Főhajtás a forradalom és szabadságharc mártírjai előtt
A 13 aradi vértanúra és hazánk első miniszterelnökére, gróf Batthyány Lajosra emlékeztek ma a Vasemberházban és az aradi udvarban. A nemzeti gyásznapon beszédet mondott Horváth Jácint, Nagykanizsa polgármestere, aki kiemelte, a mártírok példát mutattak, mivel származásuktól függetlenül esküdtek fel a magyarok ügyére.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc megtorlásaként október 6-án tizenkét tábornokot, valamint egy ezredest végeztek ki Aradon, akik a magyar szabadság ügyéért harcoltak, Pesten pedig agyonlőtték az első felelős magyar kormány miniszterelnökét. A vértanúk halálának napját 2001-ben nyilvánította nemzeti gyásznappá a magyar kormány. A nagykanizsai megemlékezésen, amelynek egy részét az időjárás miatt a Vasemberházban tartották Horváth Jácint úgy fogalmazott, akik az életüket áldozták 175 évvel ezelőtt, nem magyar, szerb, német vagy horvát emberek voltak, hanem hősök, akik kiálltak a szabadságért és a magyar függetlenségért.
- Ezek a hősök soha nem maguktól teremnek, nem a kertben nőnek, őket mindig a történelem teremti és formálja meg. Hősök akkor születnek, ha eltorlaszolják a jövőt, ha valaki a saját birtokába kívánja azt venni. Hősök akkor születnek, ha a rabság hideg szele megfagyasztja a szabadságot. Ez történt 176 éve Magyarországon, elnyomtak egy népet, amire ők harcoltak, esküdtek és felnőttek – fogalmazott Horváth Jácint, Nagykanizsa polgármestere.
Az emlékműsorban a Hevesi Sándor Általános Iskola diákjai működtek közre, akik felidézték az aradi történéseket. A résztvevők a megemlékezés során egy-egy koszorút és mécsest helyeztek el, majd Batthyány Lajos mellszobra elé tették az emlékezés koszorúit.
K.T.
(Képek: Kanizsa Médiaház)