Komoly nyomást helyezhetnek a szülők a pályaválasztás előtt álló fiatalokra

facebook megosztás

Akár a mentális egészségre is hatással lehet, ha a pályaválasztás előtt álló fiatalok szülői nyomás hatására hoznak döntéseket. A megkérdezett klinikai szakpszichológus szerint a kikényszerített választás akár egy egész életútra rányomhatja a bélyegét.

Február 15-én zárul a jelentkezési időszak a szeptemberben induló felsőoktatási képzésekre, ami éves szinten több mint 100 ezer embert érint. Sipos Edit szakpszichológus szerint 17-18 évesen nagyon nehéz felelősségteljes döntést hozni, és mint azt kiemelte, sok olyan eset van, amikor a diákok végül nem a saját képességüknek megfelelően választanak, hanem szülői nyomásra. Ennek kapcsán úgy fogalmazott: a szülő gyakran a saját, be nem teljesedett vágyát erőlteti rá a gyerekre.

– Hogyha nincs motiváció, mert egy olyan munkát választ valaki, amit nem szeret, nem kedvel, akkor nem nehéz azt elképzelni, hogy minden reggel, minden nap kínlódás lesz a számára. Nem fogja a helyét találni, munkahelyeket keresgél abban bízva, hogy hátha valahol valami csoda történik, tehát az egész életútját és akár a mentális egészségét is befolyásolhatja egy rossz, kikényszerített választás – mondta el Sipos Edit klinikai és mentálhigiéniai gyermek- és ifjúsági szakpszichológus.

felvételi

A felvételi időszakban egy esetleges kudarc lehetőségére is fel kell készülniük a fiataloknak. A szakember szerint a felmerülő akadályoknál a legfontosabb döntés, hogy hogyan reagálunk arra. Sipos Edit azt is elmondta, a saját képességekkel is tisztában kell lenni és azoknak megfelelően választani, ugyanakkor vannak olyan helyzetek, amikor a kitartás a kulcs.

– Például az, hogy egy kicsit többet kell dolgozni azért, hogy oda bekerüljön, akkor nem szabad sajnálni az időt erre, hanem egy kicsit a felkészülést meg kell nyújtani. Nekem vagy jó néhány olyan ismerősöm, már felnőttek, akik harmadszorra, negyedszerre futottak neki annak az egyetemnek, annak a szaknak, amit ők szerettek volna. Igen, sikerült, és el lehet mondani, hogy elvégezték és kiváló szakemberek, csak le kell küzdeni az akadályt – árulta el a szakember. 

Sipos Edit hozzátette, már kisiskoláskorban is fontos, hogy a gyerekek megismerkedjenek a különféle területekkel annak érdekében, hogy később a megfelelő döntést tudják meghozni. A pályaválasztással részletesebben Családias című magazinunk következő adásában foglalkozunk.

T.CS.

(Kép: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.