Karnevál
A 10. Országos Farsangi Fánkfesztivál helyszínén egész nap zenés-szórakoztató műsorfolyam, és természetesen több száz fánk várta a látogatókat. A rendezvény első alkalommal három napos: holnap Hungarikum kiállítással folytatódik a program.
A csípős hideg sem tartotta vissza a Kanizsán és környékén működő művészeti együtteseket, hagyományőrző csoportokat, hogy részt vegyenek a felvonuláson. A karneváli menet a Széchenyi térről indult a fánkfesztiválnak otthont adó Kanizsa Plazaba. Útközben a kisbíró dobolta ki a programot, és csalogatta az érdeklődőket a nagyszabású rendezvényre.
Karneváli hangulat (Fotó: Gergely Szilárd)
A tófeji csapat helyben sütötte a fánkot, mások már több tálcányi finomsággal érkeztek. Mákos citromkrémes, indus és részeges forgácsfánk – a látványos különlegességek idén sem hiányoztak, de sok csapat a hagyományos receptekre és töltelékekre esküszik. – Citromhéj, vaníliaízesítés, rumesszencia… de valahogy mégsem érzem az ízét. Nem tudom, mi az oka neki. Aztán vannak lekvárjaink, például barack, és én hoztam feketeáfonyát is, igazi erdélyit – említette Becze Katalin Margit, a székesfehérvári Vörösmarty Mihály Vasutas Klub tagja.
Az országos fánkfesztivált tizedik alkalommal rendezi meg a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Ház. A szervezők nemcsak a szórakozásra és a gasztronómiára fektettek nagy hangsúlyt. – A fánkcsapatok megérkeztek rendben az influenzajárvány ellenére, sőt, még Lendváról is érkezett egy fánksütő csapat, úgyhogy nagyon boldogok vagyunk. Ami a 10. Országos Farsangi Fánkfesztiválon pluszt jelent, hogy kiemelt szerep jut a társadalmi felelősségvállalásnak: a gyermekotthon számára gyűjtünk adományokat – mondta Kámánné Szép Terézia, a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Ház igazgatója.
A választékra nem lehetett panasz... (Fotó: Gergely Szilárd)
A rendezvény fővédnöke, Cseresnyés Péter szerint az országos fánkfesztivál ereje a hagyományápolásban és a közösségépítésben rejlik. – A mi történelmünkben, a mi néprajzunkban múltja van a farsangnak, annak a vidám ünnepségsorozatnak, amit a farsang kínál. Ebből Nagykanizsán úgy csináltak a szervezők ünnepet, hogy egy helyre terelték az embereket, csináltak egy versenyt, megnézték, hogy melyek a legjobb fánkok, és egyáltalán milyenek készülnek különböző vidékeken, aztán kulturális rendezvényt is szerveztek e köré, s ettől a pillanattól kezdve ez ünneppé vált – hangsúlyozta az államtitkár, országgyűlési képviselő.
A fánkfesztivál ereje a hagyományápolásban és a közösségépítésben rejlik (Fotó: Gergely Szilárd)
Dénes Sándor polgármester a szervezők munkáját elismerve arról is beszélt: fontos, hogy egy városnak olyan programjai is legyenek, amelyek az ország egészének érdeklődésére számot tarthatnak. – Egy ilyen fesztiválnak a megszervezése nem kis feladat. Idén már háromnapos lett a rendezvény: tegnap délután elkezdődött egy kiállítással, vasárnap délelőtt pedig szintén egy, a hungarikumokat bemutató tárlattal folytatódik a fesztivál; az értékeinkkel találkozhatnak itt az érdeklődők – fogalmazott a polgármester.
A fesztivál zenés-szórakoztató programjainak sorát ma nyolc órakor Szekeres Adrien koncertje zárja, háromnegyed kilenctől pedig tűzijáték lesz.