Az alpolgármesteri kinevezéstől a bizottságokhoz tartozó tiszteletdíjak megvonásáig – 58 napja veszélyhelyzetben

facebook megosztás

Március közepén hirdette ki a kormány a koronavírus-járvány miatt a veszélyhelyzeti különleges állapotot. A kialakult helyzetben a polgármesterek több jogot kaptak a vírus elleni problémák elhárítására. A védekezés jegyében Balogh László a múlt héten jelentette be, hogy csökkenti a képviselői tiszteletdíjat, valamint felfüggeszti a külső bizottsági tagok honoráriumát, ezzel 25 millió forintot spórol meg, amit a járvány terjedésének lassítására lehet fordítani. Erre reagálva az Éljen VárosuNk! Egyesület egy járványvédelmi szociális alap létrehozására szólította fel a városvezetőt.

Március 20-án – mindössze 9 nappal, a veszélyhelyzet kihirdetése után – Balogh László úgy döntött, visszahívja a tanácsnokokat, és kinevezi alpolgármesternek Bizzer Andrást, a Fidesz-KDNP helyi frakcióvezetőjét. A bejelentést a mára már első számú és szinte egyetlen kommunikációs csatornájává váló közösségi oldalán tette meg a városvezető. A posztban elmondta, hogy egy város veszélyhelyzetben semmiképp nem maradhat döntéshozó vezető nélkül, hiszen bárkivel, így a polgármesterrel is történhet valami, ezért szükséges egy alpolgármester kinevezése, a tanácsnoki rendszer felfüggesztését pedig azzal indokolta, hogy a rendkívüli helyzetben nincs lehetőség indokolatlan kiadásokra.

Komló és Szekszárd után Nagykanizsán is döntött a polgármester

A történet komoly visszhangot váltott ki, az országos médiában sokáig volt téma. Nem csoda, hiszen pár nappal korábban Komlón és Szekszárdon is ellenzéki többségű képviselő-testületeik fölött hoztak egy személyben döntéseket. Ezeket elég szabadon kell értelmezni ahhoz, hogy azt láthassuk bennük, hogy valóban a veszélyhelyzettel felmerülő problémák elhárítása volt a fő céljuk. Bizzer András kinevezésével kapcsolatban korábban Fodor Csaba, az Éljen VárosuNk! Egyesület frakcióvezetője elmondta: a felelősség a meghozott döntéseiért nyilvánvalóan a polgármestert terheli. – Nem látunk abban kivetnivalót, hogy lett alpolgármestere a városnak. Az viszont már más kérdés, hogy a polgármester úr olyan alpolgármestert választott, akit mi már több alkalommal is alkalmatlannak tartottunk erre a tisztségre.

Kormányhivatal: Jogszerűek voltak Balogh László lépései

Az ügy – mások mellett – Károlyi Attila (ÉVE) lépésének köszönhetően gyűrűzött tovább: a bizottsági elnök szerint Balogh László jogszabályt sértett, és visszaélt a rendkívüli jogrend adta lehetőségeivel. Álláspontja szerint túlment a hatáskörén, amikor a veszélyhelyzetre hivatkozva alpolgármestert választott részére illetményt és költségtérítést állapított meg, valamint visszahívta a tanácsnokokat, és módosította az szmsz-t. Hivatalos kérelmében a kormányhivataltól azt kérte: törvényességi felhívással forduljon a polgármester felé, és kezdeményezze az általa közgyűlési hatáskörben kibocsátott határozatok visszavonását. A Sifter Rózsa kormánymegbízott nevében és megbízásából küldött elutasító tájékoztatás két hete érkezett meg. Károlyi Attila akkor azt mondta: nem lepte meg a döntés, ugyanakkor bízott abban, hogy felülkerekedik az objektivitás és a jogszabályok befolyásmentes alkalmazása. A kormányhivatal válaszát természetesen Balogh László is megkapta. A polgármester megkeresésünkre elmondta: tudomásul vette, hogy jogszerűen járt el, üzengetésbe pedig nem szeretne belekezdeni.

Maszkok a szomszédból és Kínából

Szintén érzékeny téma volt – s talán még most is az – a maszkok kérdése. Az önkormányzat 50 ezer darab 95 százalékos szűrőképességű maszkot rendelt Kínából a városban élők számára, valamint a Kanizsa Rehab, a Kanizsatex és a Kanizsa Kárpit is ráállt a maszkvarrásra. A Kínából érkező védőfelszerelés kapcsán kritikaként merült fel, hogy miért nem textilből készült, mosható védőfelszerelést kaptak a városlakók, illetve miért csak háztartásonként kettőt, holott a lakcímnyilvántartás segítségével viszonylag pontos képet lehetett volna arról kapni, hogy hol mennyien laknak, mennyi maszkra lenne szükség.

A bizottságok nem dolgoznak, nem jár nekik pénz

A legfrissebb jelentős rendelkezés a múlt hét csütörtöki költségcsökkentő lépés volt. Balogh László ezzel kapcsolatban így fogalmazott közösségi oldalán: ...azt a felelős és nehéz döntést hoztam, hogy a bizottságokhoz tartozó tiszteletdíjak (a bizottsági elnökök és külsős bizottsági tagok tiszteletdíjai) az elrendelt veszélyhelyzetben nem kerülnek kifizetésre, mivel – bizottsági ülések és döntési hatáskör hiányában – az szmsz-ben rögzített feladataikat a bizottságok nem látják el, így a részükre fizetendő tiszteletdíj erre tekintettel indokolatlanul terheli az önkormányzat költségvetését. A fent kifejtettek alapján indokoltnak tartom az SZMSZ 1. mellékletében a tiszteletdíjak általános szabályoktól eltérő megállapítását a veszélyhelyzet fennállása idején oly módon, hogy valamennyi képviselő részére a tiszteletdíj egységesen összegszerűen kerüljön rögzítésre. Ezen összeg magában foglalja az Mötv. 32. §-ában meghatározott, valamint a választókerületi munkával összefüggő – a veszélyhelyzetben is ellátható – képviselői feladatok ellentételezését. A bizottsági feladatellátásért (elnöki, tagi) tiszteletdíj megállapítás a veszélyhelyzet idején nem indokolt. Az önkormányzati bizottságokhoz kapcsolódó tiszteletdíjak megszüntetése, a korábban meghozott tanácsnokokkal kapcsolatos döntéseimmel együtt, az év végéig összességében 25 millió Ft-os megtakarítást tesz lehetővé Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata számára. Ezt a pénzt pedig egyértelműen a veszélyhelyzet kezelésére fogjuk költeni és nem a jelenleg amúgy sem működő, munkát nem végző bizottságokra vagy tanácsnokokra.

Az ellenzék az egyeztetést hiányolja

A bejelentésre szintén a közösségi oldalán reagált az Éljen VárosuNk! Egyesület. A közgyűlési többséget adó frakció tagjai egyetértenek azzal, hogy a képviselők is részt vállaljanak a járvány elleni védekezésben, ugyanakkor nehezményezik, hogy a városvezető a döntés előtt nem egyeztetett velük. – Az utóbbi időben nagyon sok, jóval kisebb volumenű dologgal kapcsolatban keresett minket polgármester úr, bizonyos előterjesztések kapcsán ugyanakkor nem fogadja meg a tanácsainkat, sőt, ebben a mostani esetben még egyeztetni sem volt hajlandó – nyilatkozta Horváth Jácint, az ÉVE frakcióvezető-helyettese.

Az ötpárti koalíció tagjai szerint egy járványvédelmi alapot kellene létrehoznia a polgármesternek, hiszen a kormány nem tudja hatékonyan segíteni az önkormányzatok munkáját, sőt, inkább csak elvesz a településektől. A város pedig nem teheti meg, hogy magára hagyja a leginkább rászorulókat, ezért szerintük egy, a 25 millió forintos átcsoportosításnál nagyobb keretösszegű segélyprojektre van szükség. – Négy célt fogalmaztunk meg ezzel kapcsolatosan – hangsúlyozta Horváth Jácint.



Fotók: Kanizsa Újság/archív

ÉVE: A polgármester és helyettese is vegye ki a részét!

Egyrészt azokat akarjuk segíteni, akiknek már nem jár a munkanélküli támogatás. Második pontként, azokat, akiket hazaküldtek a kórházból, így ellátásukat hozzátartozóiknak kell biztosítani. Anyagi segítségre gondoltunk, mintegy 50 ezer forint egyszeri juttatásra. Harmadrészt a krízishelyzetbe került családoknak szeretnénk szintén egyszeri, de többször is adható juttatást biztosítani. A negyedik pontként pedig azon réteghez tartozókat támogatnánk, akik a kialakult helyzet miatt nem tudják finanszírozni a lakhatásukat. Nekik is lehetne pénzbeli támogatást nyújtani. Ennek a forrása a már említett 25 milliós elvonás, valamint azt is javasoljuk, hogy az idei évbe betervezett, összesen 14 millió forintos képviselői keretünket is erre fordítsuk, s szeretnénk azt is látni, hogy polgármester úr és alpolgármester úr is hozzájárul ehhez, s a jövedelmük egy részét ők is felajánlják. Ezen felajánlásokból, elvonásokból és átcsoportosításból már elég szép összeg keletkezne, ebből már valóban lehetne segíteni a rászorulóknak. Sajnos egyre több városlakó keres meg, hogy gond van a családi kasszában, eddig bírták a tartalékjaikból. Miután nem történtek megfelelő lépések a kormány részéről, ezért is érezzük fontosnak, hogy minél előbb, már májusban elinduljon ez az általunk javasolt program. Én azt gondolom, hogy felelősen gondolkodunk, és rendkívül fontos, hogy a képviselők, tisztségviselők is részt vállalnak a védekezésben, a károk enyhítésében, ugyanakkor azt nehezen tudjuk értelmezni, hogy a polgármester úr egyre több embert vesz fel maga mellé, ami nem csökkenti a város kiadásait, hanem növeli. Azt gondoljuk, hogy ildomos lenne a polgármesteri kabinetet tekintve is önmérsékletet tanúsítani.  

Balogh: Lesz szociális alapú segítség

Az ÉVE javaslatával kapcsolatban – kiemelve képviselői keret szociális felhasználását, a kért polgármesteri, alpolgármesteri hozzájárulást, valamint a kabinet bővítését – felkerestük Balogh László polgármestert is, aki írásban válaszolt kérdéseinkre. – Hamarosan előállunk a költségvetés módosításával. Abban lesz forrás a szociális alapú segítségnyújtásra is. A képviselői keret ilyen felhasználása véleményem szerint is járható út. Ezt már egyébként is zároltuk. A korábban létrehozott 150 millió forintos veszélyhelyzeti keret megteremti a lehetőségét a szociális jellegű kiadások fedezetének is. Jómagam és alpolgármester úr is természetesen tettünk, teszünk jótékonysági felajánlásokat a jelenlegi veszélyhelyzet okán is. De az igaz adományok nem feltétlenül a nyilvánosságnak szólnak… A rendkívüli veszélyhelyzetben 0-24 órában helytállunk, ugyanakkor egyedüli döntéshozóként a feladatok mellett minden döntés és a kizárólagos felelősség is rám hárul. A munkavégzés során pedig - jogi értelemben is - csak a frissen kinevezett alpolgármesterre támaszkodhatok. Számos feladatot bízok rá, remekül helytáll. Az elvégzett munka után járó saját fizetésünk beosztását magánügynek tartom, melyből természetesen a saját belátásunk szerint adakozásra is költünk. A polgármesteri kabinet létszámát pedig nem növeltük, csak betöltetlen álláshelyekre került új munkaerő. Ezen új, nehéz időkben már csak az „egycsatornás” kommunikáció miatt is szükség van segítő munkatársakra. A városvezetés jelenleg leginkább a Polgármesteri Kabineten keresztül kommunikál és teszi a dolgát – fogalmazott a polgármester.

Mikó-Baráth György

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.