Eseménydús évkezdés
Alig néhány hét telt el a tavaszi félévből a Pannon Egyetem Nagykanizsa Körforgásos Gazdaság Egyetemi Központban, ám mégsem lehet eseménytelennek nevezni ezt az időszakot. Az elmúlt hetekben a helyi felsőoktatási intézményen új szakok elindítását jelentették be, valamint két hagyományosnak számító eseményt is megrendeztek.
A PEN-en három éve kezelik prioritásként a körforgásos gazdaságot, az intézményvezetés célja pedig, hogy ezt a termelési és fogyasztási modellt minél több emberrel megismertesse. Ennek érdekében február elején egy tájékoztató napot rendeztek, amely során bejelentették, hogy további erre a területre fókuszáló szakokat indítanak el a kampuszon, ezzel bővítve az oktatási palettát. A fenntartható és körforgásos turizmus alapszak nappali és levelező szakon is elérhető lesz a hallgatók számára. A 2023. őszén induló angol nyelvű képzés – amely a terület egy új vetületére fókuszál - a tematikája miatt a kontinensen is egyedülállónak számít. A diplomával rendelkezők számára két – szintén új – szak indul el az őszi félévben, a körforgásos gazdaságmenedzsment képzés három félévet ölel fel, a mérnöki területen tanulók pedig a körforgásos gazdaság tervező-fejlesztő mérnök szakon bővíthetik ismereteiket. Ez a képzés levelezőn magyarul, nappali oktatásban angolul lesz elérhető a hallgatók számára. Az ezen a szakon továbbtanulók három szakterületre specializálódhatnak, amelyek a víztechnológiák, a megújuló energia és a hulladékgazdálkodás.
A jelenleg elérhető felsőoktatási szakképzések, alapképzések és mesterképzések egytől-egyig duális formában is teljesíthetők a hallgatók számára. Az intézményben 2016 óta van lehetőség ilyen formában tanulni, a képzés lényege, hogy a hallgatók hétfőtől csütörtökig elméleti oktatásban részesülnek, a tanítási szüneteket és a pénteki napjukat pedig egy gyakorlati munkahelyen töltik. Ilyen rendszerben szakonként általában két-három hallgató végzi tanulmányait. Kaszás Nikoletta kampuszigazgató szerint ez az arány azzal is magyarázható, hogy bár a cégek nem szívesen alkalmaznak pályakezdőket, így fontos, hogy akik kikerülnek az egyetemről kellő tapasztalattal rendelkezzenek, ám a duális képzés megfelelő időbeosztást és rugalmasságot követel munkavállalótól és munkáltatóktól egyaránt.
Az egyetemi élethez a tanulás mellett azért persze még mindig hozzátartoznak a kampusz programjai és így az elmúlt hetekben két hagyományos esemény sem maradhatott el a PEN-en. A PENDroid országos informatikai verseny döntőjében tíz középiskolai csapat – kettő Nagykanizsáról – vett részt. A kilencórás mentális erőpróba során a résztvevő diákoknak egy programozási feladatot kellett megoldaniuk. A fiatalok jelentős többsége természetesen az informatikai pályán helyezkedik el és sokan közülük éppen a versenyen szerzett tapasztalataik miatt választják a PEN-t. A PENDroidnál jóval könnyedebb eseménynek számít a februári Kocamuri, amely során tíz csapat küzdött meg egy vándorkupáért a város különböző pontjain rendezett ügyességi feladatokkal. A megmérettetést két év kihagyás után tudták ismét lebonyolítani.
KÁLOVICS Tibor