Új címkét raknak minden mobilra, ezt kell figyelnie, amikor legközelebb új telefont vásárol
Élesedett az Európai Unió új szabályozása, így a korábbiaknál több, a fogyasztói döntést segítő információ is felkerül az okostelefonok és táblagépek bolti címkéjére.
Mostantól érdemes mindenkinek alaposabban szemügyre vennie a boltokban a termékismertetőket, mielőtt új okostelefont vagy táblagépet vásárolna. Néhány napja ugyanis már hatályos Európai Unió előírása, ami kötelezi a forgalmazókat, hogy újfajta matricával lássák el az említett készülékeket. Az új szabályozás fő célja, hogy segítsen az uniós fogyasztóknak megalapozott vásárlási döntéseket hozni, nem mellesleg pedig segítsen csökkenteni a termékek gyártásához kapcsolódó szén-dioxid-kibocsátás mértékét.
A matrica tulajdonképpen a már meglévő, az energiafogyasztásról szóló tájékoztató kiegészítése. Míg korábban csak a készülék energetikai besorolása volt ezen olvasható, az okostelefonok és – a 7 és 17,4 col közötti kijelzőmérettel rendelkező – táblagépek esetében több extra információ is felkerült erre. Az alábbiakat lehet rajta megtalálni:
- Az energiahatékonysági osztályok skálája A-tól G-ig.
- A termék energiahatékonysági osztálya.
- Az akkumulátor ciklusonkénti tartóssága, órákban és percekben kifejezve, teljes akkumulátortöltésenként.
- Ismételt leesésbiztossági osztály.
- Akkumulátor tartóssága ciklusokban.
- Javíthatósági osztály.
- Por- és cseppállóssági besorolás.
A gyártók készülékeinek emellett többek között olyan kritériumoknak is meg kell felelniük, mint:
- az akkumulátor legalább 800 töltési ciklus után is megtartja a kapacitása legalább 80 százalékát,
- a javításhoz szükséges kritikus fontosságú alkatrészek 5–10 munkanapon belül rendelkezésre állnak,
- az alkatrészeknek még 7 éven át akkor is elérhetőnek kell lenniük, miután a vállalat kivonta a forgalomból a készüléket,
- az operációs rendszer frissítését a készülék árusítása után még legalább 5 évig biztosítani kell, valamint
- a szervizeknek hozzáférést kell biztosítani az ezt segítő szoftverekhez és frissítésekhez.
Az Európai Unió döntéshozói szerint az új szabályozás nemcsak fogyasztóvédelmi szempontból fontos. A számítások szerint 2030-ra segíthet csökkenteni a villamosenergia-fogyasztást, a fogyasztókat kevesebb kiadás terheli majd, és az üvegházhatású gázokból is kevesebb kerül majd a légkörbe.
A csúcskategóriás okostelefonok esetében például az éves villamosenergia-fogyasztás 2030-ban 12,2 kWh-ról 9,2 kWh-ra (-25%), a táblagépek esetében pedig 8,8 kWh-ról 6,8 kWh-ra (-23%) csökken.
A környezettudatos tervezésről és az energiacímkézésről szóló rendeletek az előrejelzések szerint 2030-ra 2,2 TWh villamos energiát spórolhatnak meg, ami 31 százalékos megtakarítást jelent az intézkedések nélküli forgatókönyvhöz képest.
Fontos ugyanakkor kiemelni, hogy a címkét csak azok a készülékeknek kell megkapniuk, amelyeket 2025. június 20-a után dobnak piacra a gyártók. Emellett nem vonatkozik majd a kötelezettség a rugalmas kijelzővel szerelt eszközökre sem.
hvg.hu