Bartók Béla életműve került fókuszba a szabadegyetemen
Bartók Béla halálának 80. évfordulója adta az apropóját a Magyar Műveltség Kincsestára Szabadegyetem pénteki előadásának. Az est alkalmával a 20. század embereinek üzenetét kívánták közvetíteni Bartók életműve által.
Két nagy színpadi darab és a Cantata profana művelődéstörténeti hátteréről volt szó az előadáson. Utóbbi a szelíd szabadság üzenetéről szól – amely már akkor egy felkiáltójelként szerepelt – mondta el a szervező, Rajnai Miklós.
- Emberi minőségét illetően már akkor is óriási romlás történt, az emberiség, a civilizáció romlása miatt ez egy felkiáltójel. Azóta eltelt 80 év, most már fokozottan óriási gondok vannak. Mert az emberek lényegében csak az érdekek szintjén próbálják a kapcsolatrendszerüket építeni. Ez nem is emberhez méltó – mondta el Rajnai Miklós, a Magyar Műveltség Kincsestára Szabadegyetem szerezője.
Az előadás próbált arra hangolódni, felhívni az emberek figyelmét, hogy Bartók Béla életművét ugyan nem lehet közkinccsé tenni, de az üzenetét lehet közvetíteni. Az előadó Hintalan László ugyanakkor rámutatott arra, minden ember egy önálló világ, egy csoda.
- Arra kellene megtanítani az embereket, - amit Laci is az életén keresztül próbált közvetíteni – hogy egymásban az értéket találjuk meg. Hogy egymásban azt próbáljuk felfedezni, hogy mi az a kincs, ami a másiké, mert akkor alakulhat ki normális, érdemi párbeszéd. Mert ezek csodák. És mindenkinek ott lehetne az életében. És sajnos nagyon kopik a kultúránk – fogalmazott Rajnai Miklós.
A Magyar Műveltség Kincsestára Szabadegyetemnek a nyári szünetet megelőzően még egy összejövetele lesz júniusban, majd szeptemberben folytatódik a programsorozat.
V.A.
(Képek: Kanizsa Médiaház)