Botoznak és búsójárást szerveznek
A 152 éve alakult, és a Móricz Zsigmond Művelődési Házban működő Kiskanizsai Polgári Olvasókör tagjai télen sem tétlenkednek, szabadidejükben nem üldögélnek otthon. Ősztől tavaszig minden kedden, ahogyan ők mondják botoznak. Nordic walking túrabotjukkal járják a határt mezőn keresztül, réteken át, egészen a Csónakázó-tóig. Közben beszélgetnek, ötletelnek, társasági életet élnek.
A 2023-as újesztendőre a mezőgazdasági munkához szokott asszonyok stílszerűen, egy szántás kellős közepén koccintottak pezsgővel. Mindjárt az év elején nagy fába vágták a fejszéjüket – újságolta Salamon Sándorné, az olvasókör elnöke. - Nagyon jó kapcsolatot sikerült kialakítanunk az Olvasókörök Országos Szövetsége tagjaként a Mohácsi Polgárok Egyesületével, akik szervezői, illetve résztvevői a mohácsi búsójárásnak. Elmondhatjuk, hogy most nem mi megyünk Mohácsra, hanem február 4-én szombaton a mohácsi busók jönnek Kiskanizsára, és ha az időjárás megengedi, a terveink szerint délután 15 és 17 óra között mutatják be műsorukat az Erzsébet téren. Megvendégelésüket az olvasókör biztosítja a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázatán elnyert pénzből. – Örömmel mondhatom, van egy olyan nyertes pályázatunk is, melynek köszönhetően az Árvácska dalkör fellépő ruháját tudjuk megújítani. A férfiak fekete mellényt, a nők olyan fehér blúzt kapnak, ami a mai divatnak, illetve a régi népviseleti hagyományoknak is megfelel.
Jó az egyesület híre a városban, egyre többször kérdezik meg tőlük, hogy mikor szerepelnek legközelebb, mert szívesen megnéznék őket a más városrészben élők is.
– 2009-től vagyok az olvasókör elnöke. Azóta számtalan kulturális programot szerveztünk, köszönhetően az egyesület berkein belül megalakult, Németh Renáta művészeti vezető által irányított Árvácska dalkörnek. Tőlünk származik a kiskanizsai búcsú újraélesztésének ötlete, amit a Móricz Zsigmond Művelődési Házzal karöltve szerveztünk meg. Igaz, tavaly már más szelek fújtak, nem kellett szerepelnünk. Sokan sajnálták, hogy mellőzöttek lettünk a „saját hazánkban”, de tudomásul vettük, hogy megváltozott az igény.
A kudarc ellenére az Arany Páva-díjas dalkör számtalan fellépést jegyez a naptárában. Ősszel volt olyan hónap, amikor minden hétvégén szerepeltek. Szoros kapcsolatot alakítottak ki a szlovéniai magyarokkal, rendszeresen járnak Lendvára, és különdíjat is elhoztak sütött máléjukkal a Gyertyánosi máléfesztiválról, de ott voltak a hímző fesztiválon, a falunapon, és a település költészet-napi rendezvényén is. Mint ahogyan Salamon Sándorné említi, csupán bérlői, lakói a művelődési háznak, amiért bérleti díjat fizetnek. Hiánypótló tevékenységüket nem nélkülözik a városrész lakói annak ellenére sem, hogy az energiaválság okozta gondok miatt egy időre be kellett zárni a művelődési intézményt. Szerencsére átmeneti megoldásként a Sarlós Boldogasszony Plébánia plébánosa Nagy Vendel atya befogadta őket a plébánia közelmúltban felújított közösségi házába, ahol találkozhatnak.
– Az elmúlt évben érdekfeszítő előadást hallhattunk az olvasókör történetéről Kardos Ferenctől, a Halis István Városi Könyvtár igazgató-helyettesétől. Ezen felbuzdulva elterveztük, hogy idén egy kis kiadványban megjelentetjük a történetünket – említ néhány tervet az olvasókör elnöke. – Ha sikerül megrendezni a farsangi bálunkat, akkor az Árvácska dalkör idén is megörvendezteti a közönséget a régi paraszti élet eseményeit feldolgozó vidám műsorával. A hagyományos dalostalálkozónkat – a városban és a városkörnyéken működő, hasonló adottságú énekkarok részvételével –, őszre tervezzük. Fontos, hogy mi is lássuk, mennyit fejlődtek a többiek az eltelt egy év alatt. Ezek lesznek a legnagyobb kihívásaink, de továbbra is azt szeretnénk, ha több kiskanizsai csatlakozna hozzánk – zárta gondolatait Salamon Sándorné elnök.
BAKONYI Erzsébet