Különleges jazz koncert
Bartók és Kodály zenei univerzumának megjelenése a kortárs improvizációban – ezzel a címmel tartott jazzkoncertet a műfaj két ismert és elismert alakja, Binder Károly és Borbély Mihály a kanizsai zeneiskolában. Mint azt Baráth Adrien intézményvezető hangsúlyozta: nagy megtiszteltetés, hogy a duó minden évben fellép Kanizsán.
Több évtizedes a kapcsolat a nagykanizsai zeneiskola és a két zenész-művésztanár között – árulta el Baráth Adrien.
- Nagyon nagy megtiszteltetés nekünk, hogy minden tanévben ellátogatnak hozzánk, és valami olyan pluszt hoznak az iskola életébe, amivel mi tovább tudunk lépni, motiváljuk magunkat, a gyerekeket. A budapesti jazzéletet, a jazzoktatást is ki kell itt emelnem, - olyan plusz információkat hoznak, amivel mindannyian egy picit többek leszünk – mondta Baráth Adrienn, az FFZAMI intézményvezetője.
Ha azt mondjuk, Bartók és Kodály zenei világa, nem sok embernek jut a jazz az eszébe – fogalmazott Borbély Mihály, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazztanszékének tanára. Hozzátette: Bartók és Kodály tevékenysége, zenei, szakmai megoldásai a jazzben nagyon fontos eszközzé váltak, és külföldön is kifejezetten nagy rajongói vannak Bartók és Kodály muzsikájának.
- Azt a dolgot, ami a jazz őshazájából származik, nagyon sokan képviselik. Nekünk pont az a feladatunk, hogy az a hagyaték, amit mondjuk elnagyoltan – Liszt, Kodály, Bartók – de mondhatjuk tovább is, - de Lajtha László ugyanúgy benne van, mint Kurtág György vagy Eötvös Péter – hogy ma élő zenészeket mondjunk. Ez egy fantasztikus zenei világ, és ennek a jazzben nagyon sok találkozási pontja van. És a közönség is egyre inkább felfedezi – fogalmazott Borbély Mihály jazz-zenész.
A kanizsai zeneiskolában ingyenes koncertet tartott a duó, így az érdeklődők elmerülhettek Kodály és Bartók zenei univerzumában a kortárs improvizáció segítségével.
V.A.
(Borítókép: Kanizsa TV)