Május van?

facebook megosztás

Igen, május van, ráadásul lassan inkább a hónap végéhez közelítünk. Tavaly ilyenkor már burjánzott a kert – ezt sok olvasónk elmondta. De most… A májusi eső most is aranyat ér, nem az esővel van a probléma. Hideg van, nem melegedett fel a föld, ezért úgy tűnhet, több hetes csúszásban van a természet, ahogy a kiskertek is.

Természetesen vannak már a kiskertekben olyan növények, amelyek gyönyörűen hajtanak, - leginkább az őszi vetésűek. A saláták, a hagymák és társaik. De, mint ahogy rovatunk állandó szakértője fogalmazott: valóban, több hetes csúszásban vagyunk.  – A növényeknek nem tetszik ez az időjárás. Főleg azoknak, amelyek nem őshonosak. A hagyma, a dughagyma, a spenót, a sóska, a cukorborsó és a káposztafélék is elvannak. De itt vannak azok a növények, amiket a fagyok után szoktunk elrakni. Beszéltünk már egy-két vevővel, akik bátrabbak voltak, az uborkát, a babot elvetették. De ez az időjárás … én úgy éreztem nincs értelme. Nagyon hidegek voltak, hideg a föld. Az uborkának, a tökféléknek 14-18 fokos föld kell, hogy kibújjon az a kis növény. Ha ki is bújt – azoknak, akik elrakták ebben a hűvös időben – be fog tökösödni, így mondják. Tehát kijön a két sziklevél, és ez úgy is fog maradni. Megfázott a növény. Ezek dél-amerikai, tehát nem őshonos növények, ezeknek a hideg idő árt – főleg az esős, hideg idő – hangsúlyozta Varga gazda.

Kulisszatitokként a gazda elárulta: saját maga, nem a dátumhoz, hanem az időjáráshoz köti a vetés idejét. – Az őszi vetésű növényeim nekem is szépek, de ott van még megszántva a nagy föld. Semmit nem raktunk el. Én tényleg az időjáráshoz kötöm, nem dátumhoz. Tanácsként azt tudnám mondani, - ahogy hallottam, jövő héttől már jó időt mondanak – el lehet kezdeni gyakorlatilag mindent, amikor beáll a hőmérséklet – intett Varga József, növényvédelmi szakember.

A növényvédelem az idei esztendőben fokozottan hangsúlyt kap. Nem csupán azért, mert gyenge volt a tél, nem fagytak ki a kórokozók és a károkozók. Ez a csapadékos időjárás nagyon sok gombabetegséget vonz. A lisztharmat, a peronoszpóra, a baboknál úgy mondják, babragya betegség, a kukoricánál a kukorica bogarak. Tehát az idén fel kell készülnünk arra, hogy több lesz a gombabetegség. Megelőzésképpen az idei esztendőben sokrétűen fel kell készülni a kertművelőknek, a hobbikertészeknek, és mindenkinek, aki földművelő.  – Figyelni kell a tetveket például. Ne messziről nézzük a növényeinket, közelről. Már megjelentek. Akár gombabetegség, elszíneződés. Kunkorodik a levél, vagy elszárad, figyeljünk oda! Megelőzni a rovarokat nem, de a gombákat lehet! – hangsúlyozta Varga József, aki mindig szeretettel várja a gazdálkodókat, kiskert tulajdonosokat, ha tanácsra van szükségük.

Vincze Adél

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.