Csak a nyugalom befolyásolása nélkül túrázzunk!
Elkezdődött a vadállomány utódnevelésének időszaka, ennek a megzavarása pedig nem csak az állatokra, de saját magunkra is veszélyt jelenthet. Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke ezért kéri a túrázókat, hogy a nyugalom befolyásolása nélkül igyekezzenek útnak indulni.
Az állatvilág zavarása, és a megfelelő magatartás hiánya az egyik legnagyobb probléma az erdőjárók körében. Ha például őzgidára, szarvasborjúra bukkanunk, a megsimogatásuk szigorúan tilos, hiszen az emberi illat miatt az anyja akár magára is hagyhatja kicsinyét. Emellett tavasszal az utódait védő vaddisznó kocák akár agresszíven is felléphetnek az emberrel szemben, ezért a szakemberek azt kérik, a kirándulók inkább maradjanak a kijelölt túraútvonalakon. A kutyák erdőben való tartózkodását is komoly szabályok övezik, amelyek be nem tartása a súlyos pénzbírság mellett a kutya, és a saját testi épségünk veszélyeztetésével is járhat.Elkezdődött a vadállomány utódnevelésének időszaka, ennek a megzavarása pedig nem csak az állatokra, de saját magunkra is veszélyt jelenthet. Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke ezért kéri a túrázókat, hogy a nyugalom befolyásolása nélkül igyekezzenek útnak indulni. Az állatvilág zavarása, és a megfelelő magatartás hiánya az egyik legnagyobb probléma az erdőjárók körében. Ha például őzgidára, szarvasborjúra bukkanunk, a megsimogatásuk szigorúan tilos, hiszen az emberi illat miatt az anyja akár magára is hagyhatja kicsinyét. Emellett tavasszal az utódait védő vaddisznó kocák akár agresszíven is felléphetnek az emberrel szemben, ezért a szakemberek azt kérik, a kirándulók inkább maradjanak a kijelölt túraútvonalakon. A kutyák erdőben való tartózkodását is komoly szabályok övezik, amelyek be nem tartása a súlyos pénzbírság mellett a kutya, és a saját testi épségünk veszélyeztetésével is járhat.
– A legfontosabb dolog, hogyha kutyával vagyunk kint az erdőn, akkor mindenképp a jogszabályt betartva, a kutyát megkötve, pórázon sétáltatjuk, és nem engedjük be azokba a sűrű részekbe, azokba a vadnak biztonságot jelentő nyugalmas helyekre, ahol esetleg megzavarhatjuk, és esetleg kialakulhat egy olyan helyzet, ahol mondjuk egy utódját védő állat, mondjuk egy vaddisznó visszatámadjon esetleg a kutyára, vagy magára az emberre is – nyilatkozta Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke.
Góber Zoltán elmondta, az erdők és szántóföldek vadkerítéssel vagy villanypásztorral bekerített részei főleg a vadak által okozott károkat igyekeznek megelőzni. Azokba a zártkertekbe, melyeken nem halad át jelzett turistaút, és nincsenek felszerelve kapuval, semmiképp ne próbáljunk bejutni. Vadgazdálkodás terén ezzel ugyan nem, de az állatvilágban okozhat problémát az erdőjáró.
– Hogyha kinyitják ezeket a kerítéskapukat, és ezeken a kerítéskapukon, ahol eleve a vad kizárása a legfőbb oka ennek a kerítésnek, a nyitott kerítésen keresztül a vad betalál, és esetleg utána becsukják a kaput, és a vad bennszorul, és bent egy koncentrált károsítás fog fellépni, illetve a vad megpróbál majd ebből a kerítésből kijutni, sokszor saját testi épségét sem kímélve fut neki többször a kerítésnek, vagy ha megriasztják ugrik neki, és nagyon sokszor el is pusztul, vagy sérül a vad ezekben az esetekben –tette hozzá Góber Zoltán.
A vadállomány nyugalmának megzavarása, és saját testi épségünk megóvása mellett a szakember felhívja a figyelmet arra, hogy mellőzzük az erdőségekben való hulladékelszórást is.
SZ.F.
(Borítókép: Kanizsa TV)