A Mester udvar meséi
Fényképes, udvar-látogató sétánkat Tarnóczky Attila helytörténész kalauzolásával folytatjuk. A Fő út 2. számú épületből a 4. számú házba csengettünk be szomszédolni.
1872-ben még utcát terveztek átvezetni az itteni telken. Az elképzelés nem valósult meg, így Rosenfeld Adolf kereskedő 1875-ben eklektikus stílusban átépíttette házának utcai részét. A ma is álló új épületrész homlokzatának vonalvezetése az egykor mellette állott városháza vonalait követi. Földszintjén működött majd 100 éven keresztül az 1832-ben alapított Rosenfeld-féle fűszer-, csemege-, üveg-, porcelán- és díszműáruüzlet.
Előző tulajdonosa, Mayer Gottlieb családja az 1760-as években települt Kanizsára, a napóleoni háborúk révén emelkedett ki a nagykereskedők sorából, és ekkoriban lett a vállalkozása – Lackenbacher Moses cége mellett – a legjelentősebb. A Mayer-ház déli fele még látható az udvarban – magyarázta Tarnóczky Attila. A hátsó udvar, azaz a Mester udvar melléképületei az I. világháborút közvetlenül megelőző évekből származnak.
A 70-es évek elején még nagy volt itt a sürgés-forgás. A szűk udvarban kialakított üzletekben, műhelyekben 16 iparosember is megfért egymás mellett. Utolsóként Záhony Lajos optikus és Heffner László Lajos köszörűs költözött ki az udvarból 2009-ben. Tíz éve megállt az idő a Mester udvarban, hogy helyet adjon valami formálódó újnak.
A házhoz fűződik egy kanizsai boszorkányper is, ami azt érzékelteti, hogy a város vezetői kötelességüknek érezték a vizsgálódást a környék boszorkányainak dolgában. Szigorú ítéletet is hoztak az 1714-ben eléjük került, „jött-ment, gyanús személy”, Molnár Mariska ügyében – meséli a helytörténész.
További részletek Tarnóczky Attila Hol mi? Kanizsai házak és lakói című adatbázisában olvashatók a www.halis.nagykar.hu/irasok weboldalon.
Bakonyi Erzsébet