Egy új kutatás szerint az okostelefonok segíthetnek elodázni a szellemi leépülést

facebook megosztás

Az okostelefonok használata jótékony hatással lehet az idősek kognitív egészségére – írja egy új kutatás alapján a Guardian. Bár eddig az volt a feltételezés, hogy a tabletek és okostelefonok felgyorsíthatják a demencia kialakulását az időseknél, most úgy tűnik, ennek pont a fordítottja igaz.

A metaanalízis során olyan korábbi vizsgálatokat vetettek össze, amik során több mint 400 ezer felnőtt szellemi képességeit vizsgálták, és a kutatók arra jutottak, hogy azok, akik 50 felett is aktívan használnak technológiai eszközöket, jobb kognitív állapotban vannak, mint azok, akik ritkábban vagy soha nem használnak mondjuk okostelefont. Az még nem egyértelmű, hogy ez azért van, mert ezek az eszközök jótékonyak, vagy azért, mert jobb szellemi állapotú emberek hajlamosabbak magukhoz ölelni az új technológiákat.

Az átnézett kutatások világszerte 411 430 olyan, átlagosan 69 éves felnőttet vizsgáltak, akiknél már vagy diagnosztizáltak valamilyen kognitív zavart, vagy kitöltöttek valamilyen tesztet. A kutatók most nem találtak bizonyítékot a digitális demencia létezésére. Az elmélet szerint az egész életen át tartó eszközhasználat leépüléshez vezet, de az eredményeik alapján a számítógép-, telefon- és internethasználat pont hogy jótékony időskorban.

Úgy látják, hogy a kérdést további kutatásokkal kell még körüljárni, de az az elméletük, hogy a korábban említett kérdés mindkét fele igaz lehet: egyrészt szellemileg frissebb emberek könnyebben nyúlnak az új technológiákhoz, cserébe viszont azok használata segít frissen tartani az elméjüket.

Persze belátják, nem mindegy, hogyan használják az eszközöket. Ha passzívan, mint mondjuk egy tévét, akkor nem sok mentális előnyük lehet, de ha aktívan, például komplex feladatok megoldására vagy más emberekkel való kapcsolattartásra, akkor az jót tehet az idősödő agynak. Szakértők szerint az eredmény rámutat, hogy a technológia nem egyértelműen csak rossz lehet, hanem valójában inkább egy kétélű kard.

telex.hu

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.