Számos szabályt kell betartanunk a belterületi égetések során

facebook megosztás

Akár emberéletbe is kerülhet, ha nem követjük a szabályokat a belterületi égetések során. Az őszi zöldhulladék égetését a legtöbb településen engedélyezik, de önkormányzati rendeletben szabályozzák. A szabályszegők büntetése 20 ezer forinttól akár 3 millió forintig is terjedhet. 

A nyári szárazság miatti tűzgyújtási tilalmat ugyan már feloldották, de a falevelek, gallyak kerti égetését is szigorú szabályok övezik. Minden településen más és más a rendelet, ezzel kapcsolatban az önkormányzattól vagy a Katasztrófavédelemtől kaphatunk információkat. A szabálytalanságok könnyen tragédiához is vezethetnek.

tűz

- Gyakorlatilag elmondható, hogy az ilyen tűzeseteknek a 99 százaléka az emberi mulasztásra vezethető vissza. Ügyelni kell arra, hogy a belterületen történő égetést azt önkormányzati rendeletek szabályozzák, amik pontosan meghatározzák, hogy mikor, milyen időpontban lehet égetni és milyen feltételekkel. Azonban arra figyelni kell, hogy ezek a rendeletek nem egységesek és önkormányzatonként eltérhetnek. Ha egy településnek nincs ilyen rendelete, ami szabályozza a helyi égetést, azon a helyen egész évben tilos a növényi hulladék elégetése - mondta el Kósi Zsolt, a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője. 

Fontos, hogy a zöldhulladék mellé semmiképp ne tegyünk műanyagpalackokat vagy éppen ruhákat, hiszen ezek elégetése közben számos káros anyag juthat a levegőbe. Ügyeljünk arra is, hogy kizárólag száraz állapotú, növényi hulladékot gyújtsunk meg, ezzel elkerülve a sűrű füstképződést. 

- Ellenkező esetben felhívnám a figyelmet arra is, hogy aki nedves növényi hulladékot éget, ott azért olyan kémiai folyamatok indulnak be, ami miatt nem biztos, hogy a legegészségesebb dolgok kerülnek ki. Gondolok itt arra, hogy azért volt már a vármegyében olyan helyzet, amikor is ilyen növényi hulladékok elégetése után rosszul lett az adott égető személy, és később bele is halt ebbe. Tehát olyan kémiai dolgok szabadulnak fel, amikkel mindenképpen vigyázzunk. Ezért is szoktuk az utóbbi időben tanácsolni azt, hogyha mindenképp meg akarunk szabadulni a zöldhulladéktól, akkor inkább komposztáljunk - árulta el Kósi Zsolt. 

A szakemberek azt tanácsolják, szeles időben semmiképp ne álljunk neki ilyen tevékenységnek, hiszen ez jóval megnöveli a baleset-veszélyességét. Nagykanizsán is van lehetőség a zöldhulladék-égetésre, október elsejétől egészen április 30-ig, a hét első két munkanapján, reggel 8 és este 18 óra között. 

SZ.F.

(Képek: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.