Komoly szerepe volt a zalai olajmezőknek a II. világháborúban
A zalai olajmezők második világháború alatti jelentőségéről hallhattak előadást az érdeklődők pénteken este a Móricz Zsigmond Művelődési Házban. A Hadtörténelmi Esték sorozat részeként megtartott programon Cseh Valentin, a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum munkatársa osztott meg kevésbé ismert tényeket a résztvevőkkel.
Több mint egy évtizede foglalkozik a környékbeli olajmezők II. világháborús szerepével Cseh Valentin, aki doktori disszertációját is ebben a témakörben írta magyar és amerikai levéltári forrásokat felhasználva. Az előadó olyan fontos témákra tért ki prezentációjában, mint például az amerikai hadsereg Bázakerettye elleni támadása.
– 1944. július 30-án, a 15. amerikai légi hadseregnek az egységei, 27 darab B-24 Liberator hajtott végre légitámadást Bázakerettye, a dél-zalai olajmezők központja ellen. Itt a településen a Gazoline telepet támadták, olajkutakat nem akartak eleve támadni, mert az olajkutak lebombázása 3-4 ezer méter magasságból eleve esélytelen volt. Egy olyan üzemet bombáztak le, amivel valamilyen eredményt el tudtak érni – tudtuk meg Cseh Valentin történész-muzeológustól.
A dél-zalai olajmezők jelentősége fokozatosan egyre nagyobb lett a második világégés során. 1943-ban már a tengelyhatalmak termelésének 10 százalékát biztosították. 1945-ben a szovjet csapatok elfoglalták a területeket és ez döntően befolyásolta azt, hogy a harcok nem sokkal később befejeződtek.
– A háború előrehaladtával – főleg azután, hogy a románok átálltak 1944. augusztusában – onnantól kezdődően megnőtt a zalai olajmezőknek a jelentősége. A németeknek az egyik olyan utolsó olajmezője maradt, amely tudta a Wehrmachtnak a hadigépezetét olajjal ellátni, és tudtak működni, harcolni. Emiatt egyre fontosabbá vált, gyakorlatilag a zalai olajmezők elfoglalását követően egy hónappal Németország le is tette a fegyvert – tette hozzá Cseh Valentin.
A Hadtörténelmi Esték programsorozat októberben folytatódik, akkor a kalandozások koráról hallhatnak előadást a történelem iránt érdeklődők.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)