Virágba borulna egy gesztenyefa Szabadhegyen
Virágba akar borulni egy gesztenyefa Nagykanizsa egyik kertvárosi részében. A szabadhegyi jelenség oka azonban nem az időjárásban, de nem is a globális felmelegedésben keresendő: a felelős egy apró lepke…
Az alig fél-egy centiméter szárnyfesztávolságú vadgesztenyelevél-aknázómolyt 1986-ban fedezték fel Macedóniában, az Ohridi-tó mentén, de valószínűleg Észak-Amerikából, vélhetően mezőgazdasági terményekkel került Európába.A lepke hernyója a vadgesztenye leveleiben fejlődik, és a levéllel táplálkozik. Az aknázómoly kártétele miatt a megtámadott gesztenyefák részben elhullatják leveleiket, a „megzavarodott” növény ezután pedig igyekszik pótolni a hiányt, és a részben lombját vesztett faújból kihajt, valamint éppen emiatt borulnak másodszor is virágba.
Azonban a szép és szívmelengető látvány valójában nagyon is káros a fa szempontjából, hiszen ez az őszi másodvirágzás – és nemkülönben a kétszeres levélnevelés – rendkívüli mértékben igénybe veszi a fákat. A legyengült növények emiatt pedig fokozottan ki vannak téve egyéb kártevők és fertőzések pusztításának. Hasonló jelenséget egyébként egy gombabetegség is előidézhet: azonban a vadgesztenyék guignardiás megbetegedése jóval ritkább, mint az aknázómoly támadása.
Dr. Papp Attila