GasztroKanizsa: Rózsa, vagy csillag?
Kiss Nóra, a Thúry György Múzeum néprajzkutatója a Szentendrei Skanzenben ismerkedett meg a rózsafánk sütőformákkal. Az ottani kollégák megosztották vele a fánk receptjét és elkészítésének módját is. Amikor Nóra tavaly szeptemberben a kanizsai múzeumba került, a beleltározatlan tárgyak között felfedezte a Zalában ma már kevésbé ismert és használt, de néhány évtizede még lakodalmas süteménynek számító finomságok sütőformáit.
Kiss Nóra az utolsó mozzanattal. A fahéjas porcukor teszi teljessé a fánkot
A féltenyérnyi méretű formákkal csillag, tulipán és pillangó alakú édességeket lehet készíteni. Az elnevezésük nem egységes. Vannak vidékek, ahol rózsafánknak, máshol virágfánknak, vagy éppen csillagfánknak hívják, de ennek a fajta sütinek van egy ismertebb változata is, a boldogi nagy rózsa. Boldog egy Heves megyei falu, ahol tenyérnyi nagyságú ünnepi, lakodalmi süteményt készítenek ezzel a formával.
A múzeumi tárgyakat természetesen nem lehet kölcsönözni, de aki nyitott szemmel jár a világban, kézműves vásárokon hozzájuthat ilyen sütőformákhoz, s akár az interneten is lehet rendelni.
Hozzávalók:
3 tojás, 3 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 15 dkg liszt, 2,5 dl tej, késhegynyi szódabikarbóna, egy csipet só, étolaj, fahéjas porcukor. Ebből a mennyiségből 60 db süteményt kapunk.
Elkészítése:
A tojásokat kikeverjük a cukorral és a vaníliás cukorral. Apránként hozzáadjuk a tejet, és a sóval, valamint a szódabikarbónával elkevert lisztet. Csomómentesre keverjük, majd az így kapott sűrű palacsintatésztát egy órát pihentetjük. Ezután egy edényben étolajat hevítünk és felforrósítjuk benne a sütőformát, majd a tésztába mártjuk úgy, hogy ne lepje el a tetejét. A formát visszatesszük a forró olajba és aranybarnára sütjük, végül lecsepegtetjük róla az olajat. Fahéjas porcukorral meghintve tálaljuk a csörögefánk ízéhez hasonló édességet. A sütési ideje 1 óra.
Bakonyi Erzsébet