A termés töredéke került a hordókba

facebook megosztás

„6000 liter helyet 3-400 liter borunk lett.” Egy cserfői pincészet borászától származik a kijelentés. A gazda hiába próbálta megfogni a fertőzést, az idei esztendő időjárása bizony próbára tette a sok éves tapasztalattal bíró gazdákat is – a természet idén nem adott, inkább elvett.

Az Antal Pince gazdájánál érdeklődtünk, milyen is volt az idei termés, mire készülhetnek mindazok, akik a hegyhát népszerűsítésének hívó szavát meghallják, akár a Márton napi pincejárás, vagy az újévi pincejárás keretében. De többen lehetnek, akik a nyár folyamán megrendezésre kerülő Fröccsnapon látogatnak Cserfőre. Az idei szüreti szezon végén Nagy Lajos, a pince tulajdonosa nem tudott pozitívan nyilatkozni az esztendőről. - Sajnos nem kellett különösebben készülni idén, hiszen a nyári esők, a gombabetegségek elvitték a szőlőt. Június elején, pont akkor, mikor virágzik a szőlő, jöttek az esők, ha permeteztünk, ha nem... fel sem szívódott a vegyszer. A peronosznak pedig egy tökéletes táptalaj volt, - így el is vitte szinte az egész termést a fertőzés, hiába futottunk ki nap-mint nap az ültetvényekre.

De ez az időjárás nem volt jellemző az ország egész területére. Dél-Zala, Dél-Nyugat Zala még valamennyire az Alpok-aljához kötődik, itt lecsapódott a csapadék – a gazdák legalábbis így látják Cserfőn. Szinte lehetetlen volt megfogni a fertőzést, ami az esős és forró napok váltakozásának eredményeképpen alakult ki. - Én is dolgozom a birtok, a pincészet mellett. Napok múltak el úgy, hogy feljöttem, itt állt készenlétben a traktor, de estefelé megint megeredt az eső, így sajnos a mi termésünk nagy része is elment – idézte a nyári heteket Nagy Lajos. Mint azt elárulta: minden fajtából maradt valamennyi, de a mennyiség miatt egy vegyes bort készítettek, gyakorlatilag ennyi volt a szüret idén.

Egy átlagos évben az Antal Pincészetnél 6000 liter bor kerül a hordókba. Az idei évben ez körülbelül a tizede, vagy kevesebb, 300-400 liter borunk lett – mondta el Nagy Lajos. A fajtákat vizsgálva viszont érdekes tapasztalatai vannak a pincészet tulajdonosának. - Meglepetésünkre a Szürkebarát például egy vékony héjú, rothadékony, de jobban megúszta a fertőzést, mint a társai. Aztán a Sauvignon Blanc, ami egy erősebb, savasabb, vastagabb héjú, szintén jobban átvészelte. A Messiás már kevésbé úszta meg, azt szintén elvitte nálunk a fertőzés.  A Cabarnet Sauvignon–t szintén elvitte a fertőzés. De ugye az a baj, nem magát a termést vitte el a betegség, a virágzáskor érkezett a csapás, ezért annyira nem tudnék fajtát kiemelni, az első két hét júniusban volt a döntő... amikor minden elment szinte – sorolta az idei esztendő viszontagságait Nagy Lajos.

Mindennek ellenére lesz Márton napi Pincejárás és újbor-ünnep Cserfőn. A szőlősgazdák ugyanis nem csupán évtizedek, hanem évszázadok óta ki vannak téve a természet erejének és viszontagságainak. Ha van idejük, ha nincs. Az elődök is átélték mindezt, - az eltökéltség, a föld és a szőlő szeretete az, ami tovább viszi az elhivatott gazdálkodókat. Ne legyen az ültetvény helyén golfpálya. Még egy viszontagságos év után sem. Idén is lesz újbor Cserfőn, jövőre is lesz bor a hegyhátakon. Ezt ígérik az elhivatott gazdák.

 

VINCZE Adél

fotó: Miholics Szabolcs


 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.