Nagykanizsán is megemlékeztek a forradalom hőseiről
A Petőfi szobornál koszorúzás, a Medgyaszay Házban ünnepi műsor várta a lakosságot március 15-én, Nagykanizsán. A helyiek közül sokan fejet hajtottak az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt.
A sokéves hagyománynak megfelelően térzene hirdette a belvárosban: ünnep van Nagykanizsán. A zászlófelvonáson a város elöljárói, tisztségviselői mellett sok család is részt vett.
Nemzeti színbe és koszorúk ölelésébe burkolózott a Deák téri Petőfi szobor. Az iskolák és óvodák már hétköznap, az önkormányzat, valamint a politikai és civil szervezetek az ünnep napján helyezték el a kegyelet virágait a szobor talapzatánál.
Csak egymástól nyerhetünk igazságot és békét, kölcsönösen egymástól kaphatunk megbecsülést és emberséget – hangsúlyozta ünnepi beszédében Balogh László polgármester.
– Ezt hagyományozta ránk Petőfi és Jókai, Csányi és Batthyány, Kossuth és Széchenyi. Az ő tettük, ez a lélek és akarat Isten tiszta képmása, az emberi létezés legnagyszerűbb formája, melynek hiánya csak légüres egyetemes jogokat vagy meredő ágyúcsövek felvonulását képes megteremteni. Mert a végletek az egyén dühödt vágyában gyökereznek, az egymást kioltó vad akarásban, a birtoklás szabadosságában – emelte ki Nagykanizsa polgármestere.
A magyar országgyűlés 2020 decemberében döntött arról, hogy a 2022-es és a 2023-as esztendőt Petőfi Sándor emlékévvé nyilvánítja. Az emlékév egyik kiemelt tevékenysége a reformkor szellemiségét tükröző Petőfi klubok Kárpát-medencei hálózatának kialakítása. Az országos közfeladatot ellátó Nemzeti Művelődési Intézet a Petőfi klubokhoz számos közösségépítő programmal, rendezvénnyel csatlakozik – hangzott el az ünnepségen.
Cseresnyés Péter államtitkár, a térség országgyűlési képviselője beszédében azt mondta: az 1848-as év történéseinek az egész emberi történelem a csodájára járhat.
– A XIX. század második felének története annak története, ahogyan a mindig visszametszett hajtások egyre erősebben és erősebben törtek fel újra, míg végül mindenütt kibontakozhattak, és elhozhatták Európa-szerte és így Magyarországon is azt az első világháborúig tartó virágzó időszakot, aminek teljesítménye előtt ma is tisztelettel adózhatunk – hangsúlyozta beszédében Cseresnyés Péter.
A Medgyaszay Házban a Kanizsai Fiatalok Közössége adta az ünnepi műsort, a megemlékezés kora este a Kossuth szobornál folytatódott.
V.A.
(Borítókép: Kanizsa TV)