Őszi teendők – válaszolunk az olvasók kérdéseire!
A kiskertek, az úgymond hobbikertek, - vagy a több évtizede művelt zöldséges-kertek ma már az őszi arcukat mutatják. A paradicsom-, paprikaszárak elszáradtak, a többi növény mellett. Olvasóink kérdéseit tettük fel rovatunk tanácsadójának, Varga gazdának.
MEDDIG MARADJANAK A FÖLDBEN A MÁR SZINTE HALDOKLÓ ZÖLDSÉGEK?
- Figyeljük az időjárást. Nagyon jó időt jósolnak még legalább egy hétig. A paradicsomot hagyjuk még kint nyugodtan. Aztán a paprika gyönyörűen virágzik, neki ez a legkedvezőbb időszak, amikor éjszaka a levélzeten keresztül tudja magát táplálni, teleszívja magát vízzel. A sarja tele van virággal, és sarjapaprikával. Ezek még éretlenek, de kényszer érettek, 5-6-8 centis paprikák. Ezekből a legfinomabb a lecsó. Tehát hagyjuk még a növényeket. Édesanyámék az első fagyokig meg szokták hagyni őket, én is. Amíg jön az első dér. Akkor kapkodjuk le mindazt a zöldséget, ami még ehető. Utána dobjuk csak ki a növényt.
MIT TEHETÜNK A KOMPOSZTRA, A NYÁRON ELŐFORDULT BETEGSÉGEK TÜKRÉBEN?
- A komposztra minden mehet. Egy év alatt, vagy 8-10 hónap alatt komposztálódik a házi bio-szemét is, krumpli héja, stb., ami termett a kertben, félig elrohadt növény. Aki most kezdi a komposztálást, ne várjon belőle egy éven belül komposzt-földet, mert ott még egy életnek kell kialakulni. Mesterséges dolog ne kerüljön bele, műtrágya, vagy más étkezési hulladék. A földdel érintkezzen a komposzt, ez a legfontosabb, mert a földből fognak ezek a mikro-organizmusok felfejlődni. Annyit tudunk még segíteni, hogy egy érett komposztból viszünk egy két lapáttal az újba, akkor sokkal előbb indulnak be a bomlási folyamatok. Amit sokan kérdeznek, a paradicsomot például nyáron a gombabetegségek tizedelték, az is mehet rá? Persze! A komposzton ugyanis minden megsemmisül, hő keletkezik. A lisztharmat, a peronosz és a különböző gombák ott megsemmisülnek.
NEKIÁLLHATUNK MÁR A KÖVETKEZŐ ÉV ELŐKÉSZÍTÉSÉNEK?
- Ha letermett a kertünk, nekiállhatunk. Érdemes az őszi növényeket elvetni, megfelelő talaj előkészítés után. Én a kapálógépezés előtt megszórom a földemet szerves trágyával, megadott négyzetméterre a megfelelő grammot, vagy dekát. Beforgatom kapálógéppel, de ugyanezt meg lehet tenni ásóval, szántó ekével, bármivel, a lényeg, hogy tápláljuk vissza azokat az anyagokat a földbe, amit megettek a növények. Viszont, ha valaki hagymát szeretne ősszel elrakni, annak nem kell a szerves trágya, azt a részt hagyjuk ki. Nem fog fejlődni a gumó, lesz egy hatalmas zöld hajtása és virága, de hagymánk nem lesz. Majd tavasszal foszforos, kálisós tápoldattal öntözzük kétszer-háromszor, gyönyörű hagymánk lesz. Na, és akkor mit is vessünk? Mint említettem, kimondottan az őszit, tehát olyan növények mehetnek a földbe, amelyek bírják a telet. A hagyma mellett jöhet a fokhagyma, sóska, spenót, cukorborsó, az áttelelő zöldség, sárgarépa, és saláta. De itt megemlíteném az ősszel ültethető növényeket, mint a tulipán, nárcisz, krókusz és társai. Ugyanúgy igénylik az előkészített, betrágyázott talajt, ha azt szeretnénk, hogy szép, nagy virágaink legyenek.
VINCZE Adél
(Az írás nyomtatott változata a 2023. október 4-én megjelenő Kanizsa Újságban olvasható.)