Egy megrendítő monodrámát mutattak be Nagykanizsán
Sáfár-Kovács Zsolt színművész és Bagyinka László zeneszerző Puczi Béla történetét vitte színpadra, aki kulcsfigurája volt a marosvásárhelyi fekete márciusnak, és kilenc hónapi előzetes letartóztatás után, utcai huliganizmus vádjával több mint másfél év börtönbüntetésre ítélték, majd tortúrája Magyarországra szökése után is folytatódott.
1990. márciusában csaptak össze a magyarok és a románok Marosvásárhelyen. Az események szimbóluma Puczi Béla lett, akit ártatlanul bebörtönöztek. Az ő történetéből készült a „Tíz év száműzetésben” című előadás. A darab főszerepét Sáfár-Kovács Zsolt játssza, a nagykanizsai születésű színművész úgy véli, Puczi Béla élete a mai generációkra is inspiráló módon hathat.
– Soha nem gondoltam volna, hogy én ezt a szerepet el fogom játszani, én magamra nem osztottam volna. Olyan fontos dolgokról van szó az előadásban, ami a mai világban fontos, az emberi kapcsolatokról, emberjogi kérdésekről, hogy embereknek egymás mellett meg kell próbálni tudni együtt élni békében, hogy jobban előre tudják vinni a világot – hangsúlyozta Sáfár-Kovács Zsolt.
Halmos Ildikó, a helyszínt biztosító Honvéd Kaszinó igazgatója szerint a darab drámai erejű története számos korosztályt és réteget megszólít.
– A történelem iránt, a cigány kultúra iránt, a történelmi személyiségek iránt érdeklődők számára mindenképpen érdekes lehet ez az előadás, de érdekes lehet azoknak is, akik szeretik a zenés-irodalmi műfajt, hiszen itt nemcsak prózát hallhatunk, hanem gitár-, énekszó is hangzik a darabban – nyilatkozta Halmos Ildikó.
A monodráma hatását tovább fokozta Bagyinka László gitárjátéka és dalai, valamint az előadás közben megjelenő videófelvételek a fekete március következményeiről.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)