Szokatlan jelenséget tapasztaltak a kutatók a Balatonban

facebook megosztás

Nem jelent veszélyt és jelenleg nem súlyos a Balaton algásodásának mértéke – nyilatkozta az InfoRádióban a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa. Beszélt egy új jelenségről is, aminek az okát egyelőre nem ismerik.

Balaton algásodásáról is szó volt a legutóbbi kormányülésen. Ezután a kancelláriaminiszter, Gulyás Gergely arról tájékoztatott, hogy az algásodás jelenleg nem jelent közvetlen veszélyt a fürdőzőkre. A vízügyi hatóságok folyamatosan figyelik a helyzetet, bár az algák elleni védekezés technikailag nehéz.

A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet tudományos főmunkatársa szerint sem jelent veszélyt és jelenleg nem súlyos a Balaton algásodásának mértéke. Takács Péter elmondta azt is, hogy az intézet egy új jelentést is publikált a Balaton klorofill-koncentrációjáról, amiből kiderült, hogy a fürdőzők nincsenek veszélyben a néhány tíz mikrogrammos jelenlét miatt.

Ami viszont a kutatók számára nagyon érdekes, hogy nagyon sokáig volt egy nyugat-kelet irányú úgynevezett trofikus gradiens a tóban. Nyugaton, a Keszthelyi-medencében mindig magasabb volt a tó termőképessége, és ez a klorofill-értékekben, vagyis a színanyag mennyiségében is megmutatkozott. Ahogy haladunk Siófok felé, egyre inkább csökkent a tó a termőképessége – magyarázta a helyzet kialakulását a szakember, hozzátéve: úgy tűnik, hogy ez a gradiens kezd eltűnni az utóbbi években.

"A mostani adataink szerint nincs olyan túl nagy különbség a tó keleti és a nyugati medencéje között. Ez azt jelenti, hogy a keleti részben talán egy picivel magasabb a klorofill-koncentráció, de ez sem kiugróan magas. Csak éppen a gradiens tűnt el, vagy mintha már kezdene megszűnni, és ez kutatói szempontból nagyon érdekes dolog" – mondta a tudományos főmunkatárs.

Azt is elárulta, hogy a kutatók egyelőre azon tanakodnak, hogy vajon ez minek tudható be.

Néhány hónapja jelentek meg olyan hírek a Balatonról, amelyek arról szóltak, hogy változik a tó sóösszetétele. Az oldott anyagok az utóbbi néhány évben felszaporodtak, mert egyre kevesebb a csapadék. Mindemellett melegszik a víz is, a tó átlaghőmérséklete az utóbbi években egyre gyorsabban emelkedik – hívta fel a figyelmet Takács Péter, megjegyezve: a felgyorsult klímaváltozás a tó élővilágára is hatással van.

infostart.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.