával ellátott címert vésnék fel rá a szakemberek. Az alkotás összköltsége 4,4 millió forint. A pontos részletekről született határozat szövege a következő: „Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata a nemzeti összetartozásra emlékezés jegyében a Nagy-Magyarország-emlékmű mellé egy 180 x 200 cm méretű emléktábla elhelyezését tervezi. A fejlesztéshez a Polgári Kanizsáért Alapítvány 2.400 e Ft (melyet Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Cseresnyés Péter országgyűlési képviselő, államtitkár biztosított az alapítvány számára) támogatást nyújt. A fejlesztés bekerülési költsége 4.400 e Ft. Mivel az alapítványi támogatásból a bevétel a későbbiekben realizálódik, ezért a fejlesztés teljes költségvetéséhez a fedezetet most kell átcsoportosítással biztosítani a költségvetési rendelet 1/13. mellékletében szerepeltetett „Civil- és sportszervezetek támogatása” terhére.”
Fodor Csaba, az Éljen VárosuNk! Egyesület frakcióvezetője szerint azzal önmagában nincs probléma, hogy Trianon 100. évfordulójára egy emléktáblát készít a város, ugyanakkor ennek nem szabadna politikai célokat szolgálnia. – Miért egy alapítványnak ad pénzt Nagykanizsa, hogy majd ők nagy büszkén felállítsák, hivatalosan Cseresnyés Péter és Kövér László hozzájárulásával?! Nem is tudtuk azt hova tenni, hogy pontosan miért is adunk nekik kölcsön? Én azt gondolom, ha ezt Nagykanizsa fontosnak tartja, akkor csináljuk meg, a város rendeljen egy a megemlékezéshez valóban méltó gránittáblát, hogy megtudják az utánunk jövő nemzedékek tagjai azt, hogy miként gondolkodtak Trianonról a 2020-ban itt élő polgárok. Fizesse ki a város, s szervezzünk mellé közadakozást, így bárki hozzájárulhat. Ennek lenne értelme, de annak, hogy egy alapítványon keresztül, Cseresnyés Péter és Kövér László nevét kiemelve, egy nem oda illő szöveggel ellátva készítünk egy táblát, annak nincs. Arról nem is beszélve, hogy mi köze van ennek a veszélyhelyzethez, a sürgősséghez és az arányossághoz? Ez a lépés is csak azt igazolja, hogy a polgármester összevissza dönt, és azt gondolja, hogy minden belefér a rendkívüli jogrendbe – hangsúlyozta Fodor Csaba.
Miután az ÉVE hivatalos Facebook-oldalán megjelent egy poszt, melyben az ötpárti koalíció kifejtette aggályait a trianoni gránittáblával kapcsolatban, Balogh László, Nagykanizsa polgármestere is megosztotta álláspontját a közösségi oldalon. – Az emléktábla elkészítése és elhelyezése a szerződéskötéstől számítva közel két hónapot vesz igénybe, ezért a közelgő határidőre tekintettel az emléktábla elkészítésével és elhelyezésével kapcsolatos döntéseket most kell meghozni, így az ellenzéki többségnek tájékoztatásra elküldtem a költségvetési hátteret biztosító anyagot. Bár ne tettem volna! Mert ez a tájékoztatás alkalmat adott nekik arra, hogy azonnal megcsúfoljanak egy közösségünk számára fontos és becses, sőt, szimbolikus értéket. A költségvetési átcsoportosításról a döntés megtörtént, a fejlesztés végrehajtásához a szükséges fedezet rendelkezésre áll. A 2,4 millió forintos alapítványi támogatás még az önkormányzat fizetési kötelezettsége előtt be fog érkezni a város számlájára. Sajnálatos, hogy az ÉVE többségi ellenzéki koalíciója mások támogató segítségéhez képest csak annyiban tudott hozzájárulni e nemes cél megvalósulásához, hogy idő előtt nyilvánosságra hozta a tervet és egy hazug állítással besározta a még el sem készült emlékművet és annak támogatóit – fogalmazott a városvezető.
Az ÉVE-frakció online viszontválaszában arra világított rá, hogy az emléktábla állításának szándékáról csak úgy értesültek, hogy a „Civil és sportszervezetek támogatása” sorról a polgármester elvont 4,4 millió forintot, mindezzel megelőlegezve az esetleges alapítványi támogatást. A bejegyzés szerint a határozat indoklása egyértelmű, így hiába is magyarázkodik utólag a polgármester, hiszen nem 2 millió Ft-ot csoportosított át azzal, hogy Cseresnyés Péter és Kövér László azonnal utalják a hiányzó összeget az alapítványnak, az meg a városnak, hanem 4,4 millió forintot, tehát a tábla teljes költségét.
Mikó-Baráth György