Alaposan megdézsmálta a „készletet” az általános iskolai karbantartó
Alkalom – no meg, az ember lelki gyengesége, egy adott pillanat ostoba döntése – szüli a tolvajt, régóta tartja már magát a mondás. És biztos, hogy van benn igazság, jól példázza ezt a következő eset is. Egy zalaegerszegi általános iskola lassan nyugdíjas kort megélt karbantartója „botlott meg” az iskola felújítására szánt szigetelőanyagok, valamint építési segédanyagok láttán. „Megdézsmálom, és az összelopkodott anyagokból fogom felújítani a saját házamat” – gondolta magában, majd a tettek mezejére lépett, és közel félmillió forint értékben tulajdonított el az iskola felújítására szánt építőanyagokból. Lebukott, de bűnbánó magatartásának és együttműködésének köszönhetően a megyeszékhely ügyészei adtak neki egy esélyt: büntetőeljárás helyett közvetítői eljárásra utalták az ügyet, és ha betartja a szabályokat, lemoshatja a becsületén esett csorbát.
Ismét egy tanulságos bűnügy, amelynek a lényege egy mondatban összefoglalható: nem éri meg ügyeskedni, nem éri meg bűncselekményt elkövetni, hiszen az ember az egész további életét, addigi életvitelét teszi kockára egy kevés, bűnös úton szerzett pénz reményében. No meg persze, az elvesztett becsületet a legtöbb esetben már nem lehet visszaszerezni. A zalai megyeszékhelyen történt bűnesetet dr. Pirger Csaba, a Zala Megyei Főügyészség sajtószóvivője foglalta össze röviden hírportálunk olvasóinak.
Egy 56 éves, zalaegerszegi férfi karbantartóként dolgozott az egyik zalaegerszegi általános iskolában, ahol 2017 szeptemberében felújítási munkálatok – szigetelés, nyílászárócserék – kezdődtek, melynek kivitelezését egy kft. végezte. A kivitelezés során a sértett cég az iskolához különböző szigetelőanyagokat, építési segédanyagokat (kültéri vakolat, alapozó, száraz habarcs, ragasztó, purhab, felületkiegyenlítő, dűbelek, élvédők, üveggyapot, üvegszálas háló, stb.) szállított, azokat ott tárolta és a felújítás során felhasználta. A karbantartó 2017. decemberétől kezdődően, egészen 2018. január közepéig rendszeresen – hetente 2-3 alkalommal – „megdézsmálta” a sértett tulajdonát képező építési anyagokat.
Az összelopkodott dolgokat először az iskola alagsorában, a kistornaterem melletti szertárban, illetve egy udvari konténerben – amikhez csak neki volt kulcsa – rejtette el. Majd reggelente és hétvégenként az ingatlanaihoz szállította és ott azok felújításához tárolta, illetve használta fel azokat. Az eltulajdonított szigetelőanyagok és építési segédanyagok egy részét a 2018. január 18. napján foganatosított rendőri intézkedéskor az iskola alagsorában, illetve a karbantartó kustánszegi ingatlanában találták meg. Másik részét azonban, erre az időpontra már az ingatlanai felújítására (szigetelésére) felhasználta, azokat oda beépítette. Az ellopott építőanyagok értéke összesen 438.738,-Ft volt, melyből 195.463,-Ft érték visszaadással megtérült.
A Zalaegerszegi Járási és Nyomozó Ügyészség az ügy összes körülményére, valamint a karbantartó magatartására, illetve a sértett nyilatkozatára is figyelemmel, a férfivel szemben a lopás vétsége miatt folyamatban lévő büntetőeljárást közvetítői eljárás lefolytatása céljából hat hónapra felfüggesztette. Az ügyészség a közvetítői eljárás lefolytatása céljából akkor függeszti fel az eljárást, ha a gyanúsított, illetve a sértett a közvetítői eljárás lefolytatását indítványozza, vagy ehhez hozzájárul. Továbbá, ha a gyanúsított a vádemelésig beismerő vallomást tett, és a bűncselekmény jellegére, az elkövetés módjára és a gyanúsított személyére tekintettel, a bűncselekmény következményeinek jóvátétele várható és mindezek miatt a büntetőeljárás lefolytatása mellőzhető, vagy a közvetítői eljárás a büntetés kiszabásának elveivel nem ellentétes.
A közvetítői eljárás célja az, hogy a szükséges feltételek megléte esetén az elkövető a bűncselekménye által okozott következményeket a kár megtérítésével, vagy a munkájával, vagy más egyéb módon csökkentse, melynek fejében a törvényhozó eltekint a büntetés, vagy intézkedés alkalmazásától, és a közvetítő eljárás sikere esetén az eljárást megszünteti. A jelen ügyben a bűncselekmény elkövetését a férfi a nyomozás során beismerte, az elkövetési értéket és a kárösszeget is elfogadta és úgy nyilatkozott, hogy a kárt szeretné megfizetni a sértettnek, erre figyelemmel indítványozta közvetítői eljárás lefolytatását. A közvetítői eljárás lefolytatásához a sértett cég képviselője is hozzájárult. Következésképp, így lehetőség nyílt a közvetítői eljárás engedélyezésére. Amennyiben a közvetítői eljárás utóbb sikertelen lenne – mert például a karbantartó, az ígérete ellenére mégsem fizetné vissza a sértettnek a házába már beépített építőanyagok árát – akkor a büntetőeljárást folytatni kell, vagyis, a tolvaj akkor a bíróság elé kerül, ahol már nem menekülhet meg a büntetés elől.
Papp Attila