Tisztázzuk! Melyik tiszta?
Azt már mindenki megtanulja az iskolában biológia órán, hogy az emberi test nagy része, körülbelül 65-72 százaléka vízből áll. Azon túl, hogy szomjunkat oltjuk vele, számos élettani hatása is van. Egészségünk megőrzése érdekében egy felnőttnek 2,5-3 liter vízre van szüksége naponta. Na de milyen vízre? A következőkben ezt tisztázzuk.
Sokan úgy gondolják, hogy a csapvíz minősége nem megfelelő, pedig Magyarország legnagyobb részén kiváló a víz minősége. Nagykanizsa és környéke szerencsés helyzetben van, mivel a Délzalai Víz- és Csatornamű Zrt. ellátási területén kiváló minőségű az ivóvíz, de az anyagi szempontok is a csapvíz mellett szólnak.
– Gazdaságilag biztosan jobban megéri, hiszen az ivóvíz és csatornadíjak jóval alacsonyabbak, mintha megvásároljuk a palackozott ásványvizet a boltban. Míg egy palack ásványvíz 60 és 200 forint között van literenként, addig nálunk 600 forint egy köbméter a víz és csatornadíj. Úgyhogy minden szempontból ajánlom azt, hogy a csapvízet fogyasszák – mondta Cziráki László, a Délzalai Víz- és Csatornamű Zrt. vezérigazgatója.
A víz a leggyakrabban vizsgált élelmiszer, a vízműnek pedig egy kiválóan felszerelt, akkreditált laboratórium is a rendelkezésére áll, ahol rendkívül szigorú szabályok szerint ellenőrzik az ivóvíz paramétereit.
– Molnáriban parti szűrési kutakkal kerül a víz az ivóvízhálózati rendszerbe. Nagy átmérőjű vezetékeken keresztül érkezik be Kanizsára. Közben a betáplálási ponton klórral fertőtlenítjük. Erre csupán azért van szükség, mert hosszú a tartózkodási ideje, amíg elérkezik Molnáriból Kanizsára az ivóvíz. Mi a mintavételkor ezt visszaellenőrizzük, illetve mikrobiológiai vizsgálatokat végzünk, és kémiai paramétereket is meghatározunk a hálózati vízből. Ami a mi ellátási területünkön esetleg problémát jelent az a vas és a mangán. Igazából élettani szempontból a vas- és a mangán paraméterek számunkra szükségesek. Például a vasat a zymafluor tablettában a fognak a működéséhez a fogorvos fel is szokta írni, vagy pici korban ajánlják is a vaspótlást a gyerekeknek. Ha a víz felkeveredik a hálózatban, akkor a két alkotó esetleges elszíneződést okozhat, de ez csak esztétikai probléma – világított rá Gáspárné Kollár Lívia laborvezető.
A palackozott víz esetében a problémát a PET palack jelentheti, amelyben a nedűt tárolják. Hiába újrahasznosíthatóak rengeteg eldobált műanyag palackot lehet látni mindenütt és nem is mindenki dönt a szelektív gyűjtés mellett, holott a PET palack lebomlási ideje mintegy 450 év, így sokáig csúfítják és szennyezik a környezetet. Emellett egyre több kutatás szól arról, hogy a palackokból szemmel nem látható műanyag darabok kerülhetnek az emberi szervezetbe.
– A problémának két fő forrása lehet. Az egyik a mikroműanyagok, amik belekerülhetnek az ásványvizekbe. Ezek főként az előállítás, csomagolás során kerülnek bele a kupakok anyagából. Ennél is nagyobb problémát okoznak azonban a nanoműanyagok. A tápcsatornában felhalmozódott mikroműanyagok mentén krónikus gyulladás alakulhat ki, a nanoműanyagok esetleg fel is szívódhatnak a központi keringésbe, onnét pedig a szövetekbe is eljuthatnak, ahol szintén problémát okoz a jelenlétük hosszútávon. A probléma másik része, hogy a palackok anyagából különféle adalékanyagok, lágyítók oldóhatnak ki a különböző környezeti hatások miatt. Az is kimutatható, hogy a szénsavas, vagy a savasabb vizekből több ilyen adalékanyag tud kioldódni, amelyek az emberi szervezetre is káros hatással bírnak – mondta el Kovács Nikoletta, a Soós Ernő Víztechnológiai Kutató-Fejlesztő Központ tudományos segédmunkatársa.
Éppen ezért a műanyag palackok többszöri használatát sem javasolják a szakemberek. A boltokban szerencsére már egyre többféle kulacs közül választhatunk, amivel a PET palackot helyettesíthetjük. Kovács Nikoletta szerint ezek közül is érdemes az üvegből, vagy fémből készült alternatívát választani.
Kálovics Rebeka
Fotó: Horváth Zoltán
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2022.január 28-án megjelent számában olvasható.