Nálunk minden nap nőnap, meg férfinap van

facebook megosztás

Nemcsak nemzetközi nőnap létezik, hanem férfinap is. A nemzetközi férfinapot először 1999-ben ünnepelték meg Dél-Amerikában, Trinidad és Tobagóban az ENSZ támogatásával. Magyarországon 2009-től szerveznek a férfinaphoz kapcsolódó rendezvényeket. Ilyenkor általában vicces versek, köszöntők hangzanak el és egymást követik a férfias programok. Magyarországon tehát két alkalommal is megünnepelhetjük a teremtés koronáit, november 19-én, a férfiak világnapján és május 19-én, Ivó névnapján. A nap célkitűzése, hogy felhívják a figyelmet a férfiak testi és lelki egészségének fontosságára, a férfi-nő kapcsolatok fejlesztésére és a pozitív férfipéldakép kihangsúlyozására. Beszélgetésünkben bepillantást nyerhetünk a Budavölgyi házaspár, Kálmán és Magdolna mindennapjaiba és megtudhatjuk, őnáluk minden nap nőnap és férfinap van. 

Negyven évvel ezelőtt ismerkedtek meg, és mindketten akaratos, erős egyéniségek. Azt mondhatnánk, két dudás nem fér meg egy csárdában, de őrájuk ez a megállapítás nem vonatkozik. Mindenhova együtt mennek, és ha valaki beszélget velük, könnyen megállapíthatja, hogy Magdi nem csak a férfinapon néz büszkén a párjára. 

– Nálunk minden nap nőnap, meg férfinap van igazából, s ezért hálás vagyok a sorsnak – nyugtázza Magdi. – Kálmán az elejétől fogva mindenben segített nekem. Keményen munkásemberek voltunk, vagyunk. Ő az üveggyárban dolgozott, én meg a kereskedelemben. Szóba sem jöhetett, hogy csak egyikünk végez házimunkát, főleg amikor megszülettek a gyerekek. A mai napig mindent együtt szeretünk csinálni. Nemrég volt egy műtétünk, mégpedig mindkettőnknek ugyanazon a napon. Szolidárisak voltunk ebben is egymással. Azért is osztottuk meg a feladatokat, hogy több időt tudjunk együtt eltölteni. Nagyon sokat kerékpároztunk, beraktuk a kosárba az elemózsiát, a takarót és piknikeztünk. Biztos, hogy nagy szerepet játszott ebben az is, hogy később Kálmán a lábtollasok edzője lett és én is utaztam vele a versenyekre. Az egész éltünket meghatározta a mozgás és a fiatalokkal való foglalkozás. Most már elmondhatjuk, hogy 4-5 generáció nőtt fel a kezünk alatt. Nálunk nincs olyan vita, hogy ez férfi vagy női munka. Egy fiunk és egy lányunk van, és a lányunknál két unokánk, de vannak kutyaunokák is. Csodálatos dolog, hogy most több időt tudunk az unokákra fordítani, mert az is fiatalon tartja az embert. A szociális területen is sokat mozogtunk, ott is közösen dolgoztunk. 

Életünk meghatározó helyszíne a Csónakázó-tó, aminek az építésénél társadalmi munkában még apukám is részt vett. 

Orvoshoz nehezen indulunk el, ha szükséges, igyekszünk gyógyteákkal, vitaminokkal kikúrálni magunkat. Most nagyon jó körzeti orvosunk van, odafigyel ránk. Januárban felhívta a figyelmünket, hogy esedékes a kötelező vizsgálatunk, és menjünk hozzá a rendelőbe. 

A megelőzésre fordítjuk a hangsúlyt – veti közbe Kálmán. Aktív, egészséges életmódot folytatunk. Nem kávézunk, nem dohányzunk, a baráti körünk is így bővült azokkal a személyekkel, akiket a természetgyógyászat területén ismertünk meg. A Civil Kerekasztal Egyesület elnökeként egészségmegőrző előadásokat szerveztünk, így jött a barátság Bolf Lászlóval, Dr. Csicsor Jánossal és Prof. Dr. Bardócz Zsuzsanna biokémikussal. Sajnos a társadalom nagyon át van politizálva, mi azoknak a társaságát keressük, akikkel jól érezzük magunkat. Aktív, sportos életmódot folytatunk, az unokákkal kötelező is mozogni. A Magdi most a civil területen  aktívabb társadalmi életet él. Én a Lengyák Istvánnal jobbára csak egy-egy projekt keretében hívjuk össze a Kerekasztalt. A karácsonyi időszakban míg Magdi minden nap dolgozott, én sütöttem, főztem a konyhában. Az évfordulónkat kettesben töltjük el, elutazunk hazulról és valószínűleg kedvenc városunkban, Sopronban kötünk ki.

A feleség nemcsak olvasni szeret, hanem írni is. Az ő története alapján készült el a Szeretet ereje, avagy az elveszett dolgok esete című előadás, melyet a Honvéd Kaszinó Városi Diákszínpada mutatott be karácsony előtt. Kálmán tavaly elvégzett egy aranykalászos gazda tanfolyamot arra az esetre, ha telket vásárolnának. Amíg ez nem történik meg, az erkélyen termesztenek paprikát, paradicsomot. Kálmán a társasház előtti díszfákat metszi, nyírja, Magdi pedig a ház előtti kiskertet gondozza. Ez a tevékenységük is hozzátartozik az aktív, egészséges élethez. Táncos mulatságra nem vágyakoznak, egy-két alapítványi bálba és az unokákkal kapcsolatos rendezvényekre azonban eljárnak. Szórakozásuk az egész életük – vallják egyöntetűen.  Kálmán márciustól az önkormányzat Idősügyi tanácsának munkáját segíti, Magdi már 20 éve részt vesz az adománygyűjtésben. Eleinte az Aranyfény Civil Egyesületben, annak megszűnése után a Kanizsai Fiatalok Közössége Egyesület égisze alatt már 3. éve segítenek a rászoruló családoknak. Tavaly 352 csomagot készítettek el, és 10 településen szereztek sokaknak örömet karácsonyra. 

Mindig vannak céljaink –  összegezte elégedetten Magdi. A nőnek egészen más feladatköröket kell betöltenie egy családban, mint egy férfinek. Mi soha nem tudjuk átvenni a férfi családfenntartó szerepét, de egy nőtől se tudja átvenni a férfi a családi tűzhely melegét őrző szerepét, mert nem erre született. Ha megtalálja az ember az egyensúlyt, akkor születhetnek olyan hosszú távú kapcsolatok, mint a miénk. Minden fajta konfliktus megoldható kommunikációval. Igyekeztünk a gyerekeinket is megtanítani az okos bocsánatkérésre…

BAKONYI Erzsébet

(Megjelent a Kanizsa Újság 2025. május 14-ei számában.)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.