Így készítsünk otthon gyógynövényes, illóolajos fürdőt

facebook megosztás

A meleg víz kellemes hatását fokozhatjuk gyógynövényekkel, illóolajokkal, amelyek nemcsak a gyógyulásban segíthetnek, hanem hangulatunkat és bőrünk szépségét is javíthatják.

A meleg víz ugyan már önmagában is jót tesz, ám a kádfürdő hatása még tovább fokozható. Bizonyos fürdőadalékokkal speciális panaszokat vehetünk célba, hogy helyreállítsuk a szervezet egyensúlyát. Különösen alkalmasak a gyógynövények és illóolajok, mert önállóan is komoly gyógyító erővel rendelkeznek – de a természetes gyógyerejű vízzel együtt már sokszor valóságos csodát tesznek. Ezeknél a fürdőknél a bőrön és tüdőn keresztül számos hatóanyagot képes felszívódni, amelyek így a véráramba is bekerülnek. 

Hogyan készítsük elő a fürdőt?

Gyógynövényes készítmények vásárlásakor mindig ügyeljünk arra, hogy jó minőségű terméket vegyünk. Ha házilag szeretnénk előállítani a fürdőadalékot, használjunk a patikából, gyógynövényboltból vagy biotermék-üzletből származó, illetve saját termesztésű szárított növényeket. Tegyünk belőlük egy maréknyit 1 liter vízhez egy fazékba, majd forraljuk fel, aztán gyenge tűzön 5 percig hagyjuk forrdogálni a keveréket. Vegyük le a tűzről, majd hagyjuk a főzetet további 5 percig lefedve állni. Öntsük a főzetet finom szűrőn át a fürdővízbe, és már indulhat is az otthoni gyógyfürdőzés. A víz hőmérséklete 37-39 °C, és kb. 20 percig tartson a fürdés, utána feküdjünk le fél órára pihenni.

A fürdővízhez illóolajakat is adhatunk. Néhány csepp, jó minőségű, tiszta illóolaj jót tesz a bőrnek és az érzékeknek, de előzetesen mindenképp győződjünk meg arról, hogy bőrünk nem érzékeny az összetevőkre. Csak olyan terméket vásároljunk, melyek üvegén fel van tüntetve, hogy 100%-os, látjuk a magyar és a latin növénynevet, gyártási és ellenőrző számát. Tegyünk 5-8 csepp illóolajat fél pohár tejszínbe, vagy mézbe, és öntsük a keveréket a fürdővízbe. A fürdés ebben az esetben is 20 percig tartson.

Így hatnak az egyes anyagok

A gyümölcslevek, a tejszín, az író vagy a méz önmagában is kiváló szépítőszer, melyet hígítatlanul önthetünk bele a fürdővízbe.

A sárgabarackfürdő javítja a keringést, a mézfürdő kisimítja a bőrt és nyugtatja a bőridegeket, a friss író bőrlágyító és gyulladáscsökkentő hatású, a tejszínfürdő pedig bársonyosan puhává teszi a bőrt. De nézzük a gyógynövények hatásait is:

Angelika: Angyalgyökérnek is hívják, enyhíti a görcsöket, a kólikát, a reumát és a hátfájást, de még a gyomrot is nyugtatja.

Macskagyökér: Nyugtatja az idegeket és a túlérzékeny gyomrot, ezenkívül felfúvódás, álmatlanság és alhasi görcsök is kezelhetők vele.

Lucfenyő: A fenyő tűlevelének készen kapható kivonata fürdővízbe öntve általános nyugtalanság és ideggyengeség ellen hat. Élénkíti az egész szervezetet.

Orbáncfű: Alkalmas a változókor panaszai, fejfájás, köszvény és idegesség ellen.

Kamilla: Nyugtató, görcsoldó, javítja a keringést, segít megfázáskor, valamint reuma és gyomorgörcs esetén. Fagyos testrészt, elhanyagolt sebet, keléses bőrt, aranyértől megduzzadt végbélnyálka-hártyát mind kamillás fürdővel kezelhetjük.

Feketefenyő: Tűleveleinek kivonata vízbe téve erősíti az egész szervezetet, és elősegíti a mély légzést, élénkíti a vérkeringést.

Levendula: Sokoldalú gyógyereje erősíti a szívet és az idegeket, szünteti a keringési zavarokat, nyugtat, segíti az alvást.

Hársvirág: Segít a szervezetnek, hogy megnyugodjon. Utána jól fogunk aludni, és a fenyegető megfázás is elkerül.

Citromfű: A citromfű ellazít, oldja a görcsöket, jót tesz a stressz és reuma ellen.

Zsályafürdő: Segít a megfázásos betegségeken, nyugtatja a gyomrot és az idegeket.

Kankalin: Izzasztó hatású, segít influenza és hörghurut esetén.

Mezei zsurló: Reuma, ekcéma, aranyeres csomók kezelésére, köszvényes csomóknál, lábduzzanatoknál, fülbetegségeknél, a vese és hólyag idült hurutjainál, epekőrohamnál használható.

Tölgyfakéreg: Gyulladásos bőrbetegségek, ekcéma, túlzott izzadás kezelésében nyújt segítséget.

Szénavirág: Fokozza a vérellátást, ezáltal az oxigenizációt, jó terápiás módszernek bizonyul anyagcserezavarok, reumás betegségek esetén és a lokális izomgörcs oldására.

Rozmaring: Visszér, rándulások, reumás betegségek esetén használható, de emellett az epegörcs oldását, a szív vérellátásának javítását képes létrehozni.

Kakukkfű: Jó nyákoldó, köptető, hörgőgörcs csökkentő, antibakteriális tulajdonsággal rendelkező gyógynövény.

Ha tudjuk, milyen hatást szeretnénk kiváltani...

Ha kiváltott hatást tartjuk szem előtt, akkor az alábbi csoportosítást érdemes végigböngészni:

Izgató-élénkítő: benzoégyanta, levendula, citromfű, limett, mandarin, citrom.

Nyugtató-lazító: perubalzsam, jázmin, levendula, narancsvirág, pálmarózsa, szantálfa, ilang-ilang

Hangulatjavító: perubalzsam, grépfrút, citromfű, limett, mandarin, narancsvirág, pálmarózsa, citrom

Harmonizáló: grépfrút, jázmin, levendula, limett, mandarin, pálmarózsa, rózsa, szantálfa, ilang, ilang

Afrodiziákum: jázmin, rózsa, ilang-ilang

Szorongásgátló: perubalzsam, narancsvirág

Felhasznált forrás: Víz- a szépség és a jó közérzet forrása

Forrás: termalfürdo.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.