TOP 100 - Több mint tíz százalékkal nőtt a zalai TOP 100-as vállalkozások árbevétele tavaly

facebook megosztás

A zalai TOP 100-as vállalkozások tavalyi együttes nettó árbevétele 483 milliárd forint volt, 10,1 százalékkal több az előző évben realizált összegnél - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) megyei igazgatóságának vezetője.    

Kaszás Anita a Zala Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, a NAV és a Zalai Hírlap közös TOP 100 - Zala megye gazdasága című kiadványának bemutatóján elmondta: a megyében a legnagyobb, 41,09 milliárd forint árbevételt a szállítmányozó Gartner Intertrans Kft. érte el, bár a korábbi évhez képest (41,8 milliárd forint) visszaesett az árbevétele. A második helyen 35 milliárd forint árbevétellel a ZÁÉV Építőipari Zrt. szerepel, a harmadik helyezett Pannontej Zrt. csaknem 18 milliárd forint árbevételt ért el.     

Az igazgató ismertetése szerint a TOP bevétel 40,8 százalékát a feldolgozóipar területén működő 43 vállalkozás adta. Az ipar egyéb területeiről (építőipar, energiaipar, vízellátás) 12 társaság az összes TOP bevételének 14,9 százalékát állította elő. A kereskedelem és a gépjárműjavítás ágazatból 19 cég volt jelen a TOP 100-ban, a forgalom 16,1 százalékát adva.    

A 100 legnagyobb vállalkozás összesen 20 ezer embert foglalkoztatott. A foglalkoztatottak létszáma alapján az 50 legnagyobb társaság közül 22 zalaegerszegi, 15 a nagykanizsai kistérségben működött - ismertette az igazgató.     

A TOP 100-as cégek vezetőit a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke köszöntötte. Parragh László kiemelte: ma már minden szakma "hiányszakma". A cégeknél készült felmérések azt mutatják, hogy olyan "technikákat" - egészségügyi ellátás, különböző juttatások - próbálnak bevetni, amivel meg tudják tartani a munkaerőt. A nagyobb cégeknek erre több lehetőségük van, mint a kisvállalkozásoknak - jelezte.     

Hozzátette: a fő kérdés, hogy a termelékenység és a hatékonyság növekedése együtt járjon a bérnövekedéssel. A magyar gazdaság 2-3 százalékos éves hatékonyság-növekedésre képes, miközben a "bérnyomás kétszámjegyű" (10-15 százalékos). A kettőt nagyon nehéz összehangolni, azok a cégek, amelyek nem tudják ezt realizálni, versenyképtelenné vállnak - mutatott rá.

MTI

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.