Kanizsának fontos szerepe volt a török végleges kiűzésében
A kanizsai vár 17. századvégi blokádjának történetéről szóló előadással folytatódott a Hadtörténelmi esték programsorozat pénteken a Móricz Zsigmond Művelődési Házban. A témában Végh Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Történelemtudományi Intézetének oktatója prezentált.
Az előadó egy évtizede kutatja a dunántúli régió és Kanizsa török kori történetét. Végh Ferenc előadásában igyekezett a törökök szemszögéből vizsgálni a kanizsai várnál lezajló 1688 és 1690 közötti történéseket, valamint bemutatni a korszakot az érdeklődőknek. Kiemelte, a blokád elhúzódott, de hatékony megoldás volt az ellenség legyőzésében.
- Lényegében kiéheztetik ezt a körülbelül 4-5000 főre tehető oszmán várvédő sereget. Tulajdonképpen az éhség lesz az és a különböző szükségleti cikkeknek a hiánya, az információhiány, ami megadásra fogja majd kényszeríteni az oszmán garnizont – árulta el Végh Ferenc.
A kanizsai erődítmény évtizedeken keresztül volt török kézen és az egyik legjelentősebb pontnak számított a harcokban. Végh Ferenc hangsúlyozta, a vár visszavétele jelentős szerepet játszott abban is, hogy a törökök néhány éven belül kénytelenek voltak békét kötni.
- A város visszafoglalása mindenképpen mérföldkő, nemcsak Kanizsa történetében jelent cezúrát értelemszerűen, hanem a Dunántúl, mint régió történetében is. Ne felejtsük el, hogy Kanizsa volt az utolsó oszmán erőség a térségben, Kanizsa kapitulációjával tulajdonképpen a Dunántúl is felszabadult az oszmán uralom alól, ezt persze a kortársak akkor még nem tudták. Ez mindenesetre egy újabb jelentős pillére volt az oszmán uralomnak, hódoltsági birtoklásuknak. Ez tulajdonképpen meggyorsította ennek a hódolt területnek a visszafoglalását – mondta el Végh Ferenc.
Az előadásra megtelt a Móricz Zsigmond Művelődési Ház előadóterme. A Hadtörténelmi esték programsorozat szeptemberben folytatódik.
K.T.
(Képek: Kanizsa Médiaház)