Folytatódott a kultúra napi programsorozat
Folytatódott a magyar kultúra napja alkalmából rendezett programsorozat Nagykanizsán. A Honvéd Kaszinóban idén is az intézményben működő fafaragó szakkör és egy vendégművész közös kiállításával ünnepelték a Himnusz születésnapját.
A tárlat anyagához illően népzenével köszöntötték a kiállítókat; Balogh László, a humán bizottság elnöke pedig arról beszélt: az ősi, népi iparművészet a nemzeti lét szerves része, amely a magyarok közösségét erősíti az identitászavaros időkben. – A kultúra Csoóri Sándor szerint „a balsors ellenfele”. Nemcsak magaskultúra van, hanem beletartozik minden a magyar kultúrába, ami ezt a népet, nemzetet mindmáig éltette, és a jövőben is éltetni fogja – hangsúlyozta Balogh László.
A Honvéd Kaszinó Fafaragó Szakköre ilyenkor mindig azokat a tárgyakat mutatja be, amelyeket az előző évben készítettek a tagok. – Én elsősorban a használati tárgyakat szeretem, de készültek olyanok is, amelyeknek csak díszítő funkciójuk van, például a fokosnak. Van papírzsebkendő-tartónk, tehát olyan dolgokat is faragunk, amelyeknek a mai modern lakásokban is van helyük – fogalmazott Stiller Gábor népi iparművész, a csoport vezetője.
A Honvéd Kaszinó Fafaragó Szakkörének alkotásai és Hácskó Imréné zalai-hetési szőttesei jól kiegészítik egymást
A szakkör minden évben meghív egy vendégművészt a kultúra napi kiállításra. Idén Hácskó Imrénét kérték fel a közös tárlatra. A vászonszövő szerint egyre népszerűbbek a helyi, kézműves termékek. – Most már egyre többen jönnek, általában olyanok, akik falusi vendéglátással foglalkoznak, és ilyen termékekkel szeretnének berendezkedni. Ágytakarót, díszpárnát, terítőt és függönyt is szoktak egyszerre rendelni. De vannak egyéni megrendelőim is, akik lakodalomba vagy külföldre ajándékba visznek garnitúrákat – árulta el. A Lentiben élő népi iparművésznek van egy több mint 130 éves szövőszéke, azon készíti zalai-hetési szőtteseit, kizárólag természetes alapanyagokból: lenből, kenderből és pamutból.