Itt a farsang, áll a bál?
A vízkereszttől húshagyókeddig tartó farsang a jelmezbálok, a mulatságok időszaka. A földgolyóra árnyékot vető koronavírus és mutációi azonban már több ízben béklyót kötöttek az emberek táncos kedvére.
A Kanizsai Oldtimer Kerékpáros Szövetség február 5-én este 7 órától korosztálytól függetlenül szeretettel vár mindenkit az egykori Polgári Egylet, a régi Hevesi Sándor Művelődési Ház egylet pincéjébe. Az egyesület tavaszváró rendezvénye már ismerősen cseng a kanizsaiak előtt. Kedvcsinálóként idézzük fel, hogy jutott eszébe Dene Tibornak, a 7 éves egyesület vezetőjének a farsangi bál szervezése.
Eleinte csak zárt körben, a tagok számára tartottuk meg a bált, de 4 éve nyitottunk. A feldekorált nagyterembe lépve már a látvány is önmagáért beszél; A mennyezetről kerékpárok lógnak le, a zenét egy retro bakelitos DJ szolgáltatja. Ilyenkor stílszerűen bemutatunk egy olyan kerékpárt, ami a kerékpártörténelmet meghatározza. Idén az 1883-as évjáratú biztonsági kerékpárral ismerkedhetnek meg a bálozók. A KOKSZ-tagok a jól ismert retro öltözékükben jelennek meg, amit a kerékpározások alkalmával viselnek. Az úgymond KOKSZ-jelmezt természetesen a megnyitó után lecserélik, és ki-ki az egyéniségéhez illő jelmezét vesz fel. A bemutatót követi igazából a zenés rendezvény, melyre ajánlott farsangi jelmezben megjelenni. A legszebb jelmezeket egy alkalmi zsűri fogja értékeli, díjazni.
Az egyesületi tagok és családtagjaik, ismerőseik, valamint a szponzorok mellett már vannak olyan érdeklődők is, akik kimondottan azt várják, hogy a hétköznapokból kiszakadjanak egy kicsit, és felhőtlenül szórakozzanak. A tapasztalatok alapján tudják, hogy sokan az utolsó pillanatban döntenek. A bálozók létszáma folyamatosan növekszik – újságolja az elnök, annak ellenére, hogy tavaly „lakatot tett” a bejárati ajtajukra a járvány. Bíznak benne, hogy idén nem így lesz.
Fényes estélyekről mesélnek az újságok…
A pincéből gondolatban menjünk fel az emeletre, és Kunics Zsuzsa történész, muzeológus kalauzolásával idézzük fel a régi bálok hangulatát:
A századforduló idején a Polgári Egylet „Összes Termeiben” tartotta hagyományosan táncestélyeit: a Keresztény Jótékony Nőegylet, az Izraelita Jótékony Nőegylet és az Irodalmi és Művészeti Kör, ezek voltak általában a farsangi időszak „legsikerültebb” rendezvényei. De a nagyobb számú tagsággal rendelkező egyesületek is az Egylet nagytermében rendezték mulatságaikat.
Farsang két estjén a székházat minden évben kizárólag hadijelvényekkel, katonai tárgyakkal díszítették: a báli ruhában pompázó hölgyek és a frakkot viselő urak mellett díszegyenruhás tisztek töltötték meg a nagytermet a 20. és a 48. gyalogezred tisztjei és altisztjei számára szervezett fényes estélyeken.
Az egyesületek igyekeztek minden évben valamivel érdekessé, emlékezetessé tenni mulatságaikat. Az Izraelita Jótékony Nőegylet 1894-ben például „Falusi Sokadalom Jellegével” szervezett táncvigalmat, a termek zsúfolásig teltek a „fess gyümölcsárusnőknek”, cigánylánynak, „planétásnak” (vásári jövendőmondónak), cukrász-, halászlánynak öltözött leányok csoportjaival.
1898 farsangján Amerikai Reklám-Estélyt szerveztek. „Művészies kivitelű reklámképek mintájára lesz minden utánzatban. Ugyanoly bájos arcok árulják majd a Kathreiner kávét, amilyen bájos arcot mutat a reklámkép.” – írta előzetesében a helyi lap munkatársa. A jótékony célú estek bevételéből a „szemérmes szegényeket” támogatták.
A Keresztény Jótékony Nőegylet minden évben megtöltötte vendégeivel a Polgári Egylet termeit. 1900-ban „Lotteriával” egybekötött jótékony célú „Theázó estélyt” rendezett. A Zalai Közlöny tudósítója szerint „A Sugár utca megélénkült aznap este a robogó hintók sokaságától és a vendégek felvonulása még tartott javában akkor is, mikor a táncot már megkezdték odabenn.”
A Munkásképző-Egyesület ugyanebben az évben Gésa-estélyt szervezett, „A gésák” című operett japán hangulatát akarta a bálterem parkettjére varázsolni. A hölgyek gésa-jelmezt, a fiatalemberek matrózruhát viseltek.
A „legsikerültebb mulatságok” közé tartoztak minden évben az Irodalmi És Művészeti Kör és az Általános Munkásképző Egyesület báljai, ahol általában 100-150 pár táncolta a négyeseket.
A Munkásképző Egyesület „Mozgó-Képek” című jelmez-estélyén 1898 februárjában 200 pár kezdte a négyest. Az est hangulata, a bálterem miliője a keszthelyi hírlap újságíróját is magával ragadta: „A különféle jelmezek szép látványosságot nyújtottak. A termekben sátrak voltak felállítva, ahol szép leányok festői jelmezben kínálgatták a pezsgőt. Nagyon szép volt a jelmezes felvonulás is, a nagy izzó lámpák eloltattak s a párok színes lampiont tartva kezükben, körüljárták a nagy termet, oldalról görögtűzzel is pazarul megvilágítva. Természetes, hogy ezután tánc következett, melynek csak a hajnal vetett véget.” – tudósított a jól sikerült kanizsai estről.
Bakonyi Erzsébet
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2022.január 28-án megjelent számában olvasható.