Felavatták a zalaegerszegi kézműves alkotóházban kialakított galériát

facebook megosztás

Felavatták Zalaegerszegen a Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóház új épületrészében kialakított galériát, amelyben Makovecz Imre zalai munkásságát és Szelestey László néprajzi gyűjteményét bemutató állandó kiállítás is nyílt.    

Balaicz Zoltán, Zalaegerszeg polgármestere (Fidesz-KDNP) köszöntőjében a Gébárti-tó környékén megvalósult fejlesztésekről elmondta: Makovecz Imre vázlatrajza alapján több mint 100 millió forint ráfordítással felépült a Boldogasszony-kápolna és Kárpát-medencei sírjeleket bemutató emlékpark létesült. Kiépült az alkotóházhoz vezető kerékpárút, játszóteret alakítottak ki, a további tervezett beruházásokkal pedig tovább szépül a tó környéke.     

A kézművesek háza 135 millió forint ráfordítással új épületszárnnyal bővült, így az 1976-ban készült honfoglalás kori jurta végleges helyre kerülhetett. Az épületrészt augusztusban adták át, a galéria kialakítása azonban elmaradt, a kiállítótér befejezéséhez a város önkormányzata nyújtott támogatást - tette hozzá Balaicz Zoltán.     

Kiemelte, hogy a kulturális célokat szolgáló beruházást a magánszféra is támogatta: egy helyi cég televíziót adományozott az alkotóháznak, ami lehetővé teszi interaktív kiállítások megrendezését.     

A galéria egyik terében Szelestey László (1943-2013) néprajzi gyűjteményét mutatják be. A pásztorélethez kapcsolódó, fából faragott használati tárgyakat a néprajzkutató, művészeti író a Dunántúlon gyűjtötte össze - idézte fel Prokné Tirner Gyöngyi, az alkotóház szakmai vezetője.     

A galériaszinten kialakított közösségi térben egy szakkönyvtárt rendeztek be, a komplex szolgáltatással a Szelestey-gyűjtemény kutathatóvá válik a látogatók előtt.       

A Makovecz Imre (1935-2011) Zala megyei munkásságát bemutató állandó kiállítás az építész életművének kicsi szegmensébe, de nagyon fontos fejezetébe ad betekintést - fogalmazott Sáros László György, a Makovecz Imre Alapítvány kuratóriumi tagja.    

A Makovecz Imre Alapítvány által adományozott 12 tablón a Kossuth- és Ybl Miklós-díjas építész tervei alapján készült építmények - köztük a lendvai Színház és Hangversenyterem, a Boldogasszony-kápolna, a zalavári Millenniumi Emlékmű, a Petőhenyén emelt katolikus templom, a Zalaszentlászlón, Bakon és Bagodban található Makovecz-épületek - láthatók. A fényképeken tervrajzokat, az építkezések folyamatát, az elkészült épületek külső és belső látványvilágát örökítették meg.    

A kör alakú épületrész alsó szintjén - a honfoglalás kori nemezjurtát körülvevő térben - A birkák gyapjából címmel a nemezkészítők munkáiból nyílt időszaki tárlat. A vitrinekben a nemezkészítő-képzésen készült használati tárgyakat - párnákat, papucsokat, gyermekjátékokat - láthat a közönség.

MTI

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.